Terapie | Cvičení pro uklouznutý disk v BWS

Terapie

V terapii po herniovaném disku u BWS se rozlišuje mezi akutní a rehabilitační fází. V akutní fázi je nejprve třeba ulevit bolest a podporovat hojení. Za tímto účelem se používají jemné techniky měkkých tkání, aplikace tepla (např. Fango nebo červené světlo), mobilizace světla a strečink lze použít techniky.

V průběhu terapie herniovaného disku se zvyšuje intenzita léčby, pacientovi se předvádějí cvičení, která by měla provádět i sama doma. Korekce držení těla je nezbytná, aby nedošlo k poškození přetížení, ale je třeba se naučit také manipulaci v každodenním životě přátelskou k zádům. K léčbě možných pohybových omezení se také používají terapeutické techniky z oblasti manuální terapie.

Vědomý přístup k zádům je důležitý, ale to by nemělo znamenat, že se v každodenním životě používá méně. Zdravá záda je vždy také záda mobilní. Nadměrná ochrana může být kontraproduktivní!

Příznaky

Pokud se přesto vyskytne herniovaný disk, je to u BWS často asymptomatické, protože kvůli anatomii BWS se prosakující tkáň setkává s citlivou prosakující nervovou tkání méně často než v ostatních částech páteře. Když dojde k podráždění nervů, interkostální nervy jsou často ovlivněny. To pak může vést k vyzařování bolest v hrudní oblasti.

Projekt bolest je obvykle ve formě pásu kolem hrudníku. Radiace na končetiny nedochází, na rozdíl od herniovaných disků v krční nebo bederní páteři. Podráždění mezižeberní nervy může vést k omezením a bolesti během dýchání. Místní bolest v zádech a poruchy citlivosti jsou možné.

Časté je také napětí svalů v postižené oblasti. V důsledku herniovaného disku nervový kořen může dojít ke kompresi. Co můžete dělat v případě komprese nervových kořenů v BWS se dozvíte v našem článku Cvičení v případě komprese nervových kořenů v BWS!

Bolest na hrudi

Od nervy vynoří z mícha of hrudní páteř, který také citlivě a motoricky zásobuje náš hrudník, může herniovaný disk v hrudní páteři příležitostně způsobit podráždění těchto nervů a následně bolest v jejich zásobovacích oblastech. To může mít za následek bolest na hrudi, mimo jiné. Bolest na hrudi spojený s herniovaným diskem je běžný a může snadno způsobit podráždění a úzkost u pacienta, protože je spojen s organickými stížnostmi, např. srdce problémy. Bolest způsobená herniovaným kotoučem obvykle probíhá ve tvaru pásu kolem hrudníku podél žebra a lze jej vyprovokovat tlakem na páteř nebo určitým pohybem. Pokud se bolest objeví po delší dobu, bez ohledu na pohyb nebo doprovázenou dalšími příznaky, měla by být neprodleně stanovena lékařská diagnóza k objasnění příčiny bolesti.