Analýza moči: kdy je to nutné?

Co je to test moči?

Test moči – také známý jako vyšetření moči nebo analýza moči – analyzuje množství, barvu, zápach, mikroskopické složky a chemické složení vzorku moči. Výsledky umožňují vyvozovat závěry o zdravotním stavu pacienta.

Tělo vylučuje různé látky a toxiny močí. Může také regulovat svou vodní bilanci zvýšením nebo snížením vylučování moči.

Kdy se provádí test moči?

Vyšetření moči je v podstatě nutné vždy, pokud chce lékař zjistit přesné složení moči. Látky, které se u zdravého člověka v moči nenacházejí, a hodnoty moči odchylující se od normy mohou ukazovat na onemocnění. Těhotenství lze také zjistit z moči.

Konkrétně se test moči provádí v následujících případech:

 • při podezření na infekci močových cest (např. cystitidu) nebo jiné onemocnění močových cest nebo ledvin
 • sledovat postup takových nemocí
 • k detekci krve v moči
 • k detekci bílkoviny v moči a cukru (glukózy) v moči, například k detekci diabetes mellitus
 • jako těhotenský test

Co děláte s testem moči?

Pokud vás lékař požádá o poskytnutí 24hodinového vzorku moči, všechna moč se shromažďuje v jedné nádobě po dobu 24 hodin.

Ve výjimečných případech odebírá lékař vzorek moči sám přes katetr zavedený do močového měchýře.

Množství, barva a vůně

Už množství, barva a zápach vyteklé moči může naznačovat možné zdravotní problémy. Pokud pacient například vylučuje jen malé množství tmavé moči, může to být způsobeno buď nedostatečným příjmem tekutin, nebo poruchou funkce ledvin. Pokud je v testu moči nalezena krev, důvodem může být infekce močových cest (např. zánět močového měchýře nebo ledvin). Špatný zápach naznačuje zánět.

Stanovení různých látek v moči

Pro rychlý test moči se používá několik dělených testovacích proužků. Lze je použít ke stanovení různých látek v moči, přičemž indikátorová pole na testovacích proužcích mění barvu v závislosti na koncentraci látek. Intenzita zabarvení se porovnává se speciálními tabulkami, což umožňuje vyvozovat závěry o koncentraci příslušné látky. V závislosti na látce může výsledek testu naznačovat různá onemocnění nebo těhotenství:

 • Glukóza v moči (cukr v moči): Diabetes mellitus
 • Bílkoviny v moči: onemocnění ledvin
 • Červené krvinky (erytrocyty) v moči: záněty, infekce, vzácně nádory
 • Bílé krvinky (leukocyty) v moči: záněty, infekce
 • Dusitany v moči (produkované choroboplodnými zárodky): Infekce
 • hCG (lidský choriový gonadotropin): Těhotenství

Existují také testovací proužky na moč, pomocí kterých lze zjistit kyselost (hodnotu pH) moči. U zdravých lidí je to mezi pěti a sedmi. Pokud je výsledek testu pod pět, je moč příliš kyselá. Možnými příčinami toho jsou například vysoké horečky, dna a strava bohatá na maso. Pokud je hodnota pH nad sedm, je moč příliš zásaditá (zásaditá). Může tomu tak být například v případě, že máte infekci močových cest – nebo pokud vzorek moči před stanovením hodnoty pH stál příliš dlouho.

Mikroskopická analýza moči

Ze vzorku moči se centrifugací získává tzv. močový sediment. Jedná se o pevné složky moči, například exfoliované epiteliální buňky z močových cest, červené a bílé krvinky, cylindricky tvarované bílkoviny a bakterie. Mikroskopické vyšetření močového sedimentu může podpořit diagnostiku onemocnění močových cest.

Kultura moči

Na základě výsledků různých vyšetření moči může lékař stanovit diagnózu a zahájit vhodnou léčbu. Pokud například moč silně zapáchá a indikační pole testovacího proužku pro zvýšené pH, bílé krvinky a odpadní produkty bakterií jsou zbarveny, svědčí to o infekci močových cest. Pro další objasnění lze bakterie způsobující infekci detekovat v kultivaci moči.

Jaká jsou rizika testu moči?

Normální test moči je vyšetření bez komplikací. Bakterie, příjem velkého množství vitaminu C nebo nesprávné skladování vzorku moči však mohou výsledky zkreslit. Pokud se vzorek moči odebírá pomocí katétru, hrozí infekce a poranění močové trubice.

Co musím zvážit po testu moči?

Lékař s vámi výsledky podrobně probere a vysvětlí vám další léčbu v případě odchylných hodnot moči nebo jiných změn. Zatímco mikroskopické vyšetření a kultivace moči probíhají v laboratoři, můžete si v lékárně volně zakoupit testovací proužky pro domácí vyšetření moči. To však nenahrazuje návštěvu lékaře a odborné vyšetření moči.