theraband

Ne každý má možnost navštívit tělocvičnu. Práce, rodina nebo jiné okolnosti zabírají většinu našeho času a vyžadují od nás hodně. Mnoho lidí se proto uchýlí k jednoduchým a rychlým cvikům, které mohou použít všude.

Z dlouhodobého hlediska to ale může být nudné. Pásy Thera mohou být užitečné pro zvýšení nebo další variaci. Elastické pásky dodávají svalům vhodný odpor pro trénink.

Therabands lze vzít všude a lze je použít mnoha způsoby. Také cílová skupina je široce diverzifikovaná. Mohou je používat senioři i sportovci. Následující text popisuje důležité aspekty těchto elastických sportovních pásků.

Co znamenají barvy

Odpor lze také zvýšit během cvičení s Therabandem. To dokazují barvy Therabandů. Jsou k dispozici v různých barvách.

Paleta barev se pohybuje od béžového po zlatý tón. Neměli byste však slepě vybírat barvu. Je důležité vědět, jakou úroveň odporu musíte podstoupit.

Každá barva znamená sílu odporu. Vzhledem k tomu, že béžová barva je pro pásmo Thera nejlehčí úrovní odolnosti, měli by si zejména senioři zvolit pásy Thera s touto barvou. Pokud dříve sportu nečinili a chtějí s cvičením začít, béžová je pro začátek velmi vhodná.

Senioři, kteří jsou již zdatnější a silnější, mohou také použít žlutou verzi a další úroveň odporu. Pokud dospělý člověk, mladý nebo středního věku, nemá žádné zkušenosti s Therabanem, může buď zvolit červenou barvu, nebo začít nejprve žlutou barvou. Další zvýšení jsou barvy zelená, modrá, černá, stříbrná a zlatá. Tím je modrá barva pravděpodobněji používána trénovanými dospělými.

  • Béžový nízký odpor
  • Žlutá
  • červená
  • Zelená
  • Modrý
  • Černá
  • Stříbro
  • Zlato velký odpor

Co je třeba vzít v úvahu během cvičení

1) Pokud si Theraband připevníte na cvičení k části těla, měli byste se ujistit, že leží na pokožce co nejrovněji. Pokud by byl Theraband pod napětím, mohl by se zaseknout do kůže a způsobit tlakové body a odření kůže. 2) Ujistěte se, že Theraband nemá žádné otvory nebo je již křehký a opotřebovaný.

Zajistěte, aby materiál zůstal elastický. Pokud materiál obsahuje otvory, mohl by se během cvičení roztrhnout a způsobit zranění. Vyhoďte vadné nebo příliš staré Therabandy a nahraďte je novými.

3) Dalším bodem je znatelný odpor v každém cvičení. To je důležité, aby sval dostal stimul a mohl zvýšit sílu. Pokud je stimul příliš nízký, sval se nepoužívá a nemůže se vyvíjet.

Proto se ujistěte, že máte dostatečný odpor. Čím více napětí vložíte do pásma Thera, tím větší odpor máte. Po chvíli byste měli také zvýšit sílu pásma Thera a dosáhnout vyšší úrovně odporu, což je naznačeno barvami.

Postupujte pomalu ve cvičení. Pomalu vytáhněte pás Thera a pokračujte, dokud nedosáhnete nejvyšší úrovně odporu. Do té doby by na Theraband mělo být trvalé napětí.

Když dosáhnete maximálního bodu, zůstaňte v této poloze asi dvě sekundy. Čím přesněji cvičíte, tím intenzivnější je stimul na sval. To je důležitější než počet opakování cvičení.

4) Abyste předešli nepohodlí během a po cvičení, zajistěte základní napětí a stabilitu v klouby. Toho dosáhnete mírným ohnutím loktů a kolen (podle toho, které končetiny cvičíte). Ohýbáním jsou lokty a kolena chráněna svaly a zátěží klouby je snížena.

Chcete-li stabilizovat páteř, napněte břišní svaly v každém cvičení. 5) V cvičení s Therabandem, plný rozsah pohybu není důležitý pro posílení svalů. Při cvičení nemusíte chodit na konec pohybu.

Důležitější je odpor. Jděte jen do nejvyššího odporu a zůstaňte tam. I když jste zvolili nízkou amplitudu pohybu, nepokračujte dále.

To udržuje svaly pod napětím a trénuje je. Přesto by měl být nějaký prostor k pohybu. Proto by odpor pásma Thera neměl být příliš vysoký. Cvičení najdete v článku Cvičení s Therabandem.