Správné zatížení | Léčba zlomenin kotníku trimalleolární

Správné zatížení

Omezení zatížení závisí na tom, zda zlomenina byl léčen konzervativně nebo chirurgicky, a ve druhém případě podle typu operace. Ve většině případů trimalleolární kotník zlomenina je chirurgicky zmenšen a fixován pomocí destičky a šroubů. V tomto případě může být postižená noha obvykle okamžitě naložena do nosnosti s částečnou hmotností 15-25 kg a funkčně ošetřena fyzioterapií.

Na cvičení po dobu 4–6 týdnů obvykle platí určitá pohybová omezení, například vyvarovat se vytažení chodidla o více než 90 ° a vyvarovat se rotačních pohybů. Ve většině případů může být noha znovu plně naložena po 6-8 týdnech. Plné ložisko znamená běžnou chůzi a stání v každodenním životě i v práci. Sporty, zejména sporty s vysokým namáháním kotník kloub jako např jogging nebo míčové sporty, by mělo být znovu zahájeno až po 3–6 měsících.

Jak dlouho neschopný pracovat

Když je postižená osoba trimalleolární kotník zlomenina je opět plně způsobilý pro práci závisí na závažnosti poranění, procesu hojení a také na typu prováděné práce. Pracovní neschopnost je zpravidla nastavena na 4–6 týdnů po operaci, po této době lze obnovit zaměstnání, v lepším případě převážně sedavé práce. Ve zvláštních případech, například po polytraumách, začne postižená osoba také práce na částečný úvazek po dobu 4 hodin denně a poté zvyšuje aktivitu, v závislosti na jeho odolnosti, až na práci na plný úvazek. V případě činností, které vyžadují vysoký stupeň fyzické odolnosti a flexibility, lze pracovní neschopnost prodloužit také podstatně déle než 6 týdnů. Pooperační komplikace a následné škody mohou také prodloužit dobu pracovní neschopnosti.

Operace

Trimalleolární zlomenina kotníku je ve většině případů léčen chirurgicky, zvláště pokud je také zraněno vazivové spojení mezi holenní a lýtkovou kostí, syndesmóza. Pouze tímto způsobem může kosti být co nejpřesněji omezena, aby bylo dosaženo co nejlepšího výsledku s ohledem na mobilitu a odolnost systému kotníkový kloub. Operace se provádí pod Celková anestezie a pacient je obvykle hospitalizován po dobu 3–5 dnů.

Části kloubu se nejprve při operaci zmenší a poté se přemístí pomocí šroubů a destiček, aby se dosáhlo co nejvíce anatomicky správné polohy. Zóny trosek lze také upevnit pomocí desky se stabilním úhlem. Po operaci je nutné udržovat částečné zatížení asi 20 kg po dobu až 6 týdnů.

Fyzioterapie proto začíná v nemocnici tréninkem chůze na podpěrách a mobilizačními cvičeními v povolených směrech. Po fyzioterapii hospitalizovaného pacienta obvykle následuje ambulantní terapie funkční rehabilitace. Materiál použitý při operaci lze odstranit nejdříve po jednom roce, v některých případech zůstane na kloubu, pokud nezpůsobí bolest nebo omezit mobilitu.