Termoterapie: Aplikace, procedury, účinky

Co je termoterapie?

Termoterapie je oborem fyzikální terapie a tedy i fyzioterapie. Zahrnuje všechny formy fyzikální léčby, při které se používá teplo (tepelná terapie) nebo chlad (chladová terapie) speciálně ke zmírnění fyzických a někdy i psychických potíží.

Aplikace tepla i chladu ovlivňuje svalové napětí a krevní oběh a zmírňuje bolest. Téměř vždy jsou předepisovány jako doplněk k podpoře účinku jiných forem fyzioterapie jako jsou masáže a fyzioterapie.

Termoterapie teplem: tepelná terapie

Teplo rozšiřuje cévy, aby jimi krev snáze proudila – podporuje se krevní oběh, rychleji se odvádějí zplodiny látkové výměny a efektivněji se cirkulují mediátory z imunitního systému. Bolest se také může snížit, když se nervové trakty uvolní. Teplo navíc uvolňuje svaly, činí pojivovou tkáň pružnější a zvyšuje tekutost (viskozitu) synoviální tekutiny.

Kdy se používá tepelná terapie?

Oblasti použití tepelné terapie jsou

 • celkové svalové napětí
 • neúplné ochrnutí s křečovitě zvýšeným svalovým napětím (spastická paréza), například v důsledku mrtvice
 • onemocnění související s opotřebením (degenerativní) jako je artróza, sklouznutí plotének, stenóza páteřního kanálu
 • Funkční orgánové potíže, jako je bolest břicha se syndromem dráždivého tračníku

U některých stavů se tepelná terapie doporučuje pouze v určitých situacích:

Například v případě vyklouznutí ploténky může teplo uvolnit nebo uvolnit okolní svaly a tím trochu utlumit bolest (např. termofor, nahřívací omítka, saunování, infračervené záření). Naopak u podráždění nervu způsobeného prolapsem je většině pacientů příjemnější aplikace chladu (např. studené obklady).

Léčba dny pomocí tepla může být prospěšná, pokud kloub není akutně zanícený a oteklý. V této akutní fázi jsou užitečnější aplikace chladu – působí proti zánětlivým procesům a otokům. Totéž platí pro aplikaci tepla u artrózy: chlad u akutně zanícených kloubů, jinak teplo.

Jak se tepelná terapie používá?

Tepelná terapie využívá k aplikaci tepelných podnětů různá „média“. Příklady:

 • Infračervené: Infračervené světlo vytváří teplo na ošetřované části těla.
 • Ultrazvuk: Zvukové vlny spouštějí vibrační a tepelné účinky v ošetřované oblasti těla. To podporuje krevní oběh, stimuluje metabolismus a také prohřívá hlubší vrstvy tkáně.
 • Horký vzduch: Léčba horkým vzduchem uvolňuje svaly a zmírňuje bolest.

Tepelná úprava jako domácí lék

Jako domácí prostředky lze použít různé tepelné úpravy. Nejznámější je pravděpodobně termofor: suché teplo může poskytnout úlevu od široké škály onemocnění – od studených nohou po bolesti břicha a napjaté svaly.

Stejně jako termofor můžete použít i polštářek z pecky nebo špaldy. Předem ji ohřejte v mikrovlnné troubě nebo v troubě (postupujte podle pokynů výrobce!). Více o účinku a použití takových látkových sáčků plněných různými „zrnky“ se dozvíte v článku Obilní polštáře.

Na bolest ucha může pomoci teplý cibulový obklad: Nadrobno nakrájenou kuchyňskou cibuli zabalte do tenké utěrky, prohřejte, přiložte na bolavé ucho a zajistěte čelenkou nebo čepicí. Podrobnější informace o výrobě a použití tohoto osvědčeného domácího léku najdete v článku Cibulový obklad.

Teplý obklad může být dobrý i na jiné části těla. Při přetrvávajícím, křečovitém kašli se doporučuje horký hrudní obklad nebo zábal. K tomu byste však měli být bez horečky. Více o aplikaci a důležitých upozorněních se dočtete v článku Obklady hrudníku.

Na kašel může pomoci i mírně nahřátý tvarohový obklad nebo zábal na hrudník. Jak je vyrobit a správně aplikovat se dozvíte v článku Tvarohové obklady (tvarohové obklady).

Léčbu onemocnění dýchacích cest, jako je zánět průdušek nebo zápal plic, lze podpořit i obkladem z hořčičné mouky. Esenciální olej hořčice, který dráždí pokožku, má silný účinek na podporu krevního oběhu. Více o účinku, přípravě a aplikaci hořčičného obkladu se dozvíte v článku Hořčice.

Teplá nebo horká voda a koupele spadají pod hlavičku vodoléčby. Více si o tom můžete přečíst zde.

Domácí léčba má své limity. Pokud vaše příznaky přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Kdy tepelná terapie není vhodná?

Někdy není aplikace tepla vhodná nebo by měla být nejprve projednána s lékařem. To platí například v následujících případech:

 • Akutní zánět, jako jsou infekce podobné chřipce nebo akutní zánět kloubů
 • (vysoká horečka
 • Otevřená poranění kůže nebo podráždění kůže v ošetřované oblasti těla
 • Vysoký krevní tlak (hypertenze)
 • Hyperaktivní štítná žláza (hypertyreóza)
 • Rakovina (zejména v pokročilém stádiu)
 • Tendence ke krvácení
 • Poruchy krevního oběhu, jako je kuřácká noha, trombóza, křečové žíly
 • Poruchy citlivosti (snížené vnímání citlivých podnětů, jako je teplo a chlad)
 • Známá přecitlivělost na teplo
 • Pokročilý věk

Lékař vám může říci, zda je tepelná terapie ve vašem případě a na vaše příznaky užitečná, a pokud ano, v jaké formě. Může vám například povolit použití lehkého tepla (např. obilné polštáře) a pouze nedoporučuje intenzivní teplo (např. horké a vlhké obklady).

Další varování týkající se speciálních tepelných aplikací, jako jsou cibulové sáčky, bramborové nebo hrudní obklady, naleznete v příslušných článcích.

Termoterapie chladem: terapie chladem

Chlad stahuje cévy, snižuje krevní oběh a zpomaluje metabolické procesy. To může působit proti otokům. Chlad navíc při krátkodobém působení způsobuje zvýšené svalové napětí, ale při delším stimulu uvolňuje svaly. Skutečnost, že chlad dočasně blokuje nervy a receptory bolesti, působí proti bolesti. Léčba chladem může být také použita v boji proti zánětu.

Více o účincích a využití chladové terapie a aplikacích chladu jako domácího léku se dočtete v článku Kryoterapie.