Očkování proti klíšťatům: Postup, cena, vedlejší účinky

Očkování proti lymské borelióze

Existuje vakcína proti lymské borelióze, ale ta chrání pouze proti bakteriím Borrelia vyskytujícím se v USA. V Německu zatím není k dispozici žádná vakcína proti borelióze, protože v Evropě se vyskytují různé typy borelií. To je jeden z důvodů, proč je tak obtížné vyvinout vakcínu pro tyto zeměpisné šířky.

Očkování proti TBE

Očkování klíšťat dostupné v Německu je očkování proti virům TBE, původcům klíšťové encefalitidy. Lidé, kteří žijí v rizikových oblastech, se mohou tímto očkováním proti klíšťatům chránit.

Jde o tzv. aktivní očkování inaktivovanou vakcínou. „Aktivní“ znamená, že po očkování musí imunitní systém nezávisle („aktivně“) vytvářet protilátky proti virům TBE. Inaktivovaná vakcína je vakcína, která obsahuje usmrcené patogeny, které již nemohou způsobovat onemocnění, ale stále aktivují imunitní systém těla.

Očkování proti TBE musí být provedeno třikrát, aby byla zajištěna ochrana po dobu tří let. Druhá očkovací dávka se podává jeden až tři měsíce po první. Třetí dávka se podává pět až dvanáct nebo devět až dvanáct měsíců po první, v závislosti na vakcíně. Po třech letech je nutné očkování proti klíšťatům posílit.

Více o očkování se dočtete v článku Očkování proti TBE.

V některých případech jsou náklady na toto očkování proti klíšťatům hrazeny ze zákonného zdravotního pojištění. To se obvykle týká lidí, kteří žijí v oblasti s rizikem TBE. Některé zdravotní pojišťovny hradí jako cestovní očkování i náklady na očkování klíšťaty. Zeptejte se své zdravotní pojišťovny na pokrytí nákladů.

Očkování klíšťat: nežádoucí účinky

Stejně jako u každého jiného očkování se i při očkování proti klíšťatům mohou objevit nežádoucí účinky. Obvykle se jedná o reakce v místě očkování: mírná bolest, mírné zarudnutí nebo otok.

Pokud jste alergičtí na kuřecí bílkovinu, můžete mít také alergickou reakci na vakcínu proti klíšťatům. Dopředu se poraďte se svým lékařem, zda se ještě můžete nechat očkovat nebo jak se můžete před kousnutím klíštěte chránit jiným způsobem.

Očkování klíšťat pro děti

Kojenci do jednoho roku jsou často ještě před infekcí viry TBE chráněni tzv. hnízdní ochranou. Pokud měla matka v době těhotenství účinné očkování proti TBE, protilátky z její krve se pravděpodobně přenesly na dítě přes placentu. Dítě je tak v prvních měsících života chráněno proti TBE.