Tinea versicolor (plísňová infekce kůže)

Pityriasis versicolor: popis

Na rozdíl od jiných houbových chorob není pityriasis versicolor nakažlivá – a to ani při přímém kontaktu s nemocnými osobami.

Pityriasis versicolor: příznaky

  • Plísňový koberec neumožňuje pronikání slunečních paprsků (UV záření) k podkoží, což zabraňuje tvorbě kožního barviva melaninu. Kromě toho toxiny houby inhibují syntézu melaninu v kůži. Na tmavé nebo opálené pokožce se tak objevují světlé skvrny (hypopigmentace). Tento projev houbového lišejníku se nazývá pityriasis versicolor alba.

Z postižených oblastí se mohou oddělit jemné šupinky kůže ve tvaru otrub. Odkazuje na ně německý název nemoci „Kleienpilzflechte“.

Kožní skvrny Kleienpilzflechte se objevují hlavně na kožních místech bohatých na mazové žlázy na trupu těla, tedy obvykle na hrudi a na zádech. Postiženy mohou být i další oblasti, jako jsou ramena, paže a krk. Někdy se objeví mírné svědění.

Pityriasis versicolor: Příčiny a rizikové faktory.

Pityriasis versicolor je způsobena některými kvasinkami, zejména Malassezia furfur, Malassezia globosa a Malassezia sympodialis. Tyto houby jsou v určité míře přítomny u všech zdravých lidí a spolu s dalšími mikroorganismy tvoří normální kožní flóru.

Silné pocení (hyperhidróza) a zvýšená produkce kožního mazu (seborrhea) také podporují růst plísní. Mezi další rizikové faktory pityriasis versicolor patří například časté používání krémů s obsahem tukových látek a oslabený imunitní systém – například vlivem léků nebo základních onemocnění, jako je HIV.

Pityriasis versicolor: vyšetření a diagnostika

  • Byli jste nedávno na dovolené a pokud ano, kde?
  • Jsou ve vaší rodině známá kožní onemocnění?
  • Měli jste někdy v minulosti takové kožní onemocnění?

Po anamnéze následuje fyzikální vyšetření. Lékař prozkoumá kožní změny a pohladí je špachtlí. Během procesu se mohou odloupnout vločky podobné otrubám, které jsou typické pro pityriasis versicolor.

Kromě toho může lékař vyšetřit kožní změny speciálním světlem, tzv. Wood light. Oblasti kůže, na kterých jsou přítomny plísně, fluoreskují žlutozelenou barvou.

Pityriasis versicolor: Léčba

Pityriasis versicolor není nebezpečný, a je tedy méně medicínským problémem a spíše kosmetickým (estetickým) problémem.

Ve velmi výrazných případech onemocnění, kdy lokální antimykotika nevedou k úspěchu, lze provést týdenní systémovou léčbu Kleienpilchte: Například jsou předepsány tablety obsahující itrakonazol nebo flukonazol.

Protiplísňové tablety nesmějí užívat těhotné a kojící ženy, stejně jako lidé s problémy s játry nebo ledvinami.

Pityriasis versicolor: průběh onemocnění a prognóza

Pityriasis versicolor lze obecně dobře léčit. Může však trvat několik měsíců, než se bělavé kožní skvrny znovu zapigmentují.

Je třeba poznamenat, že riziko recidivy pityriasis versicolor je vysoké. Postiženým se proto často doporučuje preventivně pravidelně používat antimykotické šampony. Další tipy na prevenci:

  • často se sprchovat nebo koupat pomocí syndetů (umělé mycí látky, které jsou šetrné k pokožce)
  • po sprše nebo koupání se vždy dobře osušte

Tato opatření jsou také vhodná v případě existující infekce pityriasis versicolor.