Roztrhané ACL: Příznaky

Jak poznáte natržení zkříženého vazu?

Natržení zkříženého vazu je patrné v okamžiku nehody jako akutní, silná bolest v koleni. Někteří pacienti hlásí pocit trhání nebo posunu v koleni. Jak zranění postupuje, bolest se stává zvláště patrnou při námaze. Koleno otéká, což často omezuje pohyb v kloubu.

Protože přetržený zkřížený vaz většinou poraní i menší cévy, často se v kloubu nebo kolem něj vytvoří modřina. Navíc se koleno cítí nestabilní.

Ne v každém případě postižený okamžitě zaznamená natržení zkříženého vazu. Někdy je to nestabilita chůze a nestabilita kolena, které upozorňují na zranění. Dokonce i při nízké úrovni stresu se koleno při chůzi podlomí, dojde-li k přetržení zkříženého vazu (fenomén ustupování).

Podle toho, který ze dvou vazů je postižen a trhá, bolí na vhodných místech.

Příznaky prasknutí předního zkříženého vazu

Někteří lidé cítí a slyší zřetelné „puknutí“, jakmile se přední zkřížený vaz roztrhne. Bývají silné bolesti, které však po krátké době a klidu ustoupí. Pokud je koleno znovu zatíženo, bolest se vrací. Koleno je nestabilní („kolébavé koleno“). Zejména při sestupu ze schodů dochází k posunu stehna vzhledem k bérci dozadu, což je doprovázeno bolestí.

V případě natržení zadního zkříženého vazu někteří postižení zaznamenají i pocit praskání v koleni. Kromě otoku je často pociťována bolest zejména v zadní části kolena. Existuje však také generalizovaná bolest kolene v přední oblasti a nepohodlí při sprintu a zpomalení.

Při přetržení zadního zkříženého vazu se holenní kost posune vzhledem ke stehnu dozadu, což je zvláště patrné při sestupu ze schodů. Lidé s natrženým zadním zkříženým vazem často kompenzují nedostatečnou stabilitu kloubu v koleni chůzí s mírně pokrčeným kolenem.