Timolol: Účinky, aplikace a vedlejší účinky

Účinek

Timolol je beta-blokátor (antagonista beta-receptorů), který se kape do očí. Lék inhibuje nadměrnou tvorbu komorové vody v dutinách (komůrkách) oční bulvy. Tím se snižuje nitrooční tlak.

Použijte

Timolol je v léčivech přítomen jako timolol maleát. Účinná látka se používá především ve formě očních kapek. Dostupné jsou roztoky s obsahem účinné látky 0.1 procenta, 0.25 procenta a 0.5 procenta. Tablety Timololu jsou dostupné pouze v Německu. Již se však téměř nepředepisují, protože jiné beta-blokátory byly mnohem lépe prozkoumány.

Dospělí aplikují jednu kapku dvakrát denně do dolního spojivkového vaku. Chcete-li to provést, stáhněte spodní víčko mírně dolů. Začněte s nízkým dávkováním, protože účinnost se časem snižuje a dávku lze poté zvyšovat. Kapátko by se nemělo dotýkat oka ani kůže, aby nebyla kontaminována bakteriemi.

Timolol může vstoupit do systémového oběhu. Aby se toto systémové vychytávání (absorpce) udrželo na co nejnižší úrovni, po dobu jedné minuty po nakapání jemně zatlačte na slzný kanálek ​​na straně oka směrem k nosu.

Timolol: Nežádoucí účinky

Častými vedlejšími účinky přípravku Timolol jsou podráždění oka, například dočasné pálení nebo píchání a poruchy vidění.

Vzácnější nežádoucí účinky lze nalézt v příbalové informaci vašeho léku Timolol. Pokud máte podezření na nežádoucí účinky, poraďte se se svým lékařem nebo se zeptejte v lékárně.

Indikace pro použití

Oční kapky s timololem mají následující indikace:

  • Zvýšený nitrooční tlak (oční hypertenze)
  • Glaukom (glaukom s otevřeným úhlem)
  • Glaukom po odstranění čočky (afakický glaukom)
  • Glaukom v dětství, kdy jiná léčba nestačí

Kontraindikace

Timolol se nesmí užívat, pokud jste přecitlivělí nebo alergičtí na léčivou látku nebo kteroukoli jinou složku léku. Dále není vhodné užívat při bronchiálním astmatu, těžkých obstrukčních onemocněních dýchacích cest (jako je CHOPN) a těžké alergické rýmě. Pacientům s určitými srdečními chorobami (jako je sinusová bradykardie, AV blokáda II nebo III stupně, syndrom nemocného sinu) se Timolol nesmí předepisovat. Při dystrofické poruše rohovky (způsobené nedostatkem nebo podvýživou) nelze použít ani oční kapky.

Interakce

K interakcím dochází zejména při použití více léků ve formě očních kapek. Před použitím dalších očních kapek proto po nakapání Timololu počkejte deset minut.

Některé léky zpomalují rozklad timololu. Díky tomu je efektivnější. Příklady takových léků jsou chinidin (lék na srdeční arytmii), fluoxetin a paroxetin (antidepresiva ze skupiny SSRI) a bupropion (antidepresivum a léky na odvykání kouření).

Děti

Ve výjimečných případech, jako je vrozený nebo vrozený glaukom a juvenilní glaukom, lze timololem léčit i děti a dospívající. Vždy se však jedná pouze o přechodnou terapii do doby, než bude možné provést vhodná operační opatření. Pokud již operace selhala, lze Timolol používat, dokud nebude stanovena další léčba.

Pro jistotu se léčba zahajuje pouze jednou kapkou do dolního spojivkového vaku denně. To je důležité, aby mohla být léčba v případě potřeby rychle ukončena. Pokud nitrooční tlak dostatečně neklesne, lze do postiženého oka aplikovat jednu kapku dvakrát denně.

Těhotenství a kojení

Timolol oční kapky lze používat během těhotenství a kojení.

Nezapomeňte ihned po nakapání jemně zatlačit na slzný kanálek ​​po dobu jedné minuty, aby se snížilo vstřebávání timololu do těla.

Výdejní řád

Timolol je v Německu, Rakousku a Švýcarsku dostupný pouze na lékařský předpis.