Hodnoty štítné žlázy: Co indikují

Jaké jsou hladiny štítné žlázy?

Produkce hormonů štítné žlázy se přizpůsobuje příslušné potřebě v interakci s hypofýzou. Hodnoty štítné žlázy v krvi tedy vypovídají nejen o tom, jak funguje samotná štítná žláza, ale také o tom, zda a jak dobře funguje regulační smyčka.

Rozlišuje se mezi TSH produkovaným v hypofýze („centrální hladina štítné žlázy“) a hormony T3 a T4 produkovanými ve štítné žláze („periferní hladiny štítné žlázy“).

Úroveň TSH

TSH (thyroid-stimulating hormone = thyrotropin) je vylučován hypofýzou a do štítné žlázy se dostává krví. Tam stimuluje vychytávání jódu a produkci T4 a T3. Pokud se koncentrace těchto dvou hormonů štítné žlázy v krvi zvýší, produkce TSH se sníží, protože štítnou žlázu je potřeba méně stimulovat. Hypofýza a štítná žláza jsou tedy ve vzájemném vztahu.

Přečtěte si o tom více v článku Hodnota TSH!

T3 a T4

Biologický poločas T3 je asi 19 hodin: Po této době je polovina původního množství hormonu degradována. Naproti tomu T4 má biologický poločas asi 190 hodin. Navíc v krvi cirkuluje asi třikrát více T4 než T3.

Účinek T3 a T4

Hormony štítné žlázy řídí metabolismus mnoha způsoby tím, že ovlivňují syntézu různých proteinů v buňkách těla. Podporují také sekreci hormonů v určitých orgánech, například ve slinivce břišní a nadledvinkách. V dětství mají hormony štítné žlázy velký význam pro růst a vývoj mozku. Stručně řečeno, hlavní účinky hormonů štítné žlázy jsou následující:

 • Zvýšení metabolické aktivity v klidu (bazální rychlost metabolismu) a tím i spotřeba kyslíku.
 • Podpora syntézy bílkovin, metabolismu sacharidů a tuků
 • @ Regulace tepelné bilance a tělesné teploty
 • Podpora růstu, zejména nervového a kosterního systému v embryonálním a dětském vývoji.
 • zvýšení vylučování cholesterolu

Kdy se stanovují hladiny štítné žlázy?

Hormony štítné žlázy jsou určeny pro následující problémy:

 • Existuje hypotyreóza nebo hypertyreóza?
 • Je v případě hypertyreózy nebo hypotyreózy narušena hormonální regulační smyčka s hypofýzou?
 • Existuje nedostatečná činnost hypofýzy?
 • Je štítná žláza zanícená?
 • Je hypotyreóza léčena správným množstvím hormonů?

Dále se TSH stanovuje před každou operací (tolerance anestezie!) a také před každým radiologickým vyšetřením kontrastními látkami obsahujícími jód. Zde většinou stačí pouze tato hodnota, protože se mění i při poruchách funkce štítné žlázy.

Krevní hodnoty: štítná žláza a hypofýza

Hodnota štítné žlázy

Normální hodnota (krevní sérum)

TSH-bazální

0.27 – 4.20 µIU/ml

zdarma T3 (fT3)

2.5 – 4.4 ng/l (3.9-6.7 pmol/l)

Celkem T3

0.8 – 1.8 µg/l (1.2-2.8 nmol/l)

zdarma T4 (fT4)

9.9 – 16 ng/l (12.7-20.8 pmol/l)

Celkem T4

56 – 123 µg/l (72-158 nmol/l)

Tyto referenční rozsahy se však mohou lišit laboratoř od laboratoře, protože používají různé metody měření. U dětí platí vyšší standardní hodnoty v závislosti na věku; u starších osob platí spíše nižší hodnoty.

V praxi ne vždy lékař určí všechny hodnoty štítné žlázy. Například hodnota TSH je dostatečná k vyloučení primární poruchy štítné žlázy. Kromě toho jsou hodnoty volných hormonů štítné žlázy vypovídající více než celkové hodnoty, protože pouze ty první jsou biologicky aktivní. Pro stanovení hypotyreózy lékař obvykle stanoví hladiny TSH a fT4. Pro diagnostiku hypertyreózy jsou důležité TSH, fT4 a fT3.

Kdy jsou hodnoty štítné žlázy zvýšené nebo snížené?

Někdy však hypofýza také produkuje nedostatečné množství TSH (a dalších hormonů). Tomu se říká hypofyzární insuficience. Velmi vzácně může nádor v hypofýze také produkovat příliš mnoho TSH. Pokud se změní hodnota TSH, stanoví se také T3 a T4. To má za následek typické konstelace hodnot štítné žlázy u různých onemocnění:

TSH se zvýšil, T3 a T4 se snížil.

Tato konstelace ukazuje na nedostatečnou činnost štítné žlázy (hypotyreóza). Hodnoty T3 a T4 jsou sníženy, protože štítná žláza produkuje nedostatečné množství obou hormonů. V reakci na to se hypofýza pokouší zvýšit funkci štítné žlázy zvýšenou sekrecí TSH. Hypotyreóza se vyskytuje především u autoimunitních onemocnění štítné žlázy (jako je Hashimotova tyreoiditida).

TSH se snížil, T3 a T4 se zvýšil

 • Gravesova choroba nebo tyreoiditida v akutní epizodě
 • autonomní adenom štítné žlázy produkující hormony („horký uzel“)
 • zvětšení štítné žlázy (struma, „struma“)

TSH zvýšený/snížený, T3 a T4 normální

V případě počínající (latentní) hypotyreózy nebo hypertyreózy je narušena i štítná žláza. Hodnoty T3 a T4 jsou však (zatím) normální, protože hypofýza proti tomu působí zvýšením nebo snížením hodnot TSH.

Snížil se TSH, snížil se T3 a T4

Tato konstelace hodnot ukazuje na vzácnou hypofunkci hypofýzy (přesněji: insuficienci předního laloku). Ve skutečnosti by měl produkovat více TSH, pokud jsou T3 a T4 příliš nízké. To však není možné při hypofunkci hypofýzy.

TSH normální/zvýšené, T3 a T4 zvýšené.

V případě hyperfunkce hypofýzy je tomu naopak: hypofýza nesnižuje sekreci TSH, když se hladiny T3 a T4 zvyšují. Někdy dokonce produkuje více TSH (například kvůli nádoru), pak je také zvýšená hodnota TSH v krvi. Stejně jako hypofunkce hypofýzy je hyperfunkce také velmi vzácná.

Ještě další stav může zvýšit TSH, stejně jako hladiny T3 a T4: Rezistence na hormony štítné žlázy. U tohoto velmi vzácného dědičného onemocnění je gen receptoru T3 pozměněn a defektní.

Může se také stát, že se změní hladina pouze jednoho z hormonů T3 nebo T4. V časných stádiích hypertyreózy je například T3 zvýšený, ale T4 nikoliv. Při extrémním nedostatku jódu je T3 zvýšený, ale T4 je snížen.

Změněné hodnoty štítné žlázy: Co dělat?

Pokud dojde ke změně jedné nebo více hodnot štítné žlázy, měl by endokrinolog (specialista na hormonální poruchy) zahájit další vyšetření ke stanovení příčiny.

Ve většině případů se nejprve provádí sonografie (ultrazvukové vyšetření) štítné žlázy, aby se blíže prozkoumala její struktura. To může odhalit změny velikosti a stavu. Metabolickou aktivitu štítné žlázy lze navíc zjistit tzv. scintigrafií. Někdy musí být štítná žláza také propíchnuta, aby se získal vzorek tkáně – například při podezření na rakovinu.

Pokud se zjistí příčina změněných hodnot štítné žlázy, lze v mnoha případech zahájit léčbu medikamenty.