Uzly štítné žlázy: příčiny a léčba

Stručné shrnutí

 • Definice: buněčná proliferace a/nebo zvětšení buněk ve štítné žláze. „Horké“ („teplé“) uzliny produkují hormony štítné žlázy, „studené“ ne.
 • Příznaky: při větších uzlinách, problémy s polykáním, chrapot, potřeba odkašlat, celkový pocit tlaku v krku. Možná bolest při přímém tlaku na uzliny. Nepřímé příznaky s horkými uzlinami: Zvýšená produkce hormonů způsobuje příznaky hypertyreózy.
 • Příčiny: včetně benigních tkáňových novotvarů štítné žlázy (hlavně autonomní adenom – obvykle způsobený nedostatkem jódu), cysty, vzácně rakovina štítné žlázy nebo metastázy.
 • Kdy navštívit lékaře? Kdykoli zaznamenáte uzlové změny ve štítné žláze. Pouze lékař může říci, zda je léčba nezbytná.
 • Diagnostika: vstupní konzultace, fyzikální vyšetření, ultrazvukové vyšetření, scintigrafie větších uzlin, vzorek tkáně (biopsie) na studené uzliny.
 • Prevence: Jódová strava s dostatkem mořských ryb a jodizované kuchyňské soli (nedoporučuje se při hypertyreóze!). Těhotné ženy dostávají jódové tablety.

Uzliny štítné žlázy: nebezpečné nebo ne?

Většina uzlů štítné žlázy je neškodná. To platí zejména pro tzv. horké (hormony produkující) uzliny. U studených (neaktivních) uzlů je riziko rakoviny poněkud vyšší, asi čtyři procenta. Celkově je zhoubných méně než jedno procento všech uzlů štítné žlázy.

Uzliny na štítné žláze: Definiton

Uzlíky štítné žlázy vznikají, když buňky v jednotlivých oblastech orgánu produkujícího hormony proliferují a/nebo se zvětšují. Některé uzliny rostou jen omezeně, jiné se zvětšují a zvětšují. Uzel štítné žlázy však může regredovat i sám.

Uzliny na štítné žláze: Frekvence

Uzlíky ve štítné žláze jsou velmi časté a s přibývajícím věkem jsou častější. Celkově asi 30 procent dospělých vykazuje nodulární změny v žláze produkující hormony a u lidí starších 65 let je toto číslo dokonce více než 50 procent.

Ženy jsou čtyřikrát častěji postiženy uzly štítné žlázy než muži.

Zhruba v deseti procentech případů se společně se strumou vyskytují uzlíky štítné žlázy.

Studený uzlík, horký uzlík

Rozlišení uzlů štítné žlázy na „horké“ nebo „studené“ nemá nic společného s jejich teplotou. Spíše jde o aktivitu uzlů, tedy zda produkují hormony či nikoliv.

 • Horké uzliny: Pokud se v uzlech štítné žlázy produkuje více hormonů než ve zbytku tkáně štítné žlázy, jedná se o horké nebo teplé uzliny.

Odkud pocházejí pojmy „horký“ a „studený“?

Termíny „horký“ a „studený“ pro uzliny štítné žlázy pocházejí ze scintigrafie – vyšetření nukleární medicíny, které dokáže rozlišit dva typy uzlin štítné žlázy:

K vyšetření je pacientovi vstříknuta tekutina obsahující radioaktivní jód, který se s krví dostává do štítné žlázy. Uzel štítné žlázy, který produkuje hormony, potřebuje hodně jódu. Vstřikovaný radioaktivní jód se proto více hromadí v této oblasti tkáně. Rozpadá se, vyzařuje radioaktivní paprsky, které dokáže zachytit speciální kamera – postižená oblast štítné žlázy se na snímku jeví jako žlutočervená zóna, tedy v teplých barvách.

Uzliny na štítné žláze: Příznaky

Každý uzlík štítné žlázy začíná malým. Některé uzliny neustále rostou, až jsou nakonec tak velké, že způsobují problémy s polykáním, chrapot, potřebu si odkašlat nebo celkový pocit tlaku v krku.

Přímý tlak na uzlík může bolet. Zejména pokud se uzliny vyvíjejí jako součást struma nodosa, kdy je štítná žláza celkově zvětšená, mohou se objevit bolestivé příznaky.

Normálně uzly štítné žlázy rostou velmi pomalu a po dlouhou dobu nezpůsobují žádné nepohodlí. Proto jsou obvykle objeveny jako náhodné nálezy při rutinních vyšetřeních. Horký uzel však může nepřímo způsobit příznaky, pokud vede ke zvýšené produkci hormonů. V tom případě se projeví stejné příznaky jako u hypertyreózy.

Uzlíky na štítné žláze: Příčiny

 • Benigní tkáňové novotvary ve štítné žláze (nejčastěji adenomy, méně často lipomy, teratomy nebo hemangiomy).
 • Cysty: Tyto dutiny naplněné tekutinou se často vyvíjejí, když tkáň štítné žlázy roste.
 • Rakovina štítné žlázy: V Německu se odhaduje, že méně než jedno procento všech uzlů štítné žlázy je maligních – horké uzlíky téměř nikdy, studené o něco častěji, ale celkově stále vzácné.
 • Metastázy: Jiné rakoviny v těle mohou tvořit dceřiné nádory ve štítné žláze. Takové zhoubné uzliny štítné žlázy se mohou vyvinout například u rakoviny prsu, plic a tlustého střeva.
 • Nádory krku: lokální nádory na krku mohou prorůstat do štítné žlázy.

Autonomní adenom

Pokud štítná žláza dostává příliš málo jódu, vylučuje růstové stimulátory. V důsledku toho se buňky štítné žlázy množí. Navíc, když je jódu nedostatek, hypofýza uvolňuje hormon, který stimuluje produkci hormonů štítné žlázy (hormon stimulující štítnou žlázu, TSH). Zvýšená hladina TSH způsobuje zvětšení buněk štítné žlázy – výsledkem je nezhoubný nádor štítné žlázy, který nekontrolovatelně produkuje hormony štítné žlázy (autonomní adenom).

Přestože se zásobování lidí v Německu jódem v posledních letech zlepšilo, stále se často vyskytují uzliny ve štítné žláze způsobené nedostatkem jódu.

Autonomní adenom může být také výsledkem určitých genetických změn (mutací): Dokovací místa (receptory) TSH mohou být změněny v důsledku mutace takovým způsobem, že produkce hormonů je stále dále a nekontrolovaně nastartována.

Uzliny na štítné žláze: Kdy musíte navštívit lékaře?

Uzliny na štítné žláze: Co dělá lékař?

Zejména u starších pacientů praktický lékař pravidelně kontroluje hladiny štítné žlázy (TSH, T3/T4, kalcitonin) v krvi. Pokud zaznamená abnormality, následují další vyšetření.

Protože však uzliny štítné žlázy často nezpůsobují žádné změny v hormonální rovnováze, měli byste si čas od času nechat štítnou žlázu zkontrolovat, i když jsou krevní hodnoty normální.

Diagnóza

Prvním krokem v diagnóze je odebrání vaší anamnézy (anamenné) během úvodní konzultace. Lékař vám položí různé otázky, jako například:

 • Kdy jste poprvé zaznamenali změnu v oblasti štítné žlázy?
 • Od té doby uzlík narostl?
 • Jaké máte stížnosti (např. poruchy spánku, neklid atd.)?

Zvláště důležité je odlišit maligní uzliny od benigních. Proto je třeba se také ptát na všechny faktory, které zvyšují riziko rakoviny štítné žlázy:

 • Vyskytla se někdy rakovina štítné žlázy u blízkých příbuzných?
 • Vyrostla hrudka rychle?
 • Trápí vás chrapot, kašel nebo dýchací potíže?

Následuje fyzikální vyšetření. To zahrnuje lékař prohmatání štítné žlázy. Pozornost věnuje zejména indikacím maligních změn, jako je hrbolatý povrch uzliny nebo špatná posuvnost uzliny při polykání. Lymfatické uzliny jsou také palpovány kvůli otoku.

Po fyzikálním vyšetření následuje ultrazvukové vyšetření (sonografie). Zkušený lékař dokáže detekovat uzliny o velikosti tří milimetrů. Pokud je bulka větší než jeden centimetr nebo krevní hodnoty vykazují hormonální nerovnováhu, je vhodné provést scintigrafii. Toto vyšetření umožňuje lékaři určit, zda je uzel horký (produkující hormony) nebo studený (neaktivní).

Zacházení

Při normálních hodnotách štítné žlázy a malých, nezhoubných uzlinách není zpočátku nutná žádná léčba. Štítnou žlázu by si však člověk měl nechat pravidelně vyšetřovat odborníkem. Jedině tak lze zkontrolovat, zda se uzliny štítné žlázy zvětšují a zda se mění výkonnost štítné žlázy.

Pokud lékař rozhodne, že je léčba nezbytná, jsou k dispozici tři možnosti léčby:

 • Operace: jedná se o odstranění buď celé štítné žlázy (subtotální tyreoidektomie), pouze jednoho laloku štítné žlázy (hemithyroidektomie), nebo pouze samotného uzlíku štítné žlázy. Operace může být provedena otevřeně nebo laparoskopicky (minimálně invazivní, s odrazem). Chirurgický zákrok je užitečný při podezření na nádorový uzel štítné žlázy nebo při výrazném zvětšení štítné žlázy (struma, struma).
 • Medikamentózní léčba: Je možná pouze u malých, studených uzlíků. Pacienti dostávají hormony štítné žlázy, obvykle v kombinaci s jódem. Léky inhibují růst žlázové tkáně. Pokud je však uzel větší a způsobuje nepohodlí, tato léčba již obvykle není užitečná.

Uzliny na štítné žláze: Prognóza

Při správné léčbě jsou benigní uzliny štítné žlázy obvykle vyléčitelné. Zhoubné nádory štítné žlázy však mají také obvykle dobrou prognózu.

Uzliny na štítné žláze: Co můžete udělat sami

Strava bohatá na jód může zabránit onemocnění štítné žlázy. Jód se nachází například v mořských rybách a jodované kuchyňské soli. Vzhledem k tomu, že Německo je jednou z oblastí s nedostatkem jódu, měli byste se ujistit, že ve stravě vždy přijímáte dostatek jódu. Nejjednodušší způsob, jak toho dosáhnout, je použít jodovanou kuchyňskou sůl.

Pokud se budete řídit těmito doporučeními, děláte již hodně pro prevenci uzlů štítné žlázy.