Krk, nos a uši

Když je onemocnění krku, nos nebo uši, tři části těla jsou obvykle ošetřeny společně. To je způsobeno mnoha spojeními, která existují mezi těmito důležitými orgány. Jaká je struktura a funkce ucha, nosu a krku, jaká onemocnění jsou běžná a jak jsou diagnostikována a léčena lékařem ušní, nosní a krční?

Stavba a funkce uší, nosu a hrdla

Funkce našich uší je dobře známá: Slyšíme s nimi všechny zvuky, které nás obklopují - nebo které bychom chtěli mít kolem sebe, jako hluk v plášti. Takto se můžeme orientovat, informovat a komunikovat - bez sluchu je téměř nemožné naučit se mluvit. Důležitost sluchu je evidentní také v reklamě - výrobci automobilů berou zvukový design jako samozřejmost. K uchu je připojen orgán vyvážit, bez čehož bychom měli problémy s chůzí vzpřímeně. The střední ucho je připojen k zadní straně nosní dutina pomocí Eustachovy trubice - to nám umožňuje kompenzovat změny tlaku vzduchu ve středním uchu polykáním, zíváním nebo pohybem čelistí (což je důležité, když letící). nos je pro vůni - ale nejen: než se vzduch, který dýcháme, dostane do plic, vzduch se zde zvlhčí a vyčistí. Smysly zápach a chuť jsou úzce propojeny - což si všimnete, když vám například selže čich, když máte studený a najednou nemůžeš nic ochutnat! Normálně si neuvědomujeme, jak úzce jsou smysly propojeny - ale u synestetů je normální, že například „vidí“ zvuky barevně. Navíc k ústní dutina, oblast „krku“ zahrnuje také oblast hltanu, ve které vzduch, který dýcháme, proudí shora přes nos směrem k plicím a na druhou stranu veškerá potrava proudí směrem k žaludek. Je zřejmé, že takový „dopravní uzel“ je náchylný k narušení - záchvat kašle při polykání je prakticky „dopravní nehoda“.

Nemoci uší, nosu a krku.

Krk, nos a uši mohou být ovlivněny celou řadou nemocí. Několik nejčastějších onemocnění naleznete v níže uvedeném přehledu.

uši

Společný ušní infekce jsou ty, které mohou nastat při koupání - tyto podmínky se obvykle rychle vyléčí. Delší jsou ztráty sluchu, které se mohou pohybovat od akutní ztráta sluchu - s doprovodným hlukem nebo bez něj (hučení v uších) - na chronickou, zhoršující se ztrátu sluchu. Ztráta sluchu může nastat již od dětství nebo jako ztráta sluchu související s věkem v pokročilé dospělosti. Hluk a účast na hlasitých koncertech mohou vývoj urychlit ztráta sluchu. Závrať a poruchy rovnováhy může mít „normální“ pozadí - jako na kolotoči nebo na palubě lodi - nebo může naznačovat onemocnění vnitřního ucha jako v meniérová nemoc. Ztráta sluchu a závrať vyskytují se také u nádorů, jako jsou akustická neuroma.

Nos

rýma nastat s jakýmkoli studený or chřipka. Chřipka- podobné příznaky se vyskytují také u mnoha dětství nemoci - které můžete dokonce dostat v dospělosti - a černé kašel nebo Pfeiffer žláz horečka. Pokud máte chronické rýma, měli byste také myslet na seno horečka as alergická reakce or sinusitida. Chrápání může být způsobeno nosními polypy a může vést k spánkové apnoe, což je vážný stav, který může vést k infarktu!

Hrdlo

Kromě zápach z úst (zápach z úst) jako příznak nemoci v cukrovka, játra onemocnění nebo problémy se zuby, rakovina ústní dutina, jazyk a hltan jsou zvláště nebezpečné a vyskytují se častěji u chronických alkohol a tabák zneužívání.

Vyšetřovací metody

Kromě rodinného lékaře je v případě onemocnění v této oblasti tou správnou kontaktní osobou odborník na ucho, nos a krk. Lékař má k dispozici různé metody, aby zjistil, jakou chorobou postižená osoba trpí.

  • Anamnézový rozhovor: lékař se ptá na zdravotní historie. Všechny stížnosti lze dále zúžit položením konkrétních otázek. Ztráta sluchu se tedy rozlišuje mezi akutní ztráta sluchu a pomalu rostoucí ztráta sluchu.
  • Inspekce (prohlížení) a perkuse (poklepávání): Inspekce má při ORL vyšetření zvláštní roli - otoskop, rhinoskop a laryngoskop jsou důležité nástroje, které lékař potřebuje pro pohled do ucha, nosu a krku. Snuffy nose je snadno rozpoznatelný kvůli zarudlým, oteklým sliznicím - ale proč doktor klepá na čelo nebo lícní kosti? Stejně jako nos jsou sinusy a maxilární dutiny lemovány sliznicí a mají spojení s nosem, kterým jsou odstraňovány hleny a cizí látky. Když sliznice nabobtnají, dojde k ucpání těchto spojů a dutiny se již nemohou sami vyčistit - zánět se rozvíjí, bolí to při klepání.
  • Zkoušky: Omezení sluchu, čichu a chuti jsou testovány různými testy. Jeden tedy testuje vedení zvuku v obou uších pomocí ladičky; jeden může zkontrolovat, jak daleko je slyšet a jaké zvuky jsou vnímány, jak dobře.
  • Elektrofyziologické vyšetření: k měření činnosti sluchového nervu, orgánu vyvážit nebo zodpovědný mozek oblasti, malé elektrody jsou připojeny ke zvukovodu, ušní bubínek or hlava.
  • Zobrazovací techniky: rentgenové záření, ultrazvuk, počítačová tomografie a magnetická rezonance se používají, existuje-li podezření, že zánět nebo nádor není omezen na ucho nebo nos, ale může také ovlivnit kosti nebo mozek.

Terapeutická opatření

V závislosti na onemocnění navrhne otolaryngolog vhodnou léčbu terapie postižené osobě. To slouží buď k vyléčení nemoci, nebo alespoň ke zmírnění příznaků s ní spojených.

uši

V případě ztráty sluchu se používá sluchadlo, často nazývané sluchadlo. V jakém okamžiku je sluchadlo potřeba a jak by mělo být vybaveno, závisí na typu ztráty sluchu, jednotlivém pacientovi a jeho životním stylu. Například existují kochleární implantáty a za uši zařízení, která lze přizpůsobit. Stres snížení je často užitečné pro hučení v uších. Rovněž je třeba objasnit fyzické příčiny, jako je napětí v krční páteři.

Nos

Kromě toho známého studený prostředky, aromaterapie může také poskytnout úlevu. Vdechování éterických olejů v a parní lázeň může být také užitečné. Odlišný AIDS lze použít proti chrápání, jako je a jazyk kardiostimulátor nebo masku CPAP. V některých případech chirurgický zákrok na nosní přepážky nebo hubnutí pro obezita také pomáhá.

Hrdlo

Při bolestech v krku pomáhá hlavně pití tekutin. Zvláště šalvěj a tymián čaj může být prospěšný pro zánět v krku. Pro všechny druhy rakoviny ústa a krku, kromě lékařských terapie, je obzvláště důležité vzdát se kouření a pití alkohol - existuje mnoho přístupů, které jsou spolufinancovány z zdraví pojišťovny. Samozřejmě pro každou nemoc existuje speciální přístup k léčbě nebo chirurgickému zákroku - více podrobností naleznete u příslušné nemoci.

Preventivní opatření

Různé preventivní opatření může pomoci udržet zdravé hrdlo, nos a uši. Sluch lze dobře trénovat, protože mozek je stimulován neustálými sluchovými zážitky. Včasný test sluchu otolaryngologa nebo audiologa pomáhá předcházet ztrátě sluchu. Vzhledem k tomu, že děti mají možnost naučit se mluvit bez prodlení, pouze pokud jsou diagnostikovány rychle, měl by smysl celostátní screening sluchu pro novorozence. Hluková ochrana je zvláště důležitá pro citlivý sluch dětí, protože hluk v pozadí vede k koncentrace problémy - dokonce i pro dospělé, jejichž kanceláře jsou často příliš hlučné. Chraňte svůj nos před vysycháním, jinak už nebude možné vzduch čistit a zvlhčovat. Nosní sprchy nebo speciální mořská voda nosní spreje může pomoct. Kontrola zubů a ústní sliznice pomáhá předcházet zápach z úst, zánět a rakovina - využijte svou půlroční návštěvu zubaře k včasné detekci.