Odstranění klíštěte: Jak na to a čemu se vyhnout

Odstraňte klíšťata: reagujte rychle

Jak odstraním klíště?

Klíště můžete odstranit pomocí speciálních kleští na klíšťata z lékárny nebo špičaté pinzety. Použijte je k uchopení klíštěte za hlavu těsně nad kůží. Držte klíště takto asi 60 sekund. Často si pak klíšťata sama sejmou svůj svírací aparát z kůže. Pokud tomu tak není, musíte klíště aktivně odstranit:

Pokud nemáte po ruce pinzetu nebo kleště na klíšťata, můžete zkusit zapíchnout jehlu pod ústní nástroj klíštěte. Poté můžete klíště opatrně vypáčit z kůže.

Po úspěšném odstranění klíštěte byste měli postižené místo očistit dezinfekcí. Zabráníte tak infekci kousnutí. Pokud nemáte po ruce dezinfekci, použijte mýdlo a vodu k důkladnému opláchnutí.

Odstraňte klíšťata: zaškrtněte kartu

Zaškrtávací karta je plochá plastová karta s malým prolisem. Jeho malá velikost umožňuje snadné přenášení (například při pěší turistice). Kartičky jsou k dostání v lékárnách a mnoha drogeriích.

Namísto „obyčejné“ kartičky si můžete koupit kartičku s lupou. Má tu výhodu, že si s ním můžete zblízka prohlédnout a rozpoznat i velmi malá klíšťata.

Je jen na vás, zda k odstranění klíštěte použijete kleště na klíšťata nebo klíšťovou kartu nebo jakýkoli jiný nástroj. Důležité je, že klíště odstraníte co nejrychleji a s velkou opatrností!

Takto byste klíště odstraňovat neměli!