Močový katétr: Aplikace a metoda

Co je to močový katétr?

Močový katétr je plastová hadička, kterou je moč odváděna z močového měchýře a poté sbírána do vaku. Obvykle se vyrábí z pevného silikonu nebo latexu.

Rozlišuje se transuretrální katétr a suprauretrální katétr: Transuretrální katétr močového měchýře se zavádí do močového měchýře přes močovou trubici. Naproti tomu suprapubický katétr močového měchýře se zavádí přímo do močového měchýře punkcí v břišní stěně.

Typy katétrů lze také rozlišit podle jejich hrotu. Příklady různých špiček katetru jsou

 • Nelatonský katétr (tupý hrot, většinou používaný u žen)
 • Tiemannův katétr (kuželovitý, zakřivený hrot, vhodný pro obtížné instalace katétru)
 • Mercierův katétr (podobný Tiemannovu katétru)
 • Stöhrerův katétr (flexibilní hrot)

Vnější průměr katétru močového měchýře je uveden v Charrière (Ch). Jeden Charrière odpovídá přibližně jedné třetině milimetru. Běžné tloušťky pro muže jsou 16 nebo 18 Ch, zatímco pro ženy se obvykle používají katetry mezi 12 a 14 Ch.

Kdy potřebujete močový katétr?

Katétr močového měchýře je standardní postup, který se používá jak z terapeutických důvodů, tak pro diagnostické účely.

Katétr močového měchýře pro terapii

 • Neurogenní porucha vyprazdňování močového měchýře (tj. poruchy vyprazdňování močového měchýře v důsledku poškození nervů)
 • Zvětšení prostaty (např. nezhoubné zvětšení prostaty)
 • Zadržování moči v důsledku léků
 • Zánět močového měchýře nebo uretritida

Katétr může být také dočasně nezbytný k zajištění odtoku moči, pokud je pacient upoutaný na lůžko nebo pokud byla močová trubice zraněna, například při nehodě nebo během operace. Může to být také důležité pro paliativní pacienty, kteří jsou již příliš slabí na to, aby často chodili na toaletu.

Katetr močového měchýře se také používá k proplachování močového měchýře nebo k zavedení léků.

Katetr močového měchýře pro diagnostické účely

Pokud chce lékař zkontrolovat funkci ledvin, může zhodnotit moč pacienta po dobu 24 hodin s ohledem na množství a koncentraci (24hodinový sběr moči). Může také zkoumat shromážděnou moč na různé choroboplodné zárodky.

Další vyšetření, při kterých lze použít močový katétr, jsou

 • Zobrazení močových cest (zavedení kontrastní látky přes katetr)
 • Monitorování zbytkové moči
 • Měření tlaku v močovém měchýři (urodynamika) ke kontrole funkce močového měchýře
 • Stanovení šířky močové trubice

Jak se zavádí močový katétr?

Transuretrální katétr močového měchýře: Žena

K zavedení močového katétru leží pacientka na zádech s nohama roztaženými na stranu. Lékař nebo sestra nyní pečlivě vyčistí oblast genitálií dezinfekčním prostředkem, který je zvláště vhodný pro citlivé sliznice. Pomocí sterilní pinzety nyní uchopí hadičku katétru a potáhne ji trochou lubrikantu. To usnadňuje zavedení katétru močového měchýře a jeho zatlačení do močového měchýře.

Jakmile je katétr správně umístěn v močovém měchýři, moč okamžitě vytéká hadičkou. Takzvaný katétrový balónek (blízko předního konce katétru) se pak roztáhne asi pěti až deseti mililitry destilované vody, aby katetr nemohl vyklouznout z močového měchýře.

Transuretrální katétr močového měchýře: Muž

Pacient leží na zádech pro zavedení transuretrálního katétru močového měchýře. Lékař zakryje oblast genitálií sterilní rouškou, opatrně stáhne pacientovi předkožku (pokud pacient není obřezán) a vyčistí penis dezinfekcí vhodnou na sliznice.

Pomocí injekční stříkačky pak vstříkne do močové trubice pět až deset mililitrů lubrikantu. Mírným tlakem pak zatlačí katetr močového měchýře přes močovou trubici do močového měchýře a zajistí jej tam balónkem katetru.

Suprapubický katétr močového měchýře

Pomocí speciálního skalpelu lékař otevře břišní stěnu dostatečně široce, aby bylo možné vložit dutou jehlu. Toto již obsahuje hadičku katetru. Když jím protéká moč, lékař dutou jehlu vytáhne a katétr zajistí k břišní stěně povrchovým stehem. Výstupní bod je poté sterilně obvázán.

Jaká jsou rizika močového katétru?

Nejdůležitější komplikací při zavádění katétru je infekce močových cest: choroboplodné zárodky mohou migrovat hadičkou katétru a šířit se v močových cestách. Lékaři to označují jako vzestupnou infekci, která v nejhorším případě může vést až k otravě krve (sepse). Čím déle je katétr zaveden, tím větší je riziko infekce. O to důležitější je pečlivá hygiena katétru.

Suprapubický katétr nese nižší riziko infekce než transuretrální katétr. Ve vzácných případech však mohou být při zavádění poraněny břišní orgány nebo cévy.

Naopak při zavádění transuretrálního katétru může dojít k poranění močové trubice. Po zhojení poranění může být močová trubice zúžená.

Na co si musím dát pozor u močového katétru?

Abyste zajistili optimální odtok moči, neměli byste hadičku katétru zalomit ani za ni netahat. Sběrný sáček uchovávejte vždy pod úrovní močového měchýře, jinak hrozí, že již odvedená moč proteče zpět hadičkou katétru.

U horizontálního močového katétru byste měli zajistit, abyste vypili alespoň 1.5 litru tekutin (pokud lékař nepředepsal jinak). Abyste zabránili choroboplodným zárodkům v močových cestách, můžete také mírně okyselit moč pitím brusinkové nebo brusinkové šťávy místo vody.

Pokud chce lékař odstranit transuretrální katétr močového měchýře, vypustí destilovanou vodu z malého balónku pomocí injekční stříkačky na konci trubice katétru a vytáhne katétr ven močovou trubicí. Anestezie k tomu není nutná. K odstranění suprapubického katétru močového měchýře lékař vytáhne stehy z kožního stehu a odstraní hadičku katétru.