Kyselina močová: Co znamená vaše laboratorní hodnota

Co je kyselina močová?

Kyselina močová vzniká při odbourávání tzv. purinů. Jedná se o stavební kameny DNA nebo RNA, které obsahují genetickou informaci. Ve zdravém těle existuje rovnováha mezi tvorbou a odbouráváním purinů. Tuto rovnováhu však mohou narušit různé nemoci, některé stravovací návyky a užívání některých léků. Tím se mění hladina kyseliny močové.

Metabolismus kyseliny močové v těle

V rámci procesu odbourávání purinů tělo produkuje asi jeden gram kyseliny močové denně. V krvi je většinou vázán na bílkoviny. Jelikož se jedná o konečný produkt metabolismu, který tělo nepotřebuje, je kyselina močová vylučována. Osmdesát procent z toho se děje ledvinami (s močí); zbytek se vyloučí stolicí přes střeva.

Zvýšená hladina kyseliny močové se nazývá hyperurikémie. Pokud je hladina kyseliny močové příliš nízká, nazývá se to hypourikemie.

Kyselina močová a výživa

 • Maso, zejména droby a kůže ryb a drůbeže.
 • ryby, zejména olejnaté sardinky, pstruh, tuňák, losos a šprot
 • Lisované droždí

Kdy stanovit kyselinu močovou?

Lékař stanoví kyselinu močovou k detekci stavu zvaného primární hyperurikémie. Jedná se o vrozené, geneticky podmíněné onemocnění, lidově řečeno dna. Lékař bude také pravidelně měřit kyselinu močovou při kontrolách podle postupu onemocnění.

Hladiny kyseliny močové jsou také stanoveny při podezření na onemocnění, která mají vliv na hladiny kyseliny močové. Jsou to například:

 • chronické onemocnění ledvin
 • @ hyperfunkce příštítných tělísek
 • Alkoholismus
 • Dehydratace (dehydratace)
 • Hemolytická anémie (chudokrevnost způsobená zvýšeným rozpadem červených krvinek)
 • Leukémie
 • Diabetes mellitus
 • Poruchy metabolismu lipidů

Lékař může stanovit koncentraci kyseliny močové v krvi (séru nebo krevní plazmě) i v moči.

U pacientů s chronickým onemocněním je někdy vhodné stanovit si kyselinu močovou pravidelně svépomocí doma. K tomuto účelu existují malá přenosná měřící zařízení, podobná komerčně dostupným měřícím zařízením pro stanovení glykémie. Někdy je takový měřič kyseliny močové již integrován do glukometru.

V případě onemocnění ledvin lze vylučování kyseliny močové měřit také testovacím proužkem kyseliny močové. To je jednoduše zadrženo ve shromážděné moči. V závislosti na koncentraci kyseliny močové mění testovací pole na testovacím proužku odpovídajícím způsobem barvu. Výsledek lze odečíst z referenční tabulky barev.

Hodnoty kyseliny močové: Tabulka s normálními hodnotami

Normální hodnoty kyseliny močové v krvi závisí na věku a pohlaví. V následující tabulce kyseliny močové zjistíte, jak vysoké jsou tyto hodnoty:

věk

žena

samec

do 1 měsíce

1.0 – 4.6 mg/dl

1.0 – 4.6 mg/dl

1 na 12 měsíců

1.1 – 5.6 mg/dl

1.1 – 5.6 mg/dl

1 až 5 let

1.8 – 5.6 mg/dl

1.8 – 5.6 mg/dl

1.8 – 5.9 mg/dl

1.8 – 5.9 mg/dl

12 až 14 let

2.2 – 6.4 mg/dl

3.1 – 7.0 mg/dl

15 až 17 let

2.4 – 6.6 mg/dl

2.1 – 7.6 mg/dl

od 18 let

2.5 – 6.5 mg/dl

3.0 – 6.9 mg/dl

Kdy je hladina kyseliny močové snížena?

Předávkování léky snižujícími hladinu kyseliny močové je jedním z nejčastějších důvodů snížení hladiny kyseliny močové. Snížení hladiny kyseliny močové v laboratorních testech mohou způsobit i některé další léky, například estrogenové přípravky.

Vrozená porucha xanthinurie také způsobuje příliš nízkou hladinu kyseliny močové. Jedná se o poruchu enzymu xanthinoxidázy, který hraje důležitou roli při odbourávání purinů.

Kdy je zvýšená hladina kyseliny močové?

Zvýšila se kyselina močová

Pokud byste se chtěli dozvědět více o příčinách a důsledcích hyperurikemie v těle, přečtěte si článek Zvýšená kyselina močová.

Kromě genetické, vrozené primární hyperurikémie (dna) vedou ke zvýšeným hladinám kyseliny močové následující onemocnění nebo metabolické situace:

 • těžká renální dysfunkce (renální insuficience)
 • zvýšené odbourávání bílkovin v těle, například při podvýživě, půstové kúry, nulová dieta
 • hyperfunkce štítné žlázy nebo příštítných tělísek (hypertyreóza, hyperparatyreóza)
 • Nedostatek enzymu glukóza-6-fosfatázy
 • Onemocnění s nadměrným množením krevních buněk (myeloproliferativní onemocnění)
 • EPH gestóza (různá těhotenská onemocnění s vysokým krevním tlakem, například preeklampsie)
 • Akromegalie (nadbytek růstových hormonů)
 • Chemoterapie a radioterapie
 • Otrava, například olovem

Co dělat v případě změněné hladiny kyseliny močové?

Neexistuje žádná specifická léčba hypourikemie spojené s metabolickou poruchou xanthinurie. Postižení musí pít hodně tekutin a jíst nízkopurinovou stravu.

Hyperurikémie by měla být naléhavě léčena. Jinak mohou usazené krystaly kyseliny močové vyvolat bolestivou zánětlivou reakci.

Protože tělo vstřebává puriny potravou, může být zvýšená hladina kyseliny močové příznivě ovlivněna nízkopurinovou dietou. Kromě změny stravy se doporučuje také normalizace tělesné hmotnosti a zdržení se alkoholu. Pokud tato základní opatření nestačí, může lékař předepsat léky snižující hladinu kyseliny močové.

Snížení kyseliny močové

Přečtěte si více o léčbě zvýšené hladiny kyseliny močové v článku Snížení kyseliny močové.