Hrdlo: funkce, anatomie a poruchy

Co je to hltan?

Hltan je 12 až 15 cm dlouhá svalová trubice vystlaná sliznicí. Je rozdělena do tří pod sebou ležících částí. Shora dolů jsou nosohltan, ústní hltan a laryngeální hltan:

Otvory nosní dutiny (choany) a dvě ušní trubice (tuba auditiva nebo Eustachova trubice) ústí do nosohltanu (nosohltanu nebo epifaryngu). Ušní trumpety zajišťují spojení se středním uchem a jsou důležité pro vyrovnání tlaku. Epifarynx obsahuje hltanové mandle, které jsou důležité pro lokální imunitní obranu. V bočních stěnách jsou postranní provazce, lymfatická tkáň podobná mandlím.

Ústní hltan (orofarynx nebo mezofarynx) sahá od uvuly k epiglottis. S dutinou ústní je spojena širokým otvorem (isthmus faucium). Laterálně v mezofaryngu, mezi patrovými oblouky, leží patrové mandle, které lze vidět při široce otevřených ústech.

Jaká je funkce hltanu?

Hltan má jednak funkci umožnit polykání se svaly hltanu, které tvoří zadní stěnu a boční stěny. Zkrácením a nadzvednutím hltanu se epiglottis sníží nad hrtan, čímž se zajistí, že potrava se při polykání dostane spíše do jícnu než do průdušnice.

Za druhé, hltan je důležitý pro lokální imunitní obranu. Hltanové mandle (tonsilla pharyngea), patrové mandle (tonsilla palatina) a postranní provazce společně tvoří lymfatický hltanový prstenec (Waldeyerův faryngeální prstenec), jehož vývoj začíná již ve 3. až 4. embryonálním měsíci. Rozpozná napadající bakterie a upozorní systémový imunitní systém, aby je zneškodnil.

Dále je hltan, dutina ústní a nosní dutina potřebná pro tvorbu zvuku, pro artikulaci a jako rezonanční komoru.

Kde se nachází hltan?

Jaké problémy mohou způsobit hltan?

Akutní faryngitida je velmi častá a je obvykle způsobena viry. Projevuje se v podobě bolestí v krku a potíží s polykáním a většinou se bez problémů zhojí. Pokud zánět zasahuje i do nosní sliznice, lékař to označuje jako rinofaryngitida. K bolestem v krku se pak připojí rýma.

Při silných bolestech, vysoké horečce a viditelném hromadění hnisu v krku (bílo-nažloutlé povlaky) se většinou jedná o hnisavý zánět hltanu způsobený bakteriemi. Určitě by to měl léčit lékař. U postižených jsou postranní provazce obvykle také oteklé a velmi červené. Toto se nazývá laterální faryngitida (angina lateralis).

Pokud faryngitida trvá déle než tři měsíce, nazývá se chronická. Příčinou pak nejsou bacily, ale například nadměrné kouření nebo radioterapie.

Ve vzácnějších případech je tonzilitida způsobena viry. Pokud je patogenem tzv. virus Epstein-Barrové, onemocnění se nazývá Pfeifferova žlázová horečka.

Nádorová onemocnění v oblasti krku jsou také možná.