Správné zatížení | Roztržená rotátorová manžeta - fyzioterapie, cvičení a hojení

Správné zatížení

Projekt ramenní kloub se skládá ze zásuvky (akromion), lopatka, klíční kost a horní část paže. Všichni společní partneři jsou zodpovědní za pohyb paže a každý jednotlivý společný partner může způsobit omezený pohyb resp bolest v případě poruchy. V závislosti na tom, zda byla provedena operace nebo konzervativní léčba, je určena nosnost.

 • Při konzervativní léčbě kortizon injekce se podávají kromě fyzioterapie ke snížení zánětu a bolest. Léčba trvá několik týdnů a měla by vést především ke zlepšení pohyblivosti a bolest úleva. Protože však neexistuje obvaz nebo dlaha, je neustále přítomna nepřetržitá zátěž, která minimalizuje úspěšnost terapie.

  Na začátku terapie je rameno aktivováno pasivně i aktivně. Pokud to funguje téměř bezbolestně, lze použít malé závaží. Se zvyšující se silou a pohyblivostí se rozsah pohybu a tréninkové hmotnosti upravuje a postupně zvyšuje.

 • Po chirurgickém ošetření je pacientovi podán únos polštář, který zakazuje addukce a další pohyb po nastavení polštáře.

  Pohyb lze provádět pouze s pomocí fyzioterapeuta, protože pacient by měl okamžité svalové napětí. Na začátku jsou povolena pouze čistě pasivní opatření. Umístění v únos polštář trvá přibližně 6 týdnů a chirurg vytvoří individuální léčebný plán přizpůsobený úrazu.

  Tento plán by měl následovat terapeut a pacient. Jakmile únos polštář lze vyjmout, pacient se může volně pohybovat. Dále je třeba se vyvarovat přenášení břemen a podpory pacienta. Lékaři neumožňují plnou nosnost po dobu nejméně šesti měsíců.

Cvičení pro doma

V případě a otočná manžeta prasknutí, některá cvičení jsou velmi účinná a měla by se provádět pravidelně doma. Zejména je posilováno okolní svalstvo, aby se snížilo zatížení na ramenní kloub. Další cvičení najdete v článcích: „Rotátorová manžeta ruptura - cvičení napodobující “a„Cvičení pro manžetu rotátoru".

 • Krk svaly: V poloze na zádech zvedněte hlava a zkuste vydržet několik sekund. Krční páteř je napnutá. Pomalu prodlužujte trvání.

  Stejným způsobem na sedadle položte ruku na tvář, otočte ji hlava na jednu stranu, vytvořte napětí proti vaší ruce a držte ji několik sekund.

 • Horní část zad: Horní část zad je také nesmírně důležitá, protože svaly v GCS a mezi lopatkami by měly být dostatečně silné, aby pohybovaly ramenní kloub co nejvíce, aniž by se dostal z cesty zezadu. Důležité jsou zejména kosodélníky. Cvičení Kosočtverce: udržujte vzpřímené sedadlo, napětí břicha a zad, lokty vytáhněte dozadu v úhlu 90 ° k tělu a stáhněte lopatky k sobě (veslování hnutí).

  Alternativně lze cvičení provádět také v poloze na břiše a vyztužené a bar or Theraband. Hůl je zatažena do krk a pohled směřuje dolů.

 • Horní část zad: Latissimus začíná u ramene a táhne celou boční až střední část zad a zajišťuje, že je rameno stažené dolů. Pokud je svalstvo příliš slabé, může být pozitivní aspekt stahování dolů zrušen a měl by být odpovídajícím způsobem trénován.

  V případě bolestivého ramene lze ruku položit na okraj stolu s cca. 80 ° flexe v loketní kloub. To pak vyvíjí tlak na desku stolu. V případě bezbolestné svobody pohybu lze sval trénovat odlišně: sedněte si vzpřímeně, udržujte napětí v břiše a na zádech, natáhněte paže nahoru a lokty stáhněte po stranách v úhlu 90 °, čímž stáhnete lopatky k sobě (tah lat ).

 • V akutní fázi je kyvadlo velmi příjemným úlevovým cvičením za předpokladu, že paže nezůstane fixována v únosném polštáři. Jen nechte paži viset vedle těla a houpejte se.
 • Uvolnit celé ramenokrk oblast mezi nimi, obepněte ramena nebo roztáhněte lichoběžník strečink jednou rukou dolů a pohybem hlava na opačnou stranu.