Močovina: Co znamená vaše laboratorní hodnota

Co je močovina?

Močovina – také známá jako karbamid – se vyrábí při rozkladu stavebních bloků bílkovin (aminokyselin) v játrech. Tím zpočátku vzniká toxický amoniak, který ve vyšších koncentracích poškozuje zejména mozek. Z tohoto důvodu tělo přeměňuje většinu amoniaku na netoxickou močovinu, která je pak vylučována ledvinami a v malých množstvích stolicí a potem.

Kdy stanovit močovinu?

Mezi možné příznaky zvýšených hladin močoviny patří únava, bolest hlavy, horečka, zvýšené nebo snížené močení nebo bolest při tom. Spolu s dalšími parametry je zvýšená koncentrace močoviny indikací pro renální substituční terapii a poskytuje informaci o její účinnosti.

Referenční hodnoty močoviny

V závislosti na věku jsou následující standardní hodnoty močoviny v krvi:

věk

Normální hodnota močoviny

pod 3 let

11.0 – 36.0 mg/dl

3 až 12 let

15.0 – 36.0 mg/dl

13 až 18 let

18.0 – 45.0 mg/dl

16.6 – 48.5 mg/dl

Kdy jsou hladiny močoviny příliš nízké?

Vzhledem k tomu, že močovina vzniká při metabolismu aminokyselin, nejčastějším důvodem je snížený příjem bílkovin. Pokud tělo produkuje více bílkovin (například v pozdním těhotenství nebo v dětství), dochází také k nízké hladině močoviny. Je třeba zvážit i poškození jater. Extrémně zřídka jsou enzymové defekty v cyklu močoviny zodpovědné za nízké hladiny močoviny. Vedou k smrti v raném věku.

Mnohem méně nebezpečné jsou zvýšené hladiny močoviny v důsledku zvýšeného příjmu bílkovin ve stravě. Zvýšené hladiny močoviny se měří také při dehydrataci těla.

Močovina samotná je netoxická, ale ve vysokých koncentracích může způsobit bolesti hlavy, únavu, zvracení a silné třesy. Zvýšená hladina močoviny v krvi je proto vždy důvodem k další diagnóze.

Co dělat, když je močovina zvýšená nebo snížená?

Daleko důležitější je zvýšená hladina močoviny. Zde by měla být příčina nalezena a odstraněna co nejrychleji. K akutnímu snížení zvýšených hladin močoviny v krvi se používají postupy náhrady ledvin (dialýza), jako je hemofiltrace. Takové promývání krve je indikováno, pokud je močovina v krvi vyšší než 200 mg/dl.