Terapie | Bolest v kotníku příčiny, příznaky, terapie

Terapie

V závislosti na příčině bolest v kotník kloub, možnosti terapie se pohybují od bolest úleva od imobilizace na chirurgickou léčbu. 1) Vazivo strečink: V případě protažení vazu, s ohledem na světlo léky proti bolesti, ochlazení kloubu a imobilizace elastickým podpůrným obvazem je na několik dní zcela dostačující. 2) Roztrhané vazy: Pokud vazy kotníku jsou roztrhané, nestabilita určuje další postup.

Běžným postupem je nošení speciální dlahy (ortézy) po dobu asi 3 týdnů, která je doplněna 4týdenním podpůrným obvazem. Následná fyzioterapie může zabránit obnově roztrhaný vaz. roztrhaný vaz je provozován pouze tehdy, pokud vede k závažné nestabilitě v kotník kloub.

3) Roztrhané vazy: Pokud byl vaz vytržen z kosti (např. Ohnutím), kotník kloub musí být operován: Odtržený kus kosti je umístěn zpět na místo spolu s odtrženým vazem. 4) Chronická nestabilita: Bolest způsobené chronickou nestabilitou v kotníku lze zmírnit chirurgickým zákrokem, při kterém jsou rekonstruovány nestabilní vazy. 5) Weberovy zlomeniny: nekomplikovaný Weber A. zlomenina je ošetřena nižší noha obsazení po dobu 6 týdnů. Pokud se zlomený fragment kosti posunul, musí být chirurgický zákrok proveden stejným způsobem jako u Webera B a C. zlomenina.

Zlomeniny Webera B a C musí být imobilizovány 6 týdnů po operaci, poté lze zátěž opět pomalu zvyšovat. Informace o terapii najdete v článku Cvičení kotník Zlomenina, 6) Achillova šlacha ruptura: Noha je nalepena po dobu 1 týdne v poloze špičaté nohy, aby se dosáhlo konců roztržená šlacha blíž k sobě.

Pokud to není možné, je nutný chirurgický zákrok. 7) Pouzdro šlachy zánět: Ve většině případů stačí vzít léky proti bolesti a ušetřit postiženou nohu. Pokud intenzivní neoperativní terapie nemůže zlepšit pouzdro šlachy zánět, musí být zapálená tkáň chirurgicky odstraněna.

Informace o tomto tématu naleznete v článku Zánět šlach. Diagnóza bolest kotníku je založen na důkladné anamnéze, ve které je například příčina nehody nebo přesná kvalita a původ bolest v kotníku kloub je vyšetřován. The kotníkový kloub se poté zkoumá porovnáním stran.

Kromě otoků a zarudnutí lékař věnuje pozornost i krev oběh, citlivost a celková pohyblivost chodidla a kotníkový kloub. V závislosti na podezření na příčinu bolest v kotníku společné, existují různé zkušební metody k potvrzení nebo odmítnutí podezření. Typickými testy jsou test zásuvky nebo test bočního otevření v případě podezření na prasknutí vnějšího vazu.

An Rentgen z kotníkový kloub ve dvou rovinách může odhalit kostní zranění. Někdy se pořizují takzvané „zadržené obrazy“, při nichž je noha pasivně uvedena do určité polohy. Výsledná vzdálenost mezi jednotlivcem kosti je poté posouzen a poskytuje vodítka pro nebo proti poranění vazu.

Projekt ultrazvuk vyšetření je další metodou: Zde mohou být poranění vazů detekována nepřímo zobrazením modřin nebo změnou struktury vazu. Pokud je klinické vyšetření Rentgen a ultrazvuk neposkytují jasný výsledek, CT a MRI jsou samozřejmě také k dispozici.