Trombendarterektomie: Definice, postup a rizika

Co je tromboendarterektomie?

Tromboendarterektomie (TEA) je chirurgický zákrok k otevření krevních cév, které byly zablokované krevní sraženinou (trombusem). Při tomto postupu chirurg odstraní nejen trombus, ale také vrstvu vnitřní stěny tepny. Po tromboendarterektomii krev opět proudí do částí těla, které byly kvůli ucpání prokrveny hůře nebo vůbec.

Tromboendarterektomie se dělí na tři typy:

  • Přímá (otevřená) trombendarterektomie
  • Nepřímá uzavřená tromboendarterektomie
  • Nepřímá polouzavřená tromboendarterektomie

Kdy provádíte tromboendarterektomii?

Krční tepna

Pokud je delší úsek krční tepny zúžený, mohou cévní chirurgové zvážit tromboendarterektomii. Mezi další možnosti léčby patří zavedení tzv. stentů – cévních výztuh z kovu nebo syntetických vláken – které udrží cévu otevřenou nebo nahrazení nemocného úseku krční tepny umělou cévou.

Tepny nohou

U tzv. periferní arteriální okluzivní choroby (pAVK) jsou femorální tepny často postiženy náhlým uzávěrem cévy způsobeným krevní sraženinou. Nedostatek průtoku krve může způsobit odumření nohy pod zúžením, protože již nedostává dostatečné množství krve. Často jsou také postiženy tepny v zadní části kolena nebo v bércích. V závislosti na rozsahu zúžení může být vedle tromboendarterektomie vhodná léčba bypassem.

Střevní tepny

Tepny střeva jsou většinou uzavřeny migrujícími tromby (emboly). V tomto případě pacienti kromě jiných příznaků trpí silnými bolestmi břicha. Tromboendarterektomie na postižených tepnách pomáhá zachovat střevo.

Co se dělá během tromboendarterektomie?

Před vlastní operací ošetřující chirurg danou cévu důkladně prohlédne. Kromě ultrazvuku jsou mu k tomu k dispozici rentgenová vyšetření nebo magnetická rezonance.

Samotná operace se většinou provádí v celkové anestezii, často však postačí lokální anestezie. Poté, co chirurg omyje, vydezinfikuje a sterilně zakryje chirurgickou oblast, nařízne kůži skalpelem. Podle toho, jakou formu tromboendarterektomie zvolíme, se řezy liší.

Přímá tromboendarterektomie

Zde chirurg zcela otevře postiženou část cévy a překrývající se kůži. Pomocí chirurgického nástroje (špachtle) odstraní krevní sraženinu spolu s vnitřní arteriální vrstvou. Aby se zabránilo opětovnému zúžení, chirurg často všívá do dříve zúžené oblasti kus jiné cévy. Tato tzv. náplast výrazně zvětšuje průměr tepny.

Nepřímá tromboendarterektomie

Poté, co je tepna opět průchodná, je odpovídající část těla rentgenována, aby se zkontrolovalo, zda bylo zúžení odstraněno.

Jaká jsou rizika tromboendarterektomie?

Tromboendarterektomie je komplexní chirurgický výkon se všemi riziky operace. I přes sterilní postupy a preventivní podávání antibiotik se tkáň může infikovat choroboplodnými zárodky. Krvácení může také nastat během nebo po tromboendarterektomii. V závislosti na závažnosti komplikací může být nutná další operace.

Obecně jsou pro tromboendarterektomii dostatečně velké pouze tepny větší než pět milimetrů v průměru. Menší krevní cévy jsou vystaveny mnohem vyššímu riziku opětovného zúžení po operaci.

Poškození nervu

Nervy často probíhají podél tepen a mohou být během operace zraněny. Typickými příznaky jsou pak poruchy vnímání tepla, necitlivost nebo paralýza. Ty nejsou vždy trvalé, ale obvykle vyžadují rozsáhlou léčbu.

Krvácení v jiných částech těla

Kontrastní střední alergie

Před rentgenováním chirurgické oblasti lékař vstříkne rentgenovou kontrastní látku, která zviditelní krevní cévy a může vyvolat alergické reakce. Podle závažnosti alergické reakce se podává podpora oběhu a léky proti alergii.

Dodatečná opatření

Pokud tromboendarterektomie nestačí k obnovení průtoku krve, používají se jiné postupy. Patří mezi ně například zavedení stentu pro udržení tepny otevřené nebo operace bypassu.

Co potřebuji vědět po tromboendarterektomii?

Informujte svého lékaře, pokud máte náhlou bolest kolem rány nebo pokud je obvaz krvavý po tromboendarterektomii. Musíte také naléhavě hlásit necitlivost nebo paralýzu, protože to znamená reokluzi nebo poškození nervů.

Pro posílení svalů budete brzy po trombendarterektomii dělat první pokusy s chůzí a později vám bude umožněno ujít další vzdálenosti s fyzioterapeutickou pomocí.