Roztržená rotátorová manžeta - fyzioterapie, cvičení a hojení

Vzhledem k tomu, akromion je docela malý, horní část paže má jen malou plochu, na které se koná. The otočná manžeta, sestávající z teres minor, supraspinatus, infraspinatus a subskapulárních svalů, pomáhá ramenní kloub získat větší stabilitu a opravit hlava of pažní kost v zásuvce. The šlacha supraspinatus je šlacha, která praskne nejčastěji, buď v důsledku degenerativních změn nebo akutního traumatu.

Terapie potrhané manžety rotátoru

Pro terapii jsou rozhodující šlacha a rozsah slzy. Je také důležité objasnit možná doprovodná poranění, pokud je šlacha roztržena nehodou. Lékař vyhodnotí pohyblivost paže a bolest v každodenním životě.

Po operaci je paže obvykle umístěna do únos polštář po dobu 6 týdnů a během této doby jej lze posunout pouze o 90 °. Nejběžnější šlacha, která praskne, je šlacha supraspinatus. Jak šlacha běží pod akromion, je neustále podrážděný a vlákna od sebe, když ramenní kloub je zúžen zanícenou bursou, vápník vklady nebo podobné stahující faktory.

Většinou, bolest a počáteční omezení pohybu jsou detekována v rané fázi a zhoršení lze zabránit fyzioterapií.

  • Pokud existují pouze minimální pohybová omezení a slza není úplná, lékař obvykle předepíše konzervativní terapii. S pomocí fyzioterapie by měl být pohyb pečlivě procvičován a posilován jako celek ramenní kloub by mělo být dosaženo.
  • Pokud pacient sotva zvedne paži (maximálně do 90 °) a je těžký bolestje nutná chirurgická refixace. Operaci provádí artroskopie. Pokud je vlákna odtržených konců umožněna přímým sešitím stehu, je steh buď upevněn kotvou, nebo sešit přímo.
  • Při fyzioterapii stimuluje jemná mobilizace v oblasti bez bolesti krev krevní oběh v ramenním kloubu, takže se během léčby odstraní zánět nebo usazeniny a zlepší se pohyb.
  • Stejně tak trakční léčba zvětšuje kloubní prostor, což také stimuluje krev oběh.
  • Bolest v průběhu svalstva je léčena technikami měkkých tkání, příčným třením, masážemi nebo strečink podle příznaků.