Terapie | Cvičení pro artrózu metatarsofalangeálního kloubu palce

Terapie

Před tuhý koudel je chirurgicky léčen, existuje celá řada terapeutických možností. Kromě mobilizačních technik se ve fyzioterapii používá zejména trakce. Jedná se o techniku ​​z oblasti manuální terapie.

Kloubové povrchy se od sebe mírně uvolňují lehkou trakcí na kloubním partnerovi v blízkosti těla (proximálně) a na straně daleko od těla (distálně). The chrupavka lze tak ulevit. Chrupavka se živí střídáním tlaku a trakce.

Trakční léčba může proto také zlepšit výživovou situaci chrupavka a poněkud zabrání další degradaci kloubní chrupavky. Kromě toho lze použít prostředky fyzikální terapie (teplo, chlad, elektroterapie). Dlahy a ortézy mohou kloub uvolnit a znehybnit.

Terapeut může také aplikovat páskové obvazy a chránit metatarsofalangeální kloub palce na noze. Terapeutické vložky jsou často předepsány pro tlumení špičky v botě a usnadnění rolování. Drogová terapie s antiflogistikou léky proti bolesti je třeba také zmínit.

Krémy a masti mohou mít a bolest- uvolňující účinek. Používají se také injekční terapie. Zde se léky, jako jsou přípravky obsahující hyaluronan, vstřikují přímo do kloubu.

Shrnutí

Artritida z metatarsofalangeální kloub palec palce je progresivní opotřebení metatarsofalangeálního kloubu palce až k úplné ztrátě pohybu, doprovázené těžkým bolest při válcování podél chůze. Vzhledem k tomu, že jsme se převrátili metatarsofalangeální kloub našeho palce na noze během fyziologické chůze, a to proto musí zajistit určitou míru mobility, artróza metatarsofalangeálního kloubu palce na noze může vést ke kompenzační změně chůze. V případě bolest, uvolňující pozice může vést k bolestivému ochromení.

Změny ve vzorci chůze mohou zatěžovat ostatní struktury a klouby, což může způsobit následné poškození. Nechte to analyzovat v rané fázi pomocí analýzy chůze. Příčiny onemocnění nejsou zcela objasněny, pravděpodobně mechanické přetížení nebo zánětlivé procesy v kloubu podporují rozvoj tuhý koudel.

Terapie je často konzervativní (fyzioterapie metatarsofalangeálního kloubu artritida metatarsofalangeálního kloubu palce na noze, farmakoterapie, podpěry a ortézy). Pokud jsou příznaky příliš závažné a rezistentní na léčbu, lze provést chirurgický zákrok. Pokud jsou příznaky příliš silné a rezistentní na léčbu, lze provést operaci vyztužení kloubu.

Jsou také možné chirurgické zákroky na zachování kloubů. Zřídka se uvažuje o endoprotetické náhradě kloubu. Ve fyzioterapii a ve cvičebním programu pro metatarsofalangeální kloub artróza palce na špičce se zaměřuje na zachování pohyblivosti kloubů a zmírnění kloubu, a tím snížení bolesti.

Mobilita metatarsofalangeálního kloubu palce na noze by měla být trénována mobilizací gymnastiky nohou. Oblouky nohy by měly být také posíleny a oživeny, aby byl zajištěn co nejjemnější fyziologický vzor chůze. Ve stávajících odlehčovacích polohách a kulhajících mechanismech okolí klouby by měla být také zahrnuta do programu terapie / cvičení.

V manuální terapii je trakční léčba metodou volby. Kromě toho lze použít fyzikální terapii (teplo, chlad), ortézy, vložky a obvazy, léky a injekční terapii. Pacient by měl mít na sobě vhodnou obuv.