Tinea Corporis (kožní onemocnění)

Tinea corporis: Popis

Termín tinea (nebo dermatofytóza) obecně označuje infekci kůže, vlasů a nehtů vláknitými houbami (dermatofyty). Kožní plíseň postihuje u tinea corporis záda, břicho a hrudník a také končetiny (kromě dlaní a nohou) – v zásadě všechny ochlupené oblasti kůže. Postižený může být i obličej (tinea faciei).

Typické pro lišaje jsou šupinaté, svědivé zarudnutí kůže. Obvykle je infekce pouze povrchová. Občas se však může rozšířit do hlubších vrstev kůže.

Patogeny tinea corporis se přenášejí přímo z člověka na člověka nebo prostřednictvím kontaminovaných předmětů. Patogeny kožního onemocnění se mohou nakazit také od infikovaných zvířat.

Kožního onemocnění

Trichophyton-rubrum syndrom

Další formou tinea corporis je Trichophyton-rubrum syndrom. Tato rozsáhlá chronická infekce postihuje nejen kůži, ale i nehty a často může přetrvávat desítky let. Po ukončení terapie se brzy opakuje. Protože se Trichophyton rubrum syndrom vyskytuje v rodinách, je za tím pravděpodobně genetická predispozice.

Tokelau

Další zvláštní formou kožní houby je Tinea imbricata, nazývaná také Tokelau (podle ostrovů v jižním Pacifiku), která se vyskytuje pouze v tropech. Vyskytuje se téměř výhradně mezi barevnými etnickými skupinami, jako jsou obyvatelé jižních moří, Číňané, Indové a jihoameričtí Indiáni, a je pro ně vysoce nakažlivý. To naznačuje odpovídající genetickou predispozici.

Tinea corporis: příznaky

Povrchová tinea corporis

Pokud infekce postihuje převážně povrchové vrstvy kůže, kolem vlasových folikulů postižených houbou se vyvinou zánětlivé červené, mírně šupinaté, kulaté kožní skvrny. Jak infekce postupuje, několik takových kožních skvrn se může sloučit dohromady a vytvořit rozsáhlé tvary mapy. Mohou se vyvinout pustuly, zejména na okrajích náplastí. Od středu jsou kožní skvrny bledé.

Hluboká tinea corporis

Tinea corporis: příčiny a rizikové faktory

Tinea corporis je způsobena vláknitými houbami (dermatofyty). Tyto vláknité houby se mohou přenášet přímo z člověka na člověka, nepřímo prostřednictvím kontaminovaných předmětů a půdy a kontaktem s infikovanými zvířaty (jako jsou kočky, skot).

Několik druhů vláknitých hub může způsobit tinea corporis. Nejčastějším původcem ve střední Evropě je Trichophyton rubrum. Z dalších vláknitých hub jsou možnými spouštěči kroužkovce např. T. mentagrophytes, Microsporum canis a Epidermophyton floccosum.

Existují některé faktory, které obecně podporují infekci kožní houbou. Patří mezi ně teplé, vlhké prostředí, například v důsledku silného pocení nebo plavání. Oslabený imunitní systém také podporuje plísňové infekce, jako je tinea corporis. Oslabení obranyschopnosti organismu může být buď důsledkem vážného onemocnění (jako je HIV), nebo může být způsobeno léky (podávání imunosupresiv, například po transplantaci orgánu).

Tinea corporis: vyšetření a diagnostika

Při podezření na tinea corporis je tím správným kontaktem praktický lékař nebo dermatolog. První věc, kterou musíte udělat, je promluvit si s vámi, abyste odebrali anamnézu (anamnézu): Lékař se vás například zeptá, jak dlouho vaše příznaky přetrvávají, zda existují nějaké další potíže a zda máte nějaké základní onemocnění.

V individuálních případech se používají další vyšetření, jako je kontrola kůže pomocí UV světla (Wood light lamp). Pod tímto světlem lze detekovat určité dermatofyty.

Tinea corporis: Léčba

Léčba tinea corporis závisí na rozsahu infekce. Infekce tinea corporis je ve většině případů pouze povrchová a nepříliš rozsáhlá, takže postačí zevní (lokální) léčba. Používají se například krémy, roztoky, gely nebo prášky s antifungálními účinnými látkami – tedy účinnými složkami účinnými proti plísním, jako je mikonazol, klotrimazol a terbinafin. Léky se aplikují několik týdnů – v závislosti na rozsahu tinea corporis.

U dětí a těhotných a kojících žen s tinea corporis bude lékař zvláště opatrný při výběru terapie, protože tyto skupiny pacientů nemusí používat některé přípravky.

Tinea corporis: průběh onemocnění a prognóza

Tinea corporis, stejně jako jiné plísňové infekce, vyžaduje při terapii velkou trpělivost: plísně jsou tvrdohlavé, proto je třeba být velmi důsledný v používání antimykotik. Délka léčby doporučená lékařem by měla být přísně dodržována. Pokud je terapie ukončena příliš brzy, tinea corporis se v mnoha případech vrátí.