Terapie / léčba | Cvičení pro blokádu obratlů v BWS

Terapie / léčba

Léčba nebo léčba blokády obratlů v hrudní páteř se liší od pacienta k pacientovi. Vždy to závisí na poloze zablokovaného obratle a dopadech zablokování. V závislosti na pacientovi zdravotní historie a věk, je zahájena vhodná terapie.

Vždy však má smysl přemístit zablokovaný obratel. Toho lze dosáhnout pomocí jemného strečink cvičení, pohyb, manuální terapie nebo manipulace. Ve druhém případě odborník aplikuje cílený, rychlý pohybový impuls ve směru volně pohyblivé strany obratle, který poté skočí zpět do správné polohy. To je obvykle doprovázeno akusticky slyšitelným prasknutím.

Uvedení obratle zpět do správné polohy manipulací však není u všech pacientů indikováno. Například zánětlivé procesy nebo osteoporóza může být kontraindikací. Pak je důležité dlouhodobě udržovat obratel v požadované poloze.

Z tohoto důvodu specifické pro pacienta plán školení je sestaven, což zahrnuje různé strečink, stabilizační a posilovací cvičení, která pomáhají pacientům posilovat svaly a tkáň tak, aby si obratel udržoval stabilní polohu. Sporty, které jsou lehké na páteř, jako např znak plavání nebo nordic walking, může pomoci udržet páteř v pohybu. Léky proti bolesti a protizánětlivé léky mohou být užívány po krátkou dobu k úlevě od akutního stavu bolest způsobené zablokováním páteře.

Tepelné nebo studené ošetření a elektroterapie (v závislosti na tom, co je pro konkrétního pacienta pohodlnější) může také poskytnout úlevu. V mnoha případech není správná terapie ani nutná v případě ucpání obratle, protože ucpání se může také samovolně znovu vyřešit. Pokud se však vyskytne častěji nebo nezmizí sám během několika dní, měli byste se poradit s lékařem.

Uvolněte blokování sami

Blokování je možné uvolnit cíleně strečink cvičení nebo aktivní mobilizační cvičení v hrudní páteř. Vzhledem k tomu, že se vertebrální blokády také samovolně uvolňují určitými pohyby, může také pomoci chůze. Je důležité, aby se pacienti včas postarali o přemístění blokovaných obratlů, jinak by to mělo být bolest se mohou stát chronickými a blokády se mohou obtížně uvolňovat v důsledku trvalého svalového napětí.

Zvláště během aktivní mobilizace byste měli požádat zkušeného fyzioterapeuta, aby vás předem poučil, protože existuje mnoho věcí, které lze udělat špatně a způsobit tak ještě větší škody. V následujícím textu jsou popsána některá cvičení, jak lze v BWS uvolnit blokády obratlů. Postavte se do čtyřnohé polohy.

Nyní udělejte extrémní kočičí hrb, s hlava nakloněný směrem k hrudní kost. Pak pomalu snižte záda a protáhněte hlava směrem ke stropu. Cvičení opakujte 5krát.

Sedněte si na kolena. Ujistěte se, že máte boky rovné. Nyní položte ruce na spánky tak, aby lokty směřovaly ven.

Nyní otočte horní část těla doleva a poté posuňte pravý loket směrem k podlaze (ruka zůstává na spáncích). Pomalu se vraťte do výchozí polohy a opakujte cvičení na druhé straně. Pokud je to možné, hledejte zvednutý bar nebo zárubeň.

Uchopte bar rukama a zvedněte nohy z podlahy. Nechte se pomalu houpat sem a tam, aby bylo možné uvolnit stávající blokování. Lehněte si na bok s 90 ° v koleni a kyčelní kloub (embryo pozice).

Obě paže jsou natažené na truhla výška s dlaněmi obrácenými k sobě. S první hlubokou, pomalou inhalace, horní ruka je natažená na druhou stranu. Pohled sleduje dlaň ruky, kromě paže a hlava tělo zůstane ve výchozí poloze.

Nyní 5krát zhluboka dýchejte do expandovaného plíce. Při 6 vdechnutí se paže vrátí do výchozí polohy. Pak změňte strany.

 1. Přesuňte se na čtyřnohý stojan. Nyní udělejte extrémní kočičí hrb s hlavou nakloněnou směrem k hrudní kost. Pak pomalu spusťte záda a natáhněte hlavu směrem ke stropu.

  Cvičení opakujte třikrát.

 2. Sedněte si na kolena. Ujistěte se, že máte boky rovné. Nyní položte ruce na spánky tak, aby lokty směřovaly ven.

  Nyní otočte horní část těla doleva a poté posuňte pravý loket směrem k podlaze (ruka zůstává na spáncích). Pomalu se vraťte do výchozí polohy a opakujte cvičení na druhé straně.

 3. Pokud je to možné, hledejte zvednutý bar nebo zárubeň. Uchopte tyč za ruce a zvedněte nohy z podlahy. Nechte se pomalu houpat sem a tam, aby bylo možné uvolnit stávající blokování.
 4. Ležte v boční poloze s 90 ° v koleni a kyčelní kloub (embryo pozice).

  Obě paže jsou natažené na truhla výška s dlaněmi obrácenými k sobě. S první hlubokou, pomalou inhalace, horní ruka je natažená na druhou stranu. Pohled sleduje dlaň ruky, kromě paže a hlavy zůstává tělo ve výchozí poloze.

  Nyní 5krát zhluboka dýchejte do expandovaného plíce. Při 6 vdechnutí se paže vrátí do výchozí polohy. Pak změňte strany.