Traumeel při pohybových obtížích.

Tato účinná látka je obsažena v Traumeelu

Traumeel obsahuje řadu bylinných složek – ale pouze v homeopatických dávkách. Funguje na homeopatickém principu a má stimulovat tělo k samoléčení. Mezi důležité přísady patří

 • Kostival lékařský (Symphytum officinale)
 • Mnišský stav (Aconitum napellus)
 • Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum)
 • heřmánek (Matricaria recutita)
 • měsíček lékařský (Calendula officinalis)
 • Řebříček obecný (Achillea millefolium)
 • Třapatka úzkolistá (Echinacea)

Lék je určen k pokrytí širokého spektra zánětlivých a degenerativních onemocnění pohybového aparátu. Komplexní lék se často používá jako Traumeel gel nebo Traumeel S tablety.

Laboratorní studie prokázaly, že Traumeel inhibuje uvolňování prozánětlivých mediátorových látek, jako jsou IL-1b, IL-8 a TNF-α v imunitních a střevních buňkách až o 70 procent. Obranná funkce buněk zůstává nedotčena.

Kdy se přípravek Traumeel používá?

Traumeelův efekt se rozšiřuje na různá onemocnění pohybového aparátu, která jsou založena na zánětlivých nebo degenerativních procesech. Účinky složek Traumeel se sčítají.

 • Důležité oblasti použití masti Traumeel jsou
 • Výrony a vykloubení
 • Modřiny, krev a kloubní výrony
 • Šlachová pochva a burzitida
 • Tenisový loket

Traumeel se také používá při zlomeninách kostí a po operacích nebo úrazech kvůli jeho dekongestivním složkám. Traumeel-S (tablety) lze také použít při infekcích podobných chřipce.

Jaké vedlejší účinky má Traumeel?

Obecně nelze u homeopatik očekávat žádné vedlejší účinky v klasickém slova smyslu vzhledem k extrémně nízkému dávkování. Typickým jevem při užívání Traumeelu je však tzv. iniciální zhoršení, což znamená, že příznaky se mohou na začátku léčby i zesílit. Počáteční zhoršení je interpretováno jako známka toho, že homeopatický lék má účinek.

Kromě toho jsou možné alergické reakce kvůli obsaženému Mercurius solubilis a reakce přecitlivělosti na rostlinné složky. Ty se mohou projevit jako náhlá kožní vyrážka a svědění, vzácně i otok obličeje, dušnost, závratě a pokles krevního tlaku.

Nosnou látkou tablet Traumeel-S je laktóza. Pokud trpíte intolerancí laktózy, měli byste proto přejít na jinou formu podávání ve formě kapek Traumeel, masti Traumeel S nebo injekce Traumeel.

Co byste měli mít na paměti při používání Traumeelu

Tablety Traumeel: Dávkování

Obvyklá aplikace je rozpustit jednu tabletu Traumeel S pod jazykem třikrát denně. Doba užívání by bez lékařského doporučení neměla přesáhnout osm týdnů.

Dávkování Traumeel mast, Traumeel S krém

Mast nebo krém by měly být aplikovány na postižená místa ráno a večer, v případě potřeby několikrát denně. Je třeba se vyhnout rozsáhlé aplikaci. Pokud se příznaky po jednom týdnu nezlepší, je třeba vyhledat lékaře.

Dávkování kapek Traumeel

Děti od 2 do 6 let užívají: 5 kapek 3x denně.

Děti od 6 do 12 let užívají: 7 kapek 3x denně.

Dospívající od 12 let a dospělí mohou užívat 10x denně 3 kapek.

Použití ampulí Traumeel

Ampule Traumeel se při akutních potížích aplikují 1 až 2krát denně po dobu jednoho týdne; při chronických potížích je třeba užívat 1 až 2 ampule třikrát týdně. Injekce Traumeel se podávají pod lékařským dohledem.

Traumeel: Kontraindikace

Nesmí se používat v případě alergie na některou z rostlinných složek nebo na jiné složené rostliny. Tablety se nesmí užívat v případě intolerance laktózy.

Traumeel: Těhotenství

Jak získat Traumeel

Traumeel je lék pouze v lékárně, který je volně prodejný. Vždy je však třeba si s ošetřujícím lékařem ujasnit, zda lze přípravek na příslušné obtíže použít a v jakém dávkování jej užívat.

Věci, které byste měli vědět o Traumeel

Lék se nepoužívá pouze u lidí. Používá se také ve veterinární medicíně, například jako Traumeel gel ad. nás. veterinář. („pro použití u zvířat“) pro psy, kočky a koně.

Pojem homeopatie a její specifická účinnost jsou ve vědě kontroverzní a nebyly studiemi jednoznačně prokázány.