Roztržené svalové vlákno lýtka

Úvod

Roztržený sval vlákna se mohou vyskytovat v zásadě v jakémkoli svalu, ale zdaleka nejčastějším zraněním jsou svaly stehno nebo tele. Svaly lýtka jsou vystaveny obzvláště vysoké zátěži. Je zodpovědný za to, že dokážeme převrátit nohu přes prsty a přední noha při chůzi.

V důsledku toho jsou lýtkové svaly prakticky neustále v činnosti. Je vystaven zvýšenému namáhání, když provádíme náhlý akcelerační pohyb, například při seskoku nebo běh pryč, ale také při negativní akceleraci, tj. při rychlém brzdění. K prasknutí svalových vláken v lýtkové oblasti může dojít buď takovým procesem, nebo přímým prudkým nárazem do lýtkových svalů, jak tomu často bývá při kopání do dolních končetin noha při sportovních aktivitách, jako je fotbal.

Někdy se stane, že postižený může dokonce pociťovat trhání vláken. To je charakterizováno náhlým bolest v lýtku. Zřídka se však také stává, že bolest se vyvíjí pouze během několika příštích hodin po poranění.

V několika případech bolest nelze přesně lokalizovat, protože vyzařuje do celé spodní části noha. Krátce poté, co došlo k nehodě, a důlek v lýtku lze často vidět a někdy i cítit během palpace. Když však uplynulo trochu více času, toto důlek se obvykle znovu ztratí a objeví se otok, který může být velmi masivní.

Navíc, a pohmoždit obvykle se vyskytuje, ale stupeň této modřiny je velmi variabilní. To by mělo být ošetřeno co nejdříve po prasknutí svalové vlákno usnadnit rychlé hojení a snížit riziko komplikací. Tady, jako po téměř všem sportovní zraněníse PECH pravidlo je třeba dodržovat: P pro odpočinek, E pro led, C pro kompresi a H pro elevaci.

Pokud je tato časná terapie roztrhaná svalové vlákno se provádí, natržený sval vlákno se obvykle uzdraví samo během několika dní bez následků. () Pokud bolest a / nebo otok přetrvávají několik dní, je v každém případě nutné vyhledat lékaře. Po roztržení svalové vláknose noha by neměla být úplně imobilizována.

Pravidlem je, že jakýkoli pohyb, který nebolí, není pro svaly škodlivý. Rychlá mobilizace podporuje hojení, ale extrémnímu stresu je třeba se vyvarovat asi tři až šest týdnů. Chirurgický zákrok je nutný pouze v nejvzácnějších případech, zejména když je více než třetina svalových vláken roztržena nebo dochází k masivnímu krvácení.

Aby nedošlo k roztržení lýtkových svalových vláken, je důležité zahřát svaly před sportovními aktivitami. Jelikož je člověk náchylný ke zraněním tohoto druhu, zejména na začátku sportu, neměl by, pokud je to možné, začínat přímo s nejobtížnějšími cviky, ale trénink budovat pomalu. Důležitý diferenciální diagnostika ze dne natržený sval vláknina v lýtku je trombóza, který se také často vyskytuje v této oblasti a stejně jako natržené svalové vlákno je doprovázen silnou bolestí a otokem spodní noha.