Toto studené jídlo vás zahřeje!

In studený zimní počasí, obvykle nás od toho drží hlavně teplé oblečení zmrazení. Ale ne vždy nás musí udržovat v teple pouze bunda, čepice a šála - existuje i jiný způsob: podle tradiční čínská medicína (TCM), existují zejména určité potraviny, které mají zahřívací účinek. V následujícím textu vám představíme to nejlepší studený zabijáky a odhalte, kterým potravinám byste se měli v zimě raději vyhnout. Bavte se s naším studeným jídlem!

TCM: Ohřívání potravin

Tradiční čínská medicína (TCM) je rozšířený v Čína stejně jako v celém asijském regionu. Některé metody TCM jsou zavedeny také v Evropě. Tyto zahrnují akupunktura, například. Postupy, jako jsou tyto, často používají alternativní odborníci, ale z vědeckého hlediska jsou kontroverzní. Podle TCM existují jídla bohatá na jin a jang. Potraviny bohaté na jin mají chladivý účinek, a proto jsou oblíbené zejména v létě. Mezi nimi jsou citrusové plody a okurky nebo rajčata. V zimě máme naopak tendenci sáhnout po jídlech bohatých na jang, které nás zevnitř zahřívají.

Tyto potraviny jsou zevnitř teplé

Ať už jde o maso, zeleninu nebo nápoje, oteplovací jídla najdete všude. U masa, zejména červeného masa, jako je vepřové, hovězí, jehněčí nebo zvěřina, se říká, že má oteplovací účinek. Neměli byste toho však příliš jíst: Studie ukazují, že vysoká konzumace červeného masa zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění. Místo masa zkuste častěji kousek ryby. Zde se říká, že obzvláště hřejivé jsou následující odrůdy:

 • Sleď
 • Treska
 • Platýs
 • Tuňák

U zeleniny, odrůd, jako je jaro cibule nebo pórek se zvláště doporučuje. Kromě toho zimní zelenina, jako je řepa nebo dýně mají také oteplovací účinek. Pokud jde o ovoce, měli byste jít na švestky, granátová jablka a kumquaty. Kromě toho, kaštany, lískové oříšky a vlašské ořechy mají také oteplovací účinek. Pozor: ti, kteří se také v zimě snadno potí a trpí vysoký krevní tlak by měla mít oteplování jídla spíše zřídka.

Ohnivé koření proti chladu

Potraviny mají obzvláště hřejivý účinek, jsou-li oblečeny do správného koření. V zimních teplotách se doporučuje zejména následující koření:

 • Anýz
 • Chile
 • Curry
 • Sušený zázvor
 • Česnek
 • Koriandr
 • Kmín
 • Cinnamon

Poznámka: Pro lidi, kteří bojují s návaly horka nebo máte problémy se svým krev tlak a / nebo žaludek, výše uvedená koření jsou vhodná - pokud vůbec - pouze v malém množství.

Správná příprava

Podle TCM hraje důležitou roli nejen samotné jídlo, ale také jeho příprava. Čím déle se jídlo vaří, tím více energie by mělo být schopno skladovat. Vařená, smažená, dušená nebo pečená jídla jsou proto v zimě vhodnější než surová jídla. Většinou toto rozhodnutí dokonce přichází přirozeně: I když v létě dáváme přednost tomu, abychom po čerstvých salátech sáhli, dušená jídla a polévky považujeme za obzvláště příjemné v zimě. Ti, kteří jsou často studený by měli jíst teplá jídla co nejčastěji. Například na snídani můžete přejít na teplé ovesné vločky nebo alespoň na toasty chléb místo studené cereálie. V poledne pak můžete místo salátu přejít na pečenou zeleninu a večer se doporučuje teplá polévka nebo teplý guláš.

Vyberte si správné nápoje

Pokud jde o nápoje, čerstvě vyrobené čaje zejména zajistit, abychom se opravdu zahřáli. Ale buďte opatrní: i když všichni čaje Zdá se, že na první pohled zahřeje, není to tak. V každém případě, čaje s kořením, jako je anýz, fenykl, zázvor, kardamon, kmín, květy or skořice mají oteplovací účinek. Mnoho z těchto koření je obsaženo v takzvaném jogínském čaji. Káva a červené víno podle TCM má také zahřívací účinek - obojí by si však mělo užít pouze s mírou.

Pozor: nebezpečí chladu!

Pokud v zimě snadno zmrazíte, měli byste se vyhýbat potravinám, které mají mrazivý účinek. To platí mimo jiné pro následující potraviny:

 • Jižní ovoce, jako jsou citrony, pomeranče, ananas nebo kiwi.
 • Syrovou zeleninu, jako jsou rajčata, okurky, ledový salát, brokolice a květák.
 • Mléčné výrobky jako jogurt, mléko nebo smetanový sýr.
 • červené, zelené a černé čaje a heřmánkový čaj

Najděte správnou rovnováhu

I když je vám v zimě čas od času zima, neznamená to, že musíte úplně opustit chladicí jídla. Je však důležité, abyste potraviny správně kombinovali: Například nejezte salát jen večer, ale přidejte salát jako přílohu k pečenému kusu masa nebo ryby. Tímto způsobem můžete snadno najít to pravé vyvážit mezi chlazením a ohříváním potravin.

Co jiného pomáhá

Chladné ruce a studené nohy jsou v TCM považovány za výsledek blokování energie. Chcete-li vyřešit toto zablokování, můžete na jedné straně sáhnout po ohřívání potravin. Na druhou stranu TCM také doporučuje fyzickou aktivitu k opětovnému spuštění toku energie. Takže jděte na procházku a cvičte - to také poskytuje teplo zevnitř. A pokud nepomůže nic jiného, ​​budete muset sáhnout jen po tlusté bundě, zimních botách, rukavicích a podobně.