Úroveň TSH: Co to znamená

Jaká je hodnota TSH?

Zkratka TSH znamená hormon stimulující štítnou žlázu, také známý jako thyrotropin. Tento hormon je produkován v hypofýze (hypofýze), přesněji v předním laloku hypofýzy. V případě potřeby se hormon uvolňuje do krve, aby stimuloval produkci hormonů ve štítné žláze.

Hodnota TSH tedy odráží funkci štítné žlázy: vyšší hodnoty jsou naměřeny, když je potřeba stimulovat produkci hormonů ve štítné žláze, protože krevní hladiny hormonů štítné žlázy tyroxinu (T4) a trijodtyroninu (T3) jsou příliš nízké.

Toto se označuje jako stanovení bazální hodnoty TSH, pokud koncentrace TSH pro test není uměle stimulována nebo zpomalována podáváním jiných hormonů. Pokud je bazální hodnota TSH normální, lze předpokládat normální funkci štítné žlázy.

Je důležité vědět, že hodnota TSH také přirozeně kolísá: TSH klesá během dne až do odpoledne a pak opět stoupá až do půlnoci. Navíc bývá hodnota vyšší u dětí a starších lidí.

Hodnota TSH se stanoví při podezření na hyperaktivní štítnou žlázu (hypertyreóza) nebo nedostatečnou činnost štítné žlázy (hypotyreóza).

Běžně se také měří před všemi vyšetřeními, při kterých je pacientům podávána rentgenová kontrastní látka s obsahem jódu. Takové činidlo může být podáváno pouze v případě, že funkce štítné žlázy není narušena.

Koncentrace TSH v krvi se zjišťuje také před léčbou léky obsahujícími jód (např. při ošetřování ran) a před velkými výkony zahrnujícími celkovou anestezii.

Hodnota TSH: touha mít děti a těhotenství

Pokud žena, která se snaží otěhotnět, neotěhotní, je nezbytné také měření koncentrace TSH v krvi. Nesprávná funkce štítné žlázy totiž může narušit funkci reprodukčních orgánů a vést k (dočasné) neplodnosti.

Normální hodnoty TSH

Hodnoty TSH se běžně uvádějí v jednotkách µIU/l nebo mIU/l, tj. množství nebo jednotky na objem. V závislosti na věku pacienta platí následující normální hodnoty štítné žlázy:

stáří

Normální hodnota TSH

1. týden života

0.71 – 57.20 µIU/ml

1 týden až 1 rok

0.61 – 10.90 µIU/ml

1 až 3 let

0.60 – 5.80 µIU/ml

dospělí

0.27 – 4.20 µIU/ml

Tyto standardní hodnoty se liší v závislosti na laboratoři, protože různé metody měření mohou vést k různým výsledkům. Například horní hranice TSH pro dospělé může být mezi 2.5 a 5.0 mIU/l.

Lidé nad 70 let mají obecně vyšší normální hodnoty TSH. Neexistují však žádné studie, které by uváděly konkrétní referenční rozmezí pro starší lidi. Hladiny TSH jsou také změněny během těhotenství. Platí užší a nižší referenční hodnoty:

Třetí trimestr těhotenství

Normální hodnota TSH

1. trimestr

0.1 – 2.5 mIU/l

2nd trimestr

0.2 – 3.0 mIU/l

3. trimestr

0.3 – 3.0 mIU/l

Kdy je hodnota TSH příliš nízká?

  • Autonomie štítné žlázy (produkce hormonů odpojená od řídicího okruhu)
  • Gravesova nemoc
  • Časné stadium Hashimotovy tyreoiditidy (autoimunitní chronický zánět štítné žlázy).

Pokud jsou jak hodnoty TSH, tak hodnoty hormonů štítné žlázy v krvi nízké, znamená to, že hypofýza sama o sobě produkuje příliš málo TSH (a ne proto, že jsou T3 nebo T4 zvýšené). Možné důvody:

  • Dysfunkce předního laloku hypofýzy (nedostatek předního laloku hypofýzy), například v důsledku nádoru, radioterapie nebo operace mozku (sekundární hypotyreóza)
  • vzácně: Dysfunkce v hypotalamu: jako nadřazená oblast mozku řídí uvolňování TSH z hypofýzy prostřednictvím mediátorové látky TRH (terciární hypotyreóza)

Kdy je hodnota TSH příliš vysoká?

Pokud je koncentrace bazálního TSH zvýšená, zatímco hladiny hormonů štítné žlázy v krvi jsou nízké, může to být způsobeno primární hypotyreózou: V tomto případě jde o poruchu samotné štítné žlázy, kvůli které se tvoří příliš málo T3 a T4 . Aby se tomu zabránilo, hypofýza uvolňuje zvýšené množství TSH. Možné příčiny primární hypotyreózy jsou

  • chronický zánět štítné žlázy, zejména pokročilá Hashimotova tyreoiditida
  • Chirurgické částečné nebo úplné odstranění štítné žlázy

Některé léky mohou také způsobit nadměrné zvýšení hladiny TSH. Patří mezi ně například takzvaní antagonisté dopaminu, jako je haloperidol. Jde o účinné látky, které se používají například při léčbě psychiatrických onemocnění.

Změněná hodnota TSH: co dělat?

Pokud je bazální hodnota TSH zvýšená nebo snížená, dalším krokem je stanovení koncentrací hormonů štítné žlázy. V závislosti na tom, zda se jedná o hypotyreózu nebo hypertyreózu, se bude léčba lišit.

Při podezření na dysfunkci hypofýzy se obvykle provádí TRH test. TRH je nadřazený hormon z hypotalamu. Stimuluje hypofýzu k uvolňování TSH. To umožňuje lékaři určit, zda je porucha skutečně v hypofýze nebo v hypotalamu. Pokud se podezření potvrdí, jsou nutné další hormonální testy a také magnetická rezonance (MRI) lebky.