Roztržená Achillova šlacha | Cvičení Achillova tendonitida (Achillodynia)

Roztržená Achillova šlacha

Projekt Achillova šlacha je považován za nejsilnější šlachu v lidském těle, ale může se také roztrhat, pokud je vnější zátěž příliš velká. Obvykle k tomu však dochází pouze v případě, že byla šlacha předepnuta dlouhými obdobími nesprávného zatížení, zánětu nebo jiného poškození, a je proto náchylná ke zranění. To pak může vést k prasknutí Achillova šlacha, dokonce i jeden nesprávný pohyb v každodenním životě nebo při sportovních aktivitách.

Postižení si toho všimnou bičovitým třeskem a okamžitým omezením pohybu postižené nohy. Za normálních okolností Achillova šlacha slzy při zranění 2-6 centimetrů nad jeho připevněním k pata kost, protože přísun živin do šlachy je v tomto bodě nejchudší. Ruptura Achillovy šlachy je doprovázena střelbou bolest v oblasti paty a lýtka.

Je důležité co nejdříve ošetřit prasknutí Achillovy šlachy. V závislosti na typu Roztržení Achillovy šlachyse roztržená šlacha kousky lze ohnout chodidlem dostatečně přiblížit, aby byla možná čistě konzervativní terapie. Noha je pak imobilizována v této poloze po dobu nejméně 6 týdnů. Pokud je pacientem soutěživý sportovec nebo mladý pacient a povaha poranění vylučuje konzervativní léčbu, doporučuje se chirurgický zákrok, při kterém jsou konce šlachy obvykle sešity dohromady. I zde musí být noha imobilizována po dobu 6 týdnů, než může začít aktivní část rehabilitace.

Shrnutí

Stručně řečeno, cvičení na zánět Achillovy šlachy, zejména ve fázi po akutním zánětu, slouží k opětovné přípravě Achillovy šlachy na zátěž a ke zlepšení pohyblivosti, stability a koordinace znovu. Pokud jsou prováděny pravidelně, pomáhají také předcházet budoucím zraněním a mohou a měli by je provádět také sportovci kromě svého běžného tréninku. Abyste se ujistili, že cvičení probíhá správně, měli byste se na začátku cvičení nechat sledovat zkušeným terapeutem.