Brnění (necitlivost): Příčiny, léčba

Stručné shrnutí

 • Příčiny mravenčení: např. skřípnutí nebo sevření nervu (např. vyhřezlá ploténka, syndrom karpálního tunelu), nedostatek hořčíku, nedostatek vitamínu B12, opary, kontaktní alergie, rýma, syndrom neklidných nohou, křečové žíly, Raynaudův syndrom, migréna, fibromyalgie, mrtvice atd.
 • Brnění – kdy je potřeba navštívit lékaře? Pokud je brnění nové a objevuje se bez zjevného důvodu, často se opakuje, zhoršuje se nebo je doprovázeno jinými příznaky, jako je paralýza

Tingling: Co je za tím?

Příčiny brnění jsou často neškodné, například „usnulé“ nohy po delším dřepu. Nepříjemný příznak pak po krátké době sám odezní. Někdy je za tím ale onemocnění, které může vyžadovat léčbu.

Níže naleznete nejčastější příčiny brnění – oddělené podle postižené oblasti těla:

Brnění v pažích, prstech, rukou

 • Stažení středního nervu ruky: Tento syndrom karpálního tunelu nastává, když je střední nerv ruky (middle paže nerv) sevřen v karpálním tunelu, úzkém průchodu v oblasti zápěstí. To často vyvolává bolest, brnění a/nebo necitlivost v konečcích prstů (výjimka: malíček) a případně také v dlani a předloktí. Postižené osoby se často v noci probouzejí s rukou „spí“.
 • Dislokace lokte: Pokud loket silně bolí, otéká a po pádu na nataženou paži již nelze hýbat, je pravděpodobně přítomna luxace lokte. V některých případech také vyvolává necitlivost nebo brnění v předloktí nebo ruce.
 • Nedostatek hořčíku: Nedostatek minerálního hořčíku může způsobit svalové křeče, brnění rukou a nohou a srdeční arytmie.
 • Nadbytek draslíku: Příliš mnoho draslíku v krvi může mimo jiné způsobit pocity jako brnění nohou a rukou, stejně jako svalovou slabost a zhoršit dýchání.

Brnění v prstech, nohou

 • „Usínající“ nohy/nohy: Po dlouhém ležení nebo nemotorném sezení (např. se zkříženýma nohama nebo s nohou složenou pod sebou) může „skřípnutá“ část těla pociťovat necitlivost a mravenčení v důsledku tlaku na nervy a plavidla. Stejně jako u „usnulé“ paže (viz výše) je tato obvykle neškodná a sama vymizí po několika minutách, nejpozději však po několika hodinách.
 • Stažení tibiálního nervu (syndrom tarzálního tunelu): V tomto případě je tibiální nerv ve svém průběhu sevřen tarzálním kanálem (tvořeným hlezenní kostí, patní kostí a vnitřním kotníkem). Může tomu tak být například po úrazu kotníku nebo nohy. Příznaky zahrnují necitlivost, brnění a/nebo bolest na vnitřním okraji chodidla, zejména v noci a při námaze. Někdy bolest vyzařuje do chodidla a lýtka.
 • Křečové žíly (varixy): Pocit tíhy, bolesti, svědění a/nebo mravenčení v noze – přesněji v bérci – mohou být způsobeny křečovými žilami.
 • Vyhřezlá ploténka: mravenčení nebo necitlivost kolem řitního otvoru nebo na noze může být způsobena vyhřezlou ploténkou. Navíc to často vede k bolesti, svalové slabosti nebo ochrnutí ruky nebo nohy s bolestmi zad.
 • Nedostatek kyseliny pantotenové: Vitamín kyselina pantotenová je obsažena téměř ve všech potravinách, proto se nedostatek vyskytuje jen zřídka. Ale když se tak stane, nedostatek se mimo jiné projeví gastrointestinálními poruchami, bolestmi hlavy, necitlivostí a brněním a bodavými bolestmi nohou.

Brnění v obličeji

 • Rýma: S nástupem nachlazení a alergické rýmy se kromě rýmy, kýchání a ztíženého dýchání nosem může objevit svědění a brnění v hlavě nebo v nose. Totéž platí pro tzv. vazomotorickou rýmu, kterou může způsobit zima, alkohol, horké nápoje, stres nebo nadměrné užívání nosních kapek.
 • Opar (herpes simplex): Herpetická infekce v oblasti rtů se projevuje puchýřkovitým vyrážkou. Ještě před tvorbou puchýřů je infekce obvykle patrná brněním nebo pálením na rtech.
 • Panická ataka: U některých postižených se panická ataka projevuje mimo jiné brněním kolem úst – často doprovázené tlakem na hrudi, zrychleným dechem a velkou úzkostí.

Jiné příčiny brnění

 • Thoracic-outlet syndrom (TOS): termín zahrnuje všechny příznaky, při kterých tlak v horní části hrudníku poškozuje nebo ovlivňuje nervy nebo krevní cévy. Mezi možné příznaky TOS patří střídající se bolest, brnění a necitlivost na vnější straně ramene a často na paži a ruce. Některé pohyby a polohy, jako je otáčení hlavy nebo činnosti nad hlavou, mohou vyvolat příznaky.
 • Fibromyalgie: Tato chronická bolestivá porucha se projevuje hlubokou bolestí svalů, často doprovázenou ztuhlostí, pálením, brněním nebo necitlivostí. Poslední dva příznaky často postihují záda, hrudník, krk, ruce a nohy.
 • Cévní mozková příhoda: hemiplegická necitlivost, brnění v ruce nebo noze, případně doprovázené paralýzou, může naznačovat mrtvici.

Mravenčení: Co dělat?

 • Tření: Pokud pocit pálení nebo mravenčení na rtech předznamenává oparové puchýře, měli byste okamžitě reagovat. Mezi osvědčené domácí prostředky patří opakované potírání sušeného nebo čerstvého červeného vína, obklady z dubové kůry, třezalkový, šalvějový nebo vilínový čaj. Připravte si takových čajů pro prevenci herpesu dvakrát více než čaje k pití. Na mravenčení rtů můžete aplikovat i propolis, mátový esenciální olej nebo tea tree olej (zředěný).

Domácí léčba má své limity. Pokud příznaky přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se i přes léčbu zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Koncepty Schüßlerových solí a homeopatie a jejich specifická účinnost jsou ve vědě kontroverzní a nejsou studiemi jednoznačně prokázány.

 • Hořčík: Pokud je za mravenčením nedostatek hořčíku, měli byste zvýšit příjem potravin bohatých na hořčík, jako jsou celozrnné výrobky, mléko a mléčné výrobky, játra, drůbež, ryby, různá zelenina a brambory.

Mravenčení: Kdy navštívit lékaře?

Ve většině případů je mravenčení neškodné, např. u „usnulých“ končetin nebo jako předzvěst lehkého nachlazení. V následujících případech brnění byste však měli jít k lékaři, aby objasnil příčinu:

 • přetrvávající, často se opakující nebo zhoršující se pocit brnění
 • mravenčení doprovázené dalšími příznaky (např. necitlivost, svalová slabost nebo paralýza)

Brnění: Co dělá doktor?

Různá vyšetření pak mohou podezření potvrdit nebo vyvrátit. Patří mezi ně například:

 • Fyzikální vyšetření: jedná se o rutinu, když pacienti přicházejí k lékaři s nejasným brněním nebo jinými příznaky.
 • Krevní testy: Rozborem krve lze odhalit například nedostatek hořčíku nebo vitamínu B12, ale také nadbytek draslíku jako spouštěče mravenčení.
 • Zobrazovací postupy: Rentgen, magnetická rezonance (MRI) a počítačová tomografie (CT) mohou být užitečné například při podezření na výhřez ploténky, zúžení páteřního kanálu (spinální stenóza) nebo epilepsii jako spouštěče brnění. K bližšímu vyšetření křečových žil se používá speciální ultrazvukový výkon, dopplerovská sonografie.
 • Měření rychlosti nervového vedení: Při elektroneurografii (ENG) lékař měří, jak rychle periferní nervy (jako jsou ty na pažích nebo nohách) přenášejí informace. Výsledek může naznačovat poškození nervů, které brnění způsobuje (např. při polyneuropatii nebo syndromu karpálního tunelu).
 • Měření elektrické svalové aktivity: Elektromyografie (EMG) měří elektrickou aktivitu svalových vláken.
 • Alergologický test: Pokud má lékař za mravenčením podezření na kontaktní alergii, jistotu může přinést tzv. náplastový test (epikutánní test).

Pokud se lékaři podařilo zjistit, co brnění spouští, navrhne pokud možno vhodnou léčbu.