Léčba zubního kazu: Co byste měli vědět

Léčba zubního kazu v rané fázi

V raném stádiu kazu dochází pouze ke změnám na povrchu zubů, dírka se zatím neobjevila. V tak raném stádiu není nezbytně nutné ošetření zubním lékařem. Můžete zkusit, zda dokážete odstranit kaz sami.

K tomu byste měli za prvé konzumovat co nejméně sladkých potravin a nápojů. Pokud často saháte po čokoládě, pudinku, zmrzlině, sladkostech, nealko nápojích apod., zvyšujete riziko, že se kaz bude dále šířit. Pozor: Kromě běžného domácího cukru (sacharózy) může zubům škodit i fruktóza, která se nachází především v ovoci a pečivu, ale také v zelenině.

Za druhé, léčba zubního kazu (stejně jako prevence zubního kazu) zahrnuje důkladnou ústní hygienu. Nejlepší je čistit si zuby po každém jídle. Pokud to není možné, můžete alternativně žvýkat žvýkačku (bez přidaného cukru, ale s xylitolem). Tím se alespoň vrátí hodnota pH v ústech do normálu a stimuluje se tok slin (zbytky potravy se tak snadněji odstraňují ze zubů).

Aby bylo možné vyléčit počínající kazy, měla by se jako doplněk provádět pravidelná odborná fluoridační opatření. K tomu zubař nejprve odstraní veškerý plak, který se na zubech nahromadil. Poté se na postižená místa nanese fluoridový lak. V některých případech se také provádí antibakteriální léčba. Pro tento účel jsou předepsány speciální vyplachovací roztoky nebo gely, které snižují množství bakterií v ústech.

Po tomto ošetření zubního kazu by měl zubní lékař provádět pravidelné kontroly, aby mohl sledovat další postup. V lepším případě se těmito opatřeními kaz zastavil a dříve odbourané minerály jsou časem nahrazeny složkami slin. Stejně tak je však možné, že kaz pokročí.

Léčba zubního kazu v pokročilých stádiích

Ve většině případů se používá vrták. V případě citlivých zubů se toto ošetření zubního kazu provádí v lokální anestezii. Při vrtání zubní lékař odstraní zničenou zubní hmotu. Poté vyvrtaný otvor začistí a uzavře výplní, která se z vnější strany utěsní tmelem.

Pokud již byla ztracena velká část zubní hmoty, tvar zubu se obnoví zvenčí. Jako šablona se používají tzv. matrice, aby se zubu co nejvíce vrátil jeho přirozený tvar a aby se předešlo případným žvýkacím obtížím na opačné straně zubu.

Pokud se kaz nachází velmi blízko zubu nervu, je nutná speciální terapie. Pokud je nervová tkáň již poškozena, je třeba ji chránit kořenovou výplní. Za tímto účelem se zubní kost naplní látkou obsahující hydroxid vápenatý. To má stimulovat zubní kost k tvorbě nové látky. Teprve poté může dojít k normální výplni zubů.

Ošetření kořenových kanálků

Pro trvalý dobrý výsledek musí být z kořenového kanálku zcela odstraněny bakterie a mrtvá tkáň. Později je kanálek ​​těsně uzavřen výplňovým materiálem.

Ošetření kořenových kanálků lze provést na živém, zaníceném nebo již odumřelém zubním nervu.

Léčba kazu: výplně

V zásadě jsou k dispozici různé materiály pro zubní výplně při ošetření kazu (podrobnější informace o jednotlivých výplňových materiálech naleznete níže):

  • Keramika
  • Plasty (kompozitní / kompozitní)
  • Kovové slitiny (např. zlato)
  • amalgám

Jaká výplň je ve vašem případě vhodná, závisí na různých faktorech. Na jedné straně mají různé materiály různé vlastnosti (životnost) a jsou vhodné pro různé problémy se zubem. V neposlední řadě se náklady liší také v závislosti na výplňovém materiálu. A ne všechny výplně jsou hrazeny zdravotními pojišťovnami (např. výplň zlatým kladívkem).

Výše zmíněné výplně patří mezi tzv. plastové výplně. To znamená, že jsou umístěny v zubu v tekutém stavu a mohou se tak přesně přizpůsobit vyvrtanému otvoru ještě před vytvrzením.

Případně existují i ​​inlayové výplně (tzv. inlay). Ty jsou vyrobeny v laboratoři z předem odlitého modelu otvoru v zubu. Inlayové výplně jsou velmi drahé, a proto nemají při léčbě kazu velký význam.

Léčba zubního kazu kompozitem

Kompozit je uměle vyrobený materiál sestávající z asi 80 procent křemičité soli a asi 20 procent plastu. Je velmi rozměrově stabilní a extrémně odolný. Navíc v závislosti na aplikačním schématu velmi dobře ladí s přirozenou barvou zubů. V případě drobného poškození kazem často postačí připravit dírku, aplikovat kompozit v jediném kroku a vytvrdit speciálním světlem.

Léčba zubního kazu kompomerem a skloionomerním cementem

Léčba zubního kazu amalgámem

Léčba kazů amalgámem je rozšířená, ale někdy i kontroverzní. Jedná se o kovovou směs stříbra, mědi a cínu a také toxickou rtuť. Ten je v těchto zubních výplních vázán ve své krystalické (tj. pevné) formě a je tedy neškodný. Nelze však vyloučit, že se jeho stopy mohou rozpustit a pak být volně přítomny v dutině ústní – zvláště pokud je třeba výplně vyměnit nebo zpracovat.

Přesto je amalgám stále povolen jako zubní výplň. Odhaduje se, že příjem rtuti ze zubních výplní obsahujících amalgám je přibližně stejný jako příjem rtuti ze stravy. A toto množství je podle mezinárodních standardů považováno za neškodné. Použití výplní obsahujících rtuť je omezeno pouze u dětí a těhotných a kojících žen.

Ošetření kazu: Zlatá kladívková výplň

Novější metody léčby zubního kazu

Je možné ošetřit kazy bez vrtání? Ano, s pomocí laserové technologie. Bakterie zubního kazu jsou odstraněny pomocí laserových paprsků. Tato metoda má tu výhodu, že je méně bolestivá než vrtání. Náklady na ošetření kazu laserem však nejsou hrazeny ze zákonného zdravotního pojištění.

Další novou metodou ošetření zubního kazu bez vrtání, kterou již používají zubní lékaři, je infiltrace plastem (také nazývaná Icon metoda). Při této metodě se otvor v zubu nevyvrtává, ale z vnější strany se vyplní plastem. Bakterie jsou tak prakticky uzavřeny a učiněny neškodnými.

Po ošetření zubního kazu

Bolest zubů dva až tři dny po ošetření zubního kazu je proto obvykle normální. Pokud však bolest ani poté neustoupí, měli byste znovu navštívit zubaře. Chlazení a/nebo léky proti bolesti pomáhají proti bolesti. V druhém případě platí: Léky proti bolesti by neměly být užívány déle než tři dny po ošetření zubního kazu – v opačném případě jděte k zubaři!

Nechali jste si ošetřit kaz a nyní se cítíte bezpečně? Špatně uvažováno – jediné ošetření zubního kazu nechrání před opakujícím se kazem. Měli byste se proto následně přesně řídit doporučeními zubního lékaře a dbát na pečlivou ústní hygienu a stravu šetrnou k zubům – zejména v počátečním období po ošetření kazu, ale i dlouhodobě.