Uretritida: Příznaky a léčba

Stručné shrnutí

 • Příznaky: Svědění, pálení a/nebo zarudnutí vývodu močové trubice, bolest při močení, hnisavý výtok z močové trubice, možná bolest břicha, horečka, zimnice.
 • Příčiny a rizikové faktory: Způsobují především bakterie, většinou gonokoky, ale i chlamydie (pohlavně přenosné choroby), rizikové faktory: nechráněný sex, zavedený katetr, zavádění ostrých předmětů do močové trubice.
 • Léčba: Podle příčiny, většinou antibiotiky, podpůrné i domácí prostředky jako hodně pití, nohy v teple, brusinkový džus.
 • Průběh onemocnění a prognóza: Včasná léčba obvykle dobrá prognóza, komplikace možné jako chronický průběh, záněty jiných orgánů (prostata, nadvarlete, vejcovody, vaječníky), možné následky bez terapie: neplodnost (ženy), v těhotenství (chlamydie) oko možné onemocnění až slepota nenarozeného dítěte

Co je to uretritida?

Uretritida neboli uretritida je jednou z infekcí dolních močových cest. Urethra představuje poslední úsek močového systému. Moč prochází z močového měchýře ven přes močovou trubici. Při uretritidě dochází k zánětu sliznice močové trubice, což někdy vede k nepříjemnému pálení při močení a k výtoku.

U mužů jsou příznaky uretritidy obvykle mnohem výraznější kvůli delší močové trubici. Ženy naproti tomu zánět močové trubice často ani nepostřehnou, protože jejich příznaky jsou často velmi mírné.

Lékaři rozdělují uretritidu na dvě formy: specifickou uretritidu a nespecifickou uretritidu.

 • Různé jiné bakterie na druhé straně způsobují nespecifickou uretritidu. Mezi patogeny nespecifické uretritidy patří především chlamydie, mykoplazmata a střevní bakterie.

Doporučuje se pravidelné testování na pohlavně přenosné choroby, jako je kapavka nebo chlamydie, zvláště pokud se u vás střídají sexuální partneři. Ty často zůstávají dlouhou dobu bez povšimnutí. Existují také autotesty, které lze provést doma, ale v ordinaci jsou odborníci přímo k dispozici ke konzultaci a v případě potřeby k rychlému ošetření.

Jaké domácí léky mohou pomoci?

 • Hodně pijte: Při zánětu je zvláště důležité hodně pít. Bakterie se tak mohou snadněji vyplavit z močové trubice kvůli zvýšenému močení.
 • Udržujte teplo: Navíc je prospěšné udržovat v teple především nohy. Je to proto, že průtok krve do nohou ovlivňuje průtok krve do močových cest prostřednictvím nervově-cévních reflexů. Dostatečný průtok krve zase podporuje obranné mechanismy organismu.
 • D-Manóza: Podle prvních studií se zdá, že užívání manózy snižuje frekvenci opakujících se infekcí močových cest. Manóza na sebe váže bakterie a brání jim v přilnutí na sliznici. Léky s obsahem manózy jsou běžně volně prodejné v lékárnách nebo drogeriích.
 • Omezte sexuální aktivitu: snažte se vyhnout pohlavnímu styku nebo masturbaci, kde by sexuální hračky mohly dráždit oblast kolem močové trubice i po dobu nemoci.

Domácí léčba má svá omezení. Pokud příznaky přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Jaké jsou příznaky?

Příznaky uretritidy jsou podobné příznakům infekce močového měchýře:

 • To často způsobuje, že močení je velmi bolestivé.
 • Z močové trubice se také někdy objevuje skelný hnisavý výtok (uretální fluor), který je pro mnoho postižených velmi nepříjemný.
 • Někdy lze také pozorovat zarudlý vývod uretry na genitáliích.

Uretritida – muž

Muži mají obvykle velmi závažné příznaky, protože mají výrazně delší močovou trubici a zánět tedy postihuje větší plochu sliznice. Zánět se navíc někdy rozšíří i na prostatu a varlata nebo nadvarlata. Proto muži s uretritidou ukazují:

 • Většinou velmi výrazné stížnosti
 • Pálení v močové trubici (v klidu a při močení)

Uretritida – žena

U žen jsou příznaky obvykle mnohem slabší. Mnozí uvádějí pouze nepříjemný pocit při močení. Výsledkem je, že uretritida u žen zůstává déle nezjištěná. Při příliš pozdní léčbě však v některých případech dále stoupá a šíří se do vejcovodů a vaječníků. To někdy vede k vážným následkům, jako je neplodnost.

Typické příznaky uretritidy u žen jsou:

 • Pálení v močové trubici (v klidu i při močení)
 • Výtok
 • Dolní bolest břicha

Jak vzniká uretritida?

V zásadě jsou ženy i muži postiženi stejně často. Ve většině případů je uretritida způsobena bakteriální infekcí po nechráněném pohlavním styku. Mezi nejčastější bakteriální patogeny uretritidy patří:

 • Chlamydie (Chlamydia trachomatis) ve většině případů.
 • Gonokoky (Neisseria gonorrhoeae)

K přenosu bakterií nejčastěji dochází pohlavním stykem. Nejlepší prevencí infekce je proto používání kondomů při pohlavním styku. Ty sice neposkytují stoprocentní ochranu, ale v mnoha případech zabraňují infekci.

Ale uretritida je možná i bez bakterií nebo jiných patogenů. Poranění močové trubice po vložení ostrých předmětů (např. autoerotickými praktikami) tedy také podporuje vznik uretritidy.

Jak se diagnostikuje uretritida?

Pro další upřesnění lékař většinou udělá výtěr z močové trubice. K tomu odebere vzorek z přední části močové trubice pomocí vatového tamponu nebo malé špachtle. Vzorek tkáně se pak zkoumá pod mikroskopem.

Založení kultivace moči má ještě jednu výhodu: Při dostatku bakterií lze s jejich pomocí předem otestovat účinnost různých antibiotik (antibiogram). Pokud antibiotikum nepomůže, lékaři díky tomuto vyšetření přesně poznají, které jiné antibiotikum musí proti konkrétním patogenům pomoci.

Jak se uretritida léčí?

Terapie uretritidy vždy závisí na spouštěcím faktoru.

 • Lékař léčí chlamydie antibiotikem ze skupiny makrolidů. Patří mezi ně látky, jako je erythromycin nebo klarithromycin.
 • U gonokokové infekce je účinné antibiotikum ze skupiny cefalosporinů.

Obvykle se doporučuje léčit i partnera, aby se oba stále znovu nenakazili („ping-pongový efekt“).

Jaký je průběh uretritidy?

Průběh uretritidy závisí na příčině. U žen je uretritida často mírnější nebo dokonce bez příznaků. V případě bakteriálního onemocnění vede léčba správným antibiotikem k dobré prognóze. K následnému poškození dochází zřídka, pokud je léčba včas a důsledně dokončena.

Zánět močové trubice většinou rychle ustoupí správnou antibiotickou terapií.

Možné komplikace

Přesto se v průběhu uretritidy občas objevují komplikace.

 • Chlamydie někdy vedou k zánětu prostaty (prostatitida) nebo nadvarlete (epididymitida) u mužů v průběhu uretritidy. Často jsou tyto záněty doprovázeny také horečkou.
 • Pokud infekce u žen nadále stoupá (ascendentní infekce chlamydiemi nebo gonokoky), někdy způsobuje zánět vejcovodů (salpingitida) nebo vaječníků (ooforitida). Dalšími příznaky jsou pak často horečka, zimnice a/nebo bolesti v podbřišku.
 • Zánět vejcovodů nebo vaječníků s sebou nese riziko ucpání vejcovodů a může dojít k neplodnosti.
 • K tzv. „Reiterovu syndromu“ dochází, když je kromě uretritidy přítomen i zánět spojivek a reaktivní zánět kloubů (artritida). Ve většině případů se však toto onemocnění léčí samo.

Lze uretritidě předejít?