Pupeční šňůra: povinnosti a rizika

Dostatek místa pro dítě

Díky své délce a spirálovité struktuře umožňuje pupeční šňůra nenarozenému dítěti kroutit se a otáčet se v děloze, jak se mu zlíbí. Je zde dokonce dostatek místa pro kotrmelce, a i když se pupeční šňůra omotá kolem krku miminka, normální prokrvení je zachováno.

Zhruba u 70 procent všech porodů nepředstavuje pupeční šňůra problém. Ve zbývajících případech se například zaplete pupeční šňůra.

Smyčka pupeční šňůry

Ve smyčce z pupeční šňůry je spirálovité spojení mezi placentou a nenarozeným dítětem omotané kolem krku dítěte v době porodu. To se děje přibližně u 20 až 30 procent všech porodů. V tomto případě ošetřující lékař při porodu nejprve přestřihne pupeční šňůru a následně dítě donosí, aby dítě netrpělo nedostatečným prokrvením kvůli skřípnutým cévám. Pokud je porucha prokrvení přítomna již ve vypuzovací fázi porodu, je nutné porod urychlit. To lze provést pomocí odsávačky (vakuové extrakce) nebo císařským řezem.

Pupečníkové uzliny

Pokud však tomu tak je – například proto, že je pupeční šňůra příliš krátká nebo se pupeční šňůry dvojčat zamotají – bude váš lékař miminko/děti pečlivě sledovat pomocí monitoru kontrakcí (CTG). To je nutné přibližně u jednoho procenta těhotenství.

Falešný uzel pupeční šňůry je klubko krevních cév v pupeční šňůře, které pouze vypadá jako uzel, ale ve skutečnosti jím není a nezpůsobuje žádné příznaky.

Prolaps pupeční šňůry

Pokud dojde k předčasnému protržení blan a pupeční šňůra leží před předchozí částí dítěte, je to známé jako prolaps pupeční šňůry. K takové události dochází u 0.3 až 0.5 procenta všech porodů. Nejčastěji jsou postižena vícečetná těhotenství a případy, kdy je dítě v příčné, šikmé nebo fetální poloze.

Pokud je pupeční šňůra zachycena mezi hlavičkou dítěte a porodními cestami matky během období vypuzení, dítě není zásobováno dostatečným množstvím kyslíku: Nedostává již dostatek kyslíku. V takovém případě je nutné okamžitě provést nouzový císařský řez. V případě předčasného protržení blan byste proto měli informovat svého lékaře a nechat se odvézt do nemocnice vleže, případně sanitkou.

Nedostatek kyslíku u dítěte

Ať už se jedná o zapletení, uzel nebo výhřez: všechny tři komplikace s sebou nesou riziko nedostatku kyslíku u nenarozeného dítěte. Pokud to přetrvává delší dobu, dítě může utrpět poškození mozku nebo dokonce zemřít. Jakékoli abnormální nálezy budou proto pečlivě zkontrolovány vaším lékařem a sledovány pomocí CTG. Pokud miminko leží v nepříznivé poloze, lze se pokusit také o vnější otočení, aby se zabránilo tlaku na pupeční šňůru a zajistilo se tak normální krevní oběh a zásobení dítěte kyslíkem.