Léčba a příznaky perforace tympanické membrány

Stručné shrnutí

  • Léčba: Často se perforace bubínku zahojí sama během několika dnů; operují se větší poranění
  • Příznaky: Při prasknutí v důsledku zánětu středního ucha mimo jiné výtok, snížení bolesti, při poranění bodavá bolest, ztráta sluchu, možný výtok krve z ucha
  • Příčiny a rizikové faktory: Ruptura v důsledku zánětu středního ucha, přímé poranění předměty nebo nepřímé poranění náhlou změnou tlaku
  • Diagnostika: Vizuální vyšetření otoskopem, test sluchu
  • Prognóza: Obvykle dobrá prognóza u drobných poranění, po operaci u velkých poranění prognóza závisí na závažnosti poranění
  • Prevence: Mimo jiné dekongestivní léky na zánět středního ucha, dobré vyrovnání tlaku při potápění, létání nebo horolezectví

Co je to perforovaný ušní bubínek?

To zesiluje zvukové vlny a přenáší je do vnitřního ucha, kde se přeměňují na nervové vzruchy. Mozek tyto signály nakonec zpracuje a my je vnímáme jako zvuky a tóny.

Pokud je bubínek prasklý nebo natržený (tedy perforovaný), zhoršuje to konverzi a přenos zvukových vln. Postižené osoby hůře slyší v odpovídajícím uchu s následkem perforace bubínku (prasknutí bubínku). Poranění bubínku se obvykle vyskytuje pouze na jedné straně, ale – v závislosti na příčině – je možné i na obou stranách.

Rozlišuje se přímá a nepřímá poranění. Přímá poranění jsou ta, při kterých je ušní bubínek poraněn předměty, jako jsou vatové tampony, jehly nebo odletující třísky. V případě nepřímých je zranění obvykle způsobeno náhlými změnami tlaku, například při explozích, rychlém stoupání nebo potápění v letadle nebo potápění (příliš rychlé) bez vyrovnání tlaku.

Jak to lze léčit?

Ušní bubínek má vysokou samoléčebnou tendenci. I při mnohočetném prasknutí ušního bubínku se často zahojí bez lékařské pomoci. Zejména pokud není dírka na okraji, ale uprostřed bubínku, se perforace obvykle zahojí bez následků. Doba hojení drobného poškození ušního bubínku je často jen několik dní.

Pokud dojde k protržení ušního bubínku v důsledku nehody nebo pádu, nebo k poranění lemu bubínku, bubínek se obvykle nehojí tak dobře. V případě poranění ráfku je také možné, že kůže proroste ze zvukovodu do středního ucha a zasahuje do kůstek. To vede k další infekci a zabraňuje hojení zánětu.

Existuje riziko, že se zánět rozšíří do orgánu rovnováhy nebo mozkových blan. V takovém případě je nezbytný chirurgický zákrok. V případě přímých poranění je možné, že dojde například k poranění kůstek nebo jiných struktur ve vnitřním uchu.

U dětí, které často trpí akutními záněty středního ucha, se ke zlepšení ventilace středního ucha používají dekongestivní nosní kapky. Často se tak zabrání perforaci ušního bubínku. Závažné záněty středního ucha se léčí antibiotiky. Antibiotika však nejsou nutná u každé infekce středního ucha.

Vzhledem k tomu, že prasklý ušní bubínek je portálem pro vstup bakterií do ucha, měli byste se vyhnout vodním sportům, pokud je v uchu díra. Cestování letadlem je naopak bez problémů – vyrovnání tlaku při startu a přistání funguje i při prasklém bubínku.

Jaké jsou příznaky?

Prasklý ušní bubínek nemusí být nutně špatný. Například zánět středního ucha se po prasknutí bubínku často hojí rychleji. Mezi příznaky pak patří vytékání hnisu z ucha a ztráta sluchu, ale malá nebo žádná bolest. Ve skutečnosti je pravděpodobnější, že bolest dříve způsobená zvýšeným tlakem ve středním uchu odezní. Otvor v ušním bubínku je obvykle malý a způsobuje pouze mírnou ztrátu sluchu, protože bubínek stále dostatečně funguje jako zesilovač zvuku.

Při tak rozsáhlém poškození ušního bubínku a kůstek se poškození samo nehojí a lze očekávat celoživotní těžkou ztrátu sluchu. Operace je pak jedinou možností, jak se vyhnout ztrátě sluchu navždy.

Perforovaný ušní bubínek: komplikace

Ušní bubínek je přirozenou bariérou pro patogeny. Pokud dojde k perforaci bubínku, patogeny se snadněji dostanou do středního ucha, což může způsobit infekce nebo ztížit hojení stávajících zánětů.

Příčiny a rizikové faktory

K perforaci bubínku obvykle dochází jako součást zánětu nebo prudkého nárazu na ucho. Kromě toho existují některé rizikové faktory, které podporují díru v ušním bubínku.

Perforace bubínkové membrány při zánětu středního ucha

Perforace bubínku se často vyskytuje v souvislosti s infekcí středního ucha. Zánětlivý proces způsobuje, že bubínek ztrácí stabilitu, je také pod napětím v důsledku zvýšení tlaku ve středním uchu a hůře prokrvuje. Záněty středního ucha se vyskytují akutně nebo chronicky.

Ve většině případů na to ale nedojde. Akutní záněty středního ucha obvykle odezní po několika dnech, aniž by bylo nutné užívat léky nebo vypouštět hnis z ucha.

Ve vzácných případech se akutní infekce středního ucha stává chronickou. Zánětlivý proces pak trvá pár týdnů nebo i déle a téměř vždy způsobí dírku v bubínku.

Pokud výpotek ve středním uchu dostatečně neodtéká, je možné zavést do bubínku umělý otvor bubínku (tympanostomickou trubičku). Díky zlepšené ventilaci se zánět rychleji hojí a lze předejít dalším komplikacím. Po několika měsících se bubínek sám uzavře a malá plastová hadička vypadne. Perforace ušního bubínku tak může ochránit ucho před závažnějším zánětem nebo zničením kůstek.

Perforace ušního bubínku v důsledku traumatu

Někteří lidé se snaží čistit zvukovod vatovými tampony. Vzhledem k tomu, že manipulace v uchu s sebou nese riziko perforace bubínku, lékaři obecně nedoporučují čistit zvukovod vatovými tampony. Ušní maz se navíc často jen zatlačí hlouběji do zvukovodu nebo drobná poranění podporují zánět zvukovodu.

Vyšetření a diagnostika

ORL lékař se dívá na bubínek pomocí otoskopu, malé lampy s plastovým nástavcem, kterou zavede do zvukovodu. Pokud je bubínek prasklý nebo podrážděný zánětem, lze to obvykle zjistit.

Lékař navíc často pomocí malého balónku změní tlakové poměry ve zvukovodu a bude tak pozorovat bubínek při jeho pohybu. To je důležité například v případě chronického zánětu nebo jako kontrola při hojení perforace bubínku.

I když je mnoha lidem vyšetření nepříjemné, pohled přímo do ucha otoskopem je nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak odhalit dírku v uchu nebo zánět středního ucha.

Průběh onemocnění a prognóza

Průběh onemocnění a prognóza perforací bubínku jsou většinou dobré. Vzhledem k vysoké tendenci k samoléčení není ani nutný lékařský zásah. Sluch obvykle neutrpí žádné trvalé poškození.

U nehod nebo nárazových poranění s perforací bubínku bývá průběh často jiný. V závislosti na tom, jak vážně je bubínek poraněný, může lékař ORL bubínek vyoperovat. Zejména pokud jsou poškozeny i kůstky, je možná a často nevyhnutelná dlouhodobá ztráta sluchu v postiženém uchu.

Prevence

Při častých nebo chronických zánětech středního ucha se člověk snaží předejít prasknutí bubínku například dekongestivními nosními kapkami. Ty také odlehčují sliznici Eustachovy trubice.

Aby nedošlo ke zranění způsobenému změnou tlaku při potápění, létání nebo horolezectví, je důležité tlak vyrovnat postupně a dobře.