Krční obklad na bolest v krku

Co je to obklad krku?

Obklad na bolest v krku je klasickým domácím lékem na potíže, jako je bolest v krku a chrapot. Rozlišují se studené a teplé obklady a také vlhké a suché obklady. Princip aplikace je u každého obkladu krku stejný: Kolem krku se přiloží látka (teplá nebo studená, vlhká nebo suchá), přikryje se a zajistí se alespoň jednou další látkou.

Jak funguje komprese krku?

Teplý obklad šíje poskytuje tělu teplo, podporuje krevní oběh a působí protikřeče. Díky tomu obklad krku zmírňuje bolest například při zánětu hltanu nebo mandlí. Studený obklad krku naopak odvádí teplo z těla a zpomaluje zánětlivé procesy. Zmírňuje bolest, způsobuje stažení cév a snižuje otoky.

Pokud je obklad krku také vlhký (vlhký-teplý nebo vlhký-studený obklad krku), zesílí to účinek, protože vlhkost udrží teplo nebo chlad déle.

Někdy je obklad krku zaměřen pouze na tento fyzický efekt. Existují však i obklady krku s přísadami (bylinný čaj, citron, tvaroh, éterické oleje atd.), které účinek zesilují nebo prodlužují.

Jaké ingredience potřebujete na obklad krku?

Pro vlhký obklad krku, který potřebujete

 • Prostřední ručník: Prostřední ručník by měl být větší než vnitřní ručník. Nejlépe se hodí bavlněný, lněný nebo froté ručník.
 • Vnější látka: Drží obal na místě. K tomu je vhodný vlněný šátek, froté nebo silná moltonová látka.
 • Miska na vodu
 • Voda nebo bylinný nálev (např. heřmánkový nebo šalvějový čaj)
 • V případě potřeby další upevňovací materiál (náplast, obvaz nebo podobně)

Na suchý obklad krku samozřejmě nepotřebujete vodu ani misku. Pokud si však chcete vyrobit obklad na krk s přísadami, jako je tvaroh nebo éterické oleje, měli byste mít připravené i tyto, například:

 • citrón
 • tvaroh
 • Éterické oleje (např. šalvěj, eukalyptus)
 • V případě potřeby nůž, vidličku, lžíci nebo špachtli (pro roztírání tvarohu nebo jiných přísad)

U všech zavinovaček je důležité, aby utěrky mohly být těsně přiloženy k tělu. Utěrky by neměly být příliš velké, ale ani příliš malé na odpovídající část těla.

Jak správně aplikujete zábal na krk?

Položte vyždímanou látku na krk zepředu bez záhybů. Nechte páteř volnou – jinak může vlhký zábal způsobit napětí v krku. Nyní obalte mezilátku pevně kolem vnitřní látky. Pomocí silnější vnější látky připevněte teplý obklad ke krku.

Teplý, vlhký obklad krku nechte působit 20 až 30 minut nebo tak dlouho, jak vám to bude příjemné. Poté odstraňte obklad a v případě potřeby osušte vlhký krk ručníkem. Poté by měl pacient odpočívat 30 minut.

Nikdy nezakrývejte vlhký obklad (bez ohledu na to, zda je teplý nebo studený) fólií nebo jiným nepropustným materiálem – může dojít k hromadění tepla.

Další variantou je teplý citronový obklad na krk: šťáva a kůra z citronu v horké vodě může zvýšit účinek obkladu na krk. Citrony mají mimo jiné protizánětlivé a expektorační vlastnosti. Do horké vody přidejte šťávu a nastrouhanou kůru z bio citronu, poté do ní vložte vnitřní utěrku a nechte nasáknout.

Esenciální oleje můžete také použít spolu s mastným olejem jako nosný olej pro olejový obklad na krk. Zde je recept, který se doporučuje při angíně: Přidejte tři kapky eukalyptového oleje do jedné lžičky mastného oleje (např. mandlového). V ideálním případě byste měli nosný olej předem mírně zahřát ve vodní lázni. Poté naneste olejovou směs na vnitřní hadřík. Tu přiložte na bolestivé místo krku, překryjte mezilátkou a celé to zajistěte vlněným šátkem. Nechte působit 30 minut nebo ještě lépe: naneste před spaním a nechte na krku přes noc.

U dětí je třeba použití éterických olejů předem konzultovat s lékařem nebo aromaterapeutem – některé oleje dráždí sliznice a způsobují dýchací potíže. Kromě toho byste měli obecně před použitím vyzkoušet snášenlivost esenciálních olejů: vetřete kapku oleje do ohybu paže. Pokud během několika hodin nedojde k podráždění pokožky (jako je zarudnutí, svědění), můžete jej použít.

U studeného a vlhkého obkladu krku (také známého jako Prießnitzův obklad krku) postupujte stejně jako u teplého a vlhkého obkladu – s tím rozdílem, že vnitřní látku navlhčíte 10 až 18 stupňů studenou vodou (ponoříte nebo nalijete je konec). Nechte obklad působit 30 minut, pokud máte akutní bolest v krku, nebo několik hodin, pokud máte bolest v krku. Následně obklad sejměte a krk ideálně chraňte před chladem vlněným šátkem.

Další variantou obkladu je studený tvarohový obklad na krk. Za tímto účelem rozetřete 250 až 500 gramů nízkotučného tvarohu (pokojové teploty) na gázový obklad a přiložte jej kolem krku. Obklad z tvarohu přikryjeme suchým hadříkem a obklad zajistíme větší vnější látkou. Při akutních zánětlivých procesech nechte působit maximálně 20 minut, jinak dokud kvark nezaschne. Poté odpočívejte. Aplikujte jednou až dvakrát denně. Více si o tom můžete přečíst v článku Tvarohový kompres.

S jakými potížemi pomáhá obklad krku?

Teplý obklad krku údajně pomáhá při následujících potížích:

 • Bolení v krku
 • chrapot
 • bronchitida
 • angína
 • Zánět hrtanu

S přídavkem citronu je teplý obklad krku zvláště účinný proti bronchitidě a ucpaným dýchacím cestám, například při nachlazení.

Kdy se obklad krku nedoporučuje?

Teplý obklad krku by se nikdy neměl používat při akutních zánětlivých onemocněních. V případě kardiovaskulárních onemocnění je třeba případné tepelné ošetření předem projednat s lékařem. Před aplikací horkého obkladu byste měli vždy nejprve vyzkoušet teplotu na předloktí. Totéž platí zejména v případě, že je obklad šíje určen pro dítě nebo někoho, kdo špatně vnímá teplotní podněty (např. diabetici) – snadno může dojít k popálení.

Studený obklad krku by nikdy neměl být aplikován, pokud je pacientovi zima, má studené končetiny nebo zimnici. Před aplikací obkladu je třeba zkontrolovat teplotu předloktí. Stejně jako u horkých obkladů je to zvláště vhodné, pokud je pacientem dítě nebo osoba se zhoršeným vnímáním teploty.

Dále platí: Pokud je pacientovi (horký nebo studený) obklad krku nepříjemný, okamžitě jej sejměte!

Domácí léčba má své limity. Pokud příznaky přetrvávají delší dobu a i přes léčbu se nezlepšují, nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.