Trichomoniáza: Příznaky, léčba a další

Stručné shrnutí

  • Příznaky: Ne vždy. Nazelenalý, nepříjemně zapáchající poševní výtok, pocit pálení při močení, svědění, bolest při pohlavním styku, případně výtok z mužské močové trubice
  • Léčba: Antibiotika ze skupiny nitroimidazolů (obvykle metronidazol)
  • Příčiny a rizikové faktory: Jednobuněčný patogen Trichomonas vaginalis, pohlavně přenosná choroba, infekce při nechráněném pohlavním styku, vzácně během porodu
  • Vyšetření a diagnostika: Gynekologické nebo urologické vyšetření, průkaz patogenu z nátěru, mikroskopický průkaz, kultivace patogenu, PCR test
  • Průběh onemocnění a prognóza: Při vhodné léčbě zcela vyléčitelné. Opakovaná infekce je možná.
  • Prevence: Chráněný pohlavní styk (kondomy), partnerská léčba k prevenci opětovné infekce

Co je to trichomoniázová infekce?

Trichomoniáza nebo trichomonasová infekce je infekce s patogenem Trichomonas vaginalis. Jedná se o parazita, který patří mezi prvoky. Prvoci jsou jednobuněčné organismy. Příklady jiných prvoků jsou patogeny malárie a patogeny toxoplazmózy. Trichomonas vaginalis má hruškovitý tvar a na svém povrchu nese nitkovité útvary, které slouží k lokomoci.

Kromě člověka nemá Trichomonas vaginalis žádný jiný rezervoár, kde by mohl dlouhodobě přežívat. Mimo lidské tělo parazit obvykle rychle hyne – výjimkou jsou vlhké předměty a voda. Kontaminovaná voda však nemá z epidemiologického hlediska velký význam.

Zamoření Trichomonas vaginalis je z velké části založeno na odhadech, protože onemocnění nepodléhá hlášení. Odborníci předpokládají, že 120 milionů lidí na celém světě je každoročně infikováno Trichomonas. Je to jedna z nejčastějších pohlavně přenosných chorob. Trichomonas vaginalis se rychle šíří kvůli časté absenci příznaků u infikovaných.

Vedle bakteriální vaginózy a plísňové infekce (kandidózy) ženského genitálního traktu je trichomonasová infekce jednou z nejčastějších příčin potíží v oblasti pochvy (vaginy). Je důležité, aby byla infekce trichomonas detekována a léčena v raném stádiu.

Pokud se infekce neléčí, může vést ke komplikacím během těhotenství. Kromě toho stávající trichomonasová infekce usnadňuje infekci jinými sexuálně přenosnými chorobami. Proto často existuje několik sexuálně přenosných chorob současně.

Jak se projevuje trichomonasová infekce?

Vaginální výtok je jedním z nejčastějších příznaků infekce Trichomonas vaginalis. Výtok je často páchnoucí, zelený a zpěněný. Kromě toho je pohlavní styk často bolestivý. U trichomonasové infekce jsou také možné nespecifické břišní potíže.

Trichomonády u mužů zřídka způsobují příznaky. Příznaky jsou nespecifické a projevují se jako nepohodlí při močení a bolest v močové trubici. Někdy se objevuje i mírný výtok z močové trubice. Ve vzácných případech je žalud zanícený. Intenzita a závažnost jsou obvykle mnohem menší než u žen.

Je také vhodné, aby muži zvážili infekci trichomonas, pokud mají odpovídající příznaky.

Jak se léčí trichomonasová infekce?

Standardní terapie

K léčbě prokázané trichomonasové infekce se používají antibiotika ze skupiny nitroimidazolů. Téměř vždy stačí jednorázová dávka 2 gramy antibiotika metronidazolu.

Pokud to nepomůže, lékař upraví dávku a délku léčby (obvykle 500 miligramů metronidazolu dvakrát denně po dobu sedmi dnů). Pokud to stále nestačí, lékař zvýší dávku na 2 gramy metronidazolu denně po dobu sedmi dnů.

Lokální podávání metronidazolu ve formě gelu se nedoporučuje, protože jsou často postiženy žlázy nebo jiné oblasti, které nejsou dostupné pro lokální terapii. Dokud nebude terapie trichomonas dokončena, měli by postižení zůstat sexuálně abstinenti, tj. neměli by mít pohlavní styk.

Při dodržení těchto doporučení léčby je vysoká pravděpodobnost úspěšného uzdravení. Až ve 20 procentech případů je možné spontánní uzdravení bez terapie trichomoniázou. Během léčby se nesmí požívat alkohol – to platí do 48 hodin po užití poslední tablety.

Zacházení s partnerem

Často není důvodem nové infekce nutně selhání terapie, ale reinfekce ze strany partnera. Pokud se tedy prokáže trichomonasová infekce, měl by se vždy léčit i partner. Partnerovi se dostává stejného zacházení jako postiženému.

Léčba během těhotenství

Lékař by neměl používat metronidazol v probíhajícím těhotenství bez pečlivého zvážení. Zejména v prvním trimestru těhotenství lékař aplikaci pečlivě zvažuje. Existuje řada studií o použití metronidazolu, z nichž většina nenaznačuje žádné negativní důsledky terapie pro těhotné ženy.

Jaké jsou příčiny a rizikové faktory pro infekci trichomonas?

Trichomonasová infekce patří mezi takzvané sexuálně přenosné nemoci (STD). To znamená, že téměř ve všech případech dochází k infekci trichomonádami během pohlavního styku. To znamená, že infekce je obvykle omezena na pochvu a dolní močové cesty.

Trichomonády se ale přenášejí i kontaktem s infekčními tělními tekutinami, například při hlazení nebo společnými ručníky. Protože většina nakažených nevykazuje žádné příznaky, k přenosu často dochází nevědomě.

Když se Trichomonas vaginalis připojí k tělním buňkám, patogen spustí zánětlivou reakci. Prvoci vylučují rozpustné látky, které poškozují buňky.

Během porodu existuje riziko, že infikovaná matka přenese trichomonasovou infekci na své dítě. To se však děje pouze ve dvou až 17 procentech případů.

Infekce předpubertálních dívek je vzácná. Pokud se u dítěte objeví infekce Trichomonas, je to možný náznak sexuálního zneužívání.

Rizikové faktory

Statisticky jsou trichomonasové infekce častější u lidí s nízkým socioekonomickým postavením, střídajícími se sexuálními partnery a špatnou hygienou. Lidé postižení jinými pohlavně přenosnými chorobami mají často také existující infekci trichomonas. Naopak trichomoniáza činí lidi náchylnější k infekci HIV.

Jak lékař diagnostikuje infekci trichomoniázou?

Specialista na trichomoniázu je gynekolog nebo urolog. Během vstupní prohlídky se lékař zeptá mimo jiné na následující otázky:

  • Máte nějaké známé infekce urogenitální oblasti?
  • Všimli jste si neobvyklého výtoku z pochvy/penisu?
  • Máte bolesti při močení nebo při pohlavním styku?
  • Střídali jste v poslední době často sexuální partnery?

Na začátku se vyšetřují genitálie a pokud možno i močové cesty. Otok, zarudnutí a další známky zánětu jsou prvními známkami existující infekce. Podrobné vyšetření ženských genitálií kolposkopií pomocí speciálního mikroskopu odhalí další známky zánětu a podráždění. Až u 15 procent nakažených žen je vyšetření nenápadné.

Trichomonády lze obarvit i pro vyšetření pod mikroskopem, ale to vyžaduje zkušenosti. Nejlepším způsobem, jak infekci odhalit, je však kultivace trichomonád ze sekretu nebo moči. Existuje také molekulárně biologická metoda (PCR), kterou lze použít k detekci DNA patogenu.

Pokud je diagnostikována trichomoniáza, je vhodné současně zkontrolovat další existující sexuálně přenosné choroby, zejména HIV. Je také důležité zeptat se na další sexuální kontakty, aby bylo možné případně léčit partnery.

Lze infekci trichomoniázou vyléčit?

Trichomoniáza se dá dobře léčit, a proto patří do skupiny vyléčitelných pohlavně přenosných chorob. Vzhledem k tomu, že trichomonády často nevyvolávají žádné příznaky, zůstává onemocnění dlouhou dobu bez povšimnutí – existuje také možnost, že se během této doby onemocnění vyléčí.

Neléčená trichomonasová infekce může mít vliv na průběh těhotenství. Důležitými komplikacemi jsou předčasný porod a nízká porodní hmotnost. Ve vzácných případech vede trichomonasová infekce k ascendentnímu zánětu vejcovodů.

Pokud se infekce rozšíří do močových cest muže, může se v některých případech rozvinout zánět prostaty.

Jak lze zabránit infekci trichomonas?

Abyste se ochránili před infekcí trichomonas, měli byste při pohlavním styku používat kondom. Dobrá intimní hygiena je základem účinné profylaxe infekcí. I když se infekce trichomonas běžně při koupání nevyskytuje, je vhodné se poté rychle obléknout do suchého oblečení.