Roztržená kapsle u špičky

Definice

Ve většině případů prasknutí tobolky je způsobena traumatickou vnější silou. Často jde o rychlé a silné přetažení kloubu, které kapsle nevydrží. Kapsle může také prasknout v kontextu a zlomenina blízko kloubu. Roztržení kloubní tobolka může následovat štěpení kostí blízko kloubu.

Příčiny

Příčinou roztržení tobolky v prstu na noze je téměř vždy vnější síla. Může se jednat o údery a nárazy do kloubu, ale především o extrémní tlakové a tahové zatížení. Na noze je často příčinou přetažení prstu na noze.

Když je bosá noha kopána do předmětu, může dojít k přetížení kloubu a současnému úderu do kosti. Tento násilný náraz musí mít za následek prasknutí silných pojivové tkáně struktury, které tvoří vnější obal kapsle. Rupturu tobolky mohou podporovat různé již existující nemoci. Dlouhá imobilizace nohou a extrémní nedostatek pohybu mohou vést ke slabosti pojivové tkáně a svaly nohy. Určité již existující podmínky nebo genetická onemocnění může také vést ke slabosti pojivové tkáně, což může způsobit prasknutí tobolek v celém těle.

Přidružené příznaky

Hlavní příznak prasknutí tobolky is bolest. To může být velmi silné a ostré a vyskytuje se to hlavně při pohybu prstů. V závislosti na přesném místě prasknutí se výskyt a chůze stávají obtížnými nebo dokonce nemožnými.

Otevření kloubní tobolka a zranění menších krev plavidla způsobuje otok, zarudnutí a přehřátí krátce po prasknutí tobolky. Funkce samotného kloubu je vážně omezena. Zčervenání je způsobeno podlitinami pod kůží.

To se během dnů až týdnů pomalu znovu vstřebává, což způsobí, že kloubní výpotek získá modrou, zelenou a nažloutlou barvu. Zřídka je prasknutí tobolky v prstu doprovázeno a zlomenina kosti. To zase může mít za následek výrazně delší dobu hojení, silnější bolest a možné nesprávné umístění špičky.

Projekt bolest je hlavním příznakem a primárním problémem špičky prasknutí tobolky. Krátce po poranění se na noze objeví pulzující, tupá bolest, což naznačuje zranění menších krev plavidla a ohlašuje vývoj a pohmoždit. Po několika dnech se tupá bolest změní na silnou, bodavou bolest při všech pohybech v postiženém kloubu.

Bolest je primárně zodpovědná za funkční poškození kloubu během fáze hojení a může přetrvávat po celou dobu hojení. Bolest může a měla by být léčena dostatečně dávkovanou léky proti bolesti pro snadný pohyb. Zejména v případě roztržení tobolek na špičce by dostatečná úleva od bolesti měla umožnit normální chůzi, aby se zabránilo nesprávnému držení těla při chůzi.

Otok je způsoben kloubním výpotkem, ke kterému může dojít v průběhu poranění. The synoviální tekutina se mohou šířit kolem kloubu a podporovat lokální zánětlivé reakce. Zranění také vždy vede ke zranění menších krev plavidla, které mohou krvácet do kloubní tobolka a jsou zodpovědní za zarudnutí, otoky a bolest.

Omezení pohybu je také z velké části způsobeno bolestivým otokem. Krátce po poranění noha by měla být ochlazena a zvýšena co nejdříve, protože to může snížit rozsah otoku. Celková doba hojení může být také výrazně snížena akutními opatřeními a velikostí kloubního výpotku.

  • Otok kloubů a
  • Kloubní výpotek

Vnější obal kloubního pouzdra se skládá z vazů, svalů a napjatých pojivových tkání, které pevně obklopují kloub, tlumí jej směrem ven, pohybují ho a stabilizují. Pro dosažení stability jsou pojivové tkáně těsně ukotveny ke kosti. Enormně silný tah na tobolku může způsobit nejen prasknutí tobolky, ale také úlomky kostí v místě ukotvení.

Postižení kostí onemocnění ještě ztěžuje a může vést ke zvýšené bolesti, delšímu období hojení a další nestabilitě kloubu. Léčba se může také změnit v důsledku postižení kostí. V závislosti na rozsahu poškození kosti může být nutný chirurgický zákrok k zafixování fragmentu kosti na špičce. Více o štěpení kostí najdete na stránce Bone Splintering