Tyfus: příčiny, příznaky, léčba

Břišní tyfus: Popis

Břišní tyfus je závažné průjmové onemocnění způsobené bakteriemi. Lékaři rozlišují tyfus (tyfus abdominální) a tyfu podobné onemocnění (paratyfus). Každý rok onemocní asi 22 milionů lidí na celém světě břišním tyfem; počet úmrtí se odhaduje na 200,000 5.5 ročně. Nejčastěji jsou postiženy děti ve věku od pěti do dvanácti let. Odhaduje se, že paratyfus způsobuje XNUMX milionu případů ročně.

Případy břišního tyfu v Německu, Rakousku a Švýcarsku obvykle zavádějí cestovatelé. V roce 2019 bylo v Německu registrováno 86 případů tyfu a 36 paratyfu. V Rakousku je celkový roční počet případů méně než deset a ve Švýcarsku mezi 20 a 50.

Ve všech třech zemích platí povinnost hlásit tyfus nebo paratyfus.

Břišní tyfus: příznaky

U břišního tyfu a paratyfu se mohou objevit následující příznaky:

Břišní tyfus (tyfus abdominální).

Začíná nespecifickými příznaky, jako je celkový pocit nemoci, bolest hlavy a končetin, dále bolest břicha a zácpa. Tělesná teplota stoupá pomalu. Pokud se neléčí, může se během dvou až tří dnů rozvinout vysoká horečka mezi 39 °C a 41 °C. Horečka může trvat až tři týdny.

Plně rozvinutý břišní tyfus (od 3. týdne nemoci) je doprovázen nárůstem celkových příznaků, kašlem a hráškově podobným průjmem. Mohou se přidat bolesti svalů a (vzácně) bolesti kloubů.

Onemocnění podobné tyfu (paratyfus).

Každý, kdo přežil infekci paratyfem, je imunní asi rok. Pokud jsou však postižení jedinci vystaveni vysoké dávce patogenu, imunita může být opět ztracena.

Břišní tyfus: příčiny a rizikové faktory

Původcem břišního tyfu jsou salmonely. Břišní tyfus je způsoben bakterií Salmonella enterica typhi a paratyfus je způsoben bakterií Salmonella enterica paratyphi. Tyto bakterie jsou rozšířeny po celém světě.

Doba mezi infekcí a propuknutím onemocnění (inkubační doba) je asi 3 až 60 dnů u břišního tyfu (obvykle 14 až 10 dnů) a asi jeden až XNUMX dnů u paratyfu.

Břišní tyfus: vyšetření a diagnostika

Diagnóza břišního tyfu začíná rozhovorem s cílem získat anamnézu pacienta. Zvláště důležitou informací pro lékaře jsou například cesty do tyfových oblastí nebo delší pobyty pacienta v zahraničí.

Zpočátku se břišní tyfus a paratyfus často zaměňují za infekce podobné chřipce. Na oplátku cestujícím z tropů také hrozí záměna s malárií a dalšími tropickými nemocemi.

Při vyšetření kostní dřeně lze zjistit břišní tyfus nebo paratyfus i po vyléčení nemoci.

Břišní tyfus: léčba

Velkým problémem je, že v oblastech tyfu se stále více vyvíjejí rezistentní zárodky, proti kterým běžná antibiotika jako kotrimoxazol nebo amoxicilin již nezabírají. Odborníci proto doporučují před léčbou otestovat účinnost izolovaných patogenů.

Kromě antibiotické terapie je velmi důležitý i dostatečný příjem tekutin: pacienti s břišním tyfem by měli pít hodně tekutin, aby kompenzovali ztrátu vody. Rovnováha elektrolytů (krevních solí) musí být také uvedena zpět do rovnováhy.

Hygiena je také vhodná, aby se zabránilo infekci kontaktů.

U pacientů s tyfem se žlučovými kameny se bakterie tyfu mohou usadit ve žlučníku. V takových případech je třeba zvážit odstranění žlučníku.

Břišní tyfus: průběh onemocnění a prognóza

Při včasné léčbě antibiotiky je prognóza břišního tyfu a paratyfu velmi dobrá. K rychlému zotavení přispívá i kompenzace velké ztráty tekutin. Úmrtnost u léčených pacientů je menší než jedno procento.

U pacientů s tyfem se žlučovými kameny se bakterie tyfu mohou usadit ve žlučníku. V takových případech je třeba zvážit odstranění žlučníku.

Břišní tyfus: průběh onemocnění a prognóza

Při včasné léčbě antibiotiky je prognóza břišního tyfu a paratyfu velmi dobrá. K rychlému zotavení přispívá i kompenzace velké ztráty tekutin. Úmrtnost u léčených pacientů je menší než jedno procento.

Kromě toho se vyhýbejte syrovým nebo nedostatečně ohřátým potravinám. Patří sem například listové a lahůdkové saláty, mořské plody, neloupané ovoce nebo šťávy – mohly by být kontaminovány patogeny tyfu nebo paratyfu. Nejlepší je dbát pravidla: „Oloupej, uvař, nebo zapomeň! – „Oloupejte, uvařte nebo zapomeňte!“.

Očkování proti tyfu

Proti břišnímu tyfu (typhus abdominální) je možné se nechat očkovat – ale ne proti paratyfu – což je zvláště vhodné před cestou do rizikových oblastí. Jednak je k dispozici inaktivovaná vakcína, která se aplikuje injekčně (pouze jednou). Tato vakcína proti tyfu poskytuje ochranu na dva až tři roky.

Pro oba typy očkování proti břišnímu tyfu však platí: neposkytují 100procentní ochranu proti břišnímu tyfu. I přes očkování můžete stále onemocnět. Průběh břišního tyfu je ale většinou mírnější než bez očkování.

Přečtěte si více o tomto tématu v článku Očkování proti břišnímu tyfu.