Terapie | Cvičení pro tříselnou kýlu

Terapie

Chirurgie se doporučuje téměř ve všech případech tříslová kýla, protože je možné, že např. střevní obsah vyčnívá do herniálního vaku a hrozí jeho odumření, což je život ohrožující komplikace. Pouze pokud tříslová kýla je velmi malý a nezpůsobuje žádné příznaky, může být zpočátku pozorován. Během operace je obsah kýlového vaku přesunut zpět do břišní dutiny a otvor, kterým kýla prochází, je uzavřen. V pooperační léčbě, jakmile se rána uzdraví, břišní svaly lze pomalu vybudovat, aby se zabránilo opakování.

OP a doba poté

Do té doby existuje mnoho různých chirurgických technik pro léčbu tříslová kýla. Operaci lze provést otevřenou pomocí řezu v tříslech nebo minimálně invazivně (endoskopicky). Kromě toho lze například po přesunutí kýlového vaku zpět do břišní dutiny použít plastovou síťku nebo kýlový kanál lze uzavřít stehem. Operace je zpravidla pod Celková anestezie se doporučuje, i když léčba pod lokální anestézie je také možné, i když méně doporučené.

Chirurgická technika a doporučená anestézie závisí na individuálním nálezu a předchozích onemocněních pacienta. V některých případech lze léčbu provádět ambulantně, ale častěji se provádí ambulantně. Pacient je obvykle propuštěn z nemocnice 24 hodin až 2 dny po operaci.

Asi 10. den po operaci může stehy odstranit rodinný lékař. Po odstranění stehů může pacient začít pomalu zvyšovat každodenní stres. Obecně lze lehké aktivity, jako je řízení auta nebo jízda na kole, obnovit přibližně po 2 týdnech.

Po cca. 4 týdny je možné znovu provozovat lehké míčové sporty nebo jogging. 6 týdnů po operaci by již neměla existovat žádná další sportovní omezení. Nicméně 10-3 měsíců po operaci by se nemělo zvedat žádné těžké břemeno (nad 6 kg). Tyto hodnoty jsou vodítkem, doporučení by však měla být hodnocena individuálně v každém případě, v závislosti na hojení ran a příznaky.