Tymián proti nachlazení & Co.

Jaký účinek má tymián?

Tymián působí protikřečově na průdušky, podporuje vykašlávání a působí protizánětlivě. Kromě toho je léčivá rostlina účinná proti bakteriím, plísním a virům.

Léčebně se využívají bylinky tymiánu a tymiánu španělského (Thymi herba), stejně jako silice, kterou obsahují. Jeho nejdůležitějšími složkami jsou thymol a karvakrol. Dalšími složkami tymiánu jsou fenolické monoterpeny, flavonoidy, saponiny a třísloviny.

Lékařsky uznávané aplikace

Lékařsky uznávané je vnitřní použití tymiánu a tymiánového oleje jako expektorans při kašli způsobeném nachlazením. Tymián lze použít i léčebně při bronchitidě a jako podpůrný prostředek při černém kašli – dále při zánětech ústní sliznice a zápachu z úst (jako výplach úst).

Uznává se i vnější použití tymiánového oleje na potírání a koupele při nachlazení.

Další možné účinky

Na co se ještě hodí tymián? Existují důkazy ze studie na zvířatech s krysami, že tymián může snížit krevní tlak. Zda to funguje také u lidí, je třeba objasnit prostřednictvím dalších studií.

Tymián jako koření je prý podpůrný při hypotyreóze.

Tymiánový olej se používá v aromaterapii jako pokojová vůně. Má prý pozitivní vliv na psychiku a poskytuje relaxaci. Neexistují však žádné vědecké studie o tomto použití.

Jedna studie však ukazuje, že tymiánový olej je účinný proti komárům a jejich larvám.

Jak se používá tymián?

Existuje několik způsobů, jak použít tymián léčebně.

Pokud vaše příznaky přetrvávají delší dobu nebo se i přes léčbu zhorší, měli byste se poradit s lékařem.

Tymián jako čaj a roztok na kloktání

Bylinu lze použít k přípravě tymiánového čaje: Pokud není předepsáno jinak, zalijte jednu čajovou lžičku tymiánové bylinky (asi 150 gramu) asi 1.4 mililitry vroucí vody, přikryjte a nechte pět minut louhovat, poté části rostliny sceďte.

Kolik tymiánového čaje mohu vypít denně? Šálek čaje můžete vypít několikrát denně. Doporučená denní dávka (dospělí) je čtyři až šest gramů sušené léčivé drogy. Můžete přidat i jiné léčivé bylinky.

Na dávkování a použití tymiánového čaje u dětí se zeptejte svého lékaře nebo lékárníka.

Pro roztok kloktadla udělejte infuzi, jak je popsáno výše, ale s pěti gramy tymiánové byliny na 100 mililitrů vody.

Tymián jako přísada do koupele

Domácí léčba má své limity. Pokud příznaky přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se i přes léčbu zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Tymián v aromaterapii

Při použití tymiánového oleje berou aromaterapeuti v úvahu, z jakého rostlinného chemotypu byl získán: Tymián může, přizpůsobený podmínkám daného místa, růst v různých variantách (chemotypech), které se od sebe poněkud liší složením účinné látky a tím i účinkem .

Například thymol chemotypu tymiánu (CT) je charakteristický svým vynikajícím germicidním účinkem. Naproti tomu Thyme CT Linaool je zvláště šetrný k pokožce i sliznici, a proto je velmi vhodný pro děti.

Pokud není uvedeno jinak, platí následující formulace pro zdravé dospělé. U dětí, těhotných žen, kojících matek, starších lidí i lidí s některými základními chorobami (např. astma, epilepsie) je často nutné dávkování snížit nebo se některým éterickým olejům zcela vyhnout. Proto nejprve prodiskutujte použití esenciálních olejů u takových skupin pacientů s aromaterapeutem (např. lékařem nebo alternativním lékařem s odpovídajícím dodatečným školením).

Inhalace

Tření

Při akutní bronchitidě si můžete připravit následující směs na potírání: Vezměte jako základ tuku 50 mililitrů mandlového oleje. Nakapejte do něj následující esenciální oleje: deset kapek Eucalyptus globulus (nebo E. radiata) a po pěti kapkách Thyme CT Thymol, Myrtle, Ravensara (Ravintsara) a Laurel. Můžete si udělat obklady hrudníku a potřít jím záda několikrát denně.

Kloktadlo roztok

Na kloktadlo při angíně přidejte do sklenice vlažné vody jednu čajovou lžičku soli a dvě kapky tymiánového oleje CT Thujanol nebo CT Thymol. Kloktejte s ním několikrát denně.

Hotové přípravky s tymiánem

Existují také různé hotové přípravky jako sirup proti kašli, kapky a kapsle s tymiánem, ale také masti proti nachlazení a koupele na bázi tymiánové byliny nebo tymiánového oleje.

K dostání jsou také čajové směsi jako prsní a kašelový čaj, které obsahují tymián spolu s dalšími léčivými rostlinami. Nechybí sirupy, balzámy, pastilky a bonbóny s tymiánem.

Informace o správném použití a dávkování takových přípravků naleznete v příslušné příbalové informaci nebo u svého lékaře či lékárníka.

Jaké vedlejší účinky může tymián způsobit?

Neexistují žádné důkazy ze studií, že tymián je škodlivý pro játra.

Co byste měli zvážit při používání tymiánu

  • Kdo je alergický na tymián nebo jiné zástupce této rostlinné čeledi (šalvěj, máta, máta peprná, levandule atd.), neměl by léčivou rostlinu užívat.
  • Není známo, že by příliš mnoho tymiánu mohlo zásadně škodit.
  • Plnou koupel s tymiánem byste si neměli dát při velkých poraněních kůže, otevřených ranách, horečce, těžkých infekcích, srdeční nedostatečnosti a závažných kardiovaskulárních onemocněních.
  • Do jaké míry může tymián negativně ovlivnit těhotenství nebo kojení, nebylo dosud definitivně stanoveno. Pro jistotu by těhotné ženy a kojící matky neměly léčivou rostlinu užívat.
  • Tymiánový esenciální olej by nikdy neměly používat těhotné ženy. O použití během kojení se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem.
  • Některé éterické oleje, jako je tymiánový olej, mohou u kojenců a malých dětí do dvou let věku způsobit život ohrožující křeč hlasivkové štěrbiny se zástavou dechu. V této věkové skupině by se proto neměl používat. Preventivně se také nedoporučuje používat u dětí do čtyř let. Obecně platí, že použití éterických olejů u dětí byste měli vždy nejprve probrat s lékařem nebo lékárníkem.
  • Esenciální olej neaplikujte dlouhodobě ke koupelím nebo k velkoplošným potíráním – vysoce účinná složka thymol dokáže dobře projít kožní bariérou a od určitého množství vyvolat příznaky otravy.
  • Pro tymiánový olej a další esenciální oleje platí: používejte pouze 100% přirozeně čisté esenciální oleje – nejlépe ty, které jsou získány z rostlin pěstovaných organicky nebo z divokých sbírek.

Před použitím tymiánového oleje a jiných esenciálních olejů vždy zkontrolujte kompatibilitu pomocí testu ohybu paže: Dejte kapku esenciálního oleje do hřbetu paže a jemně ji vetřete. Pokud postižená oblast kůže zčervená, začne svědí a možná se v následujících hodinách tvoří i pustuly, olej nesnesete. Pak byste to neměli používat!

Jak získat produkty z tymiánu

Tymián seženete jako rostlinu koření v obchodech s potravinami a drogeriích. Léčivá rostlina ve standardizované kvalitě je však k dostání pouze v lékárnách. Najdete tam také širokou škálu lékových forem, jako je sirup proti kašli s tymiánem a také tymiánový olej.

Pro správné použití přípravků si přečtěte příslušnou příbalovou informaci a zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

Co je tymián?

Rostlina nese četné malé, podlouhlé, stopkaté listy. Jejich spodní strana je silně plstnatě chlupatá, okraj listu zvinutý dolů, čímž listy vypadají jako jehlice. Pytovité květy, které se rozvinou v teplém období, mají růžovou barvu a na koncích stonků stojí v klasovitých nebo hlavovitých přeslenech.

Vůně celé rostliny je velmi aromatická, zvláště když listy promnete mezi prsty. Je to proto, že tymiánový olej v nich obsažený vystupuje a vyzařuje svou kořenitou vůni.

Tymián španělský (T. zygis) je v mnoha ohledech podobný tymiánu. Její listy jsou však přisedlé a květy bělavé.

Rodový název rostlin pravděpodobně pochází z řeckého slova „thymiama“, což znamená kadidlo – tymián se dříve používal k zápalným obětem.

Dalším zástupcem tohoto rostlinného rodu je např. mateřídouška divoká (též mateřídouška písečná nebo quender, T. serpyllum).