Infekce močových cest: příznaky, léčba

Stručné shrnutí

 • Příznaky: bolest a pálení při močení, časté nutkání na močení, pocit nevolnosti, ve složitějších případech: horečka, zimnice, bolest v boku (pyelonefritida)
 • Léčba: Závisí na příčině, obecně: pijte hodně tekutin, časté močení, odpočinek; jinak obvykle antibiotika nebo jiné léky a také bylinné alternativy
 • Příčiny a rizikové faktory: Většinou infekce střevními bakteriemi v důsledku blízkosti anální oblasti, ženská anatomie krátké močové trubice; Mezi rizikové faktory patří: Imunodeficience, těhotenství, metabolická onemocnění, obstrukce odtoku
 • Diagnostika: Na základě příznaků, vyšetření moči a krve, ultrazvukové vyšetření (sonografie)
 • Průběh onemocnění a prognóza: Dobrá prognóza u nekomplikovaných infekcí močových cest, obvykle úplné uzdravení antibiotiky
 • Prevence: Obecná opatření jako pití velkého množství tekutin, pravidelné vyprazdňování močového měchýře, zdravá strava; medikamentózní prevence antibiotiky nebo rostlinnými přípravky, estrogeny, manózou nebo imunoterapií u recidivujících infekcí močových cest

Co je to infekce močových cest?

Typickými příznaky infekce močových cest jsou nová bolest při močení, jako je pocit pálení a časté a silné nutkání močit.

Kvůli krátké močové trubici trpí zánětem močových cest především ženy. Je nejčastějším důvodem pracovní neschopnosti u žen. Více než polovina žen trpí alespoň jednou v životě infekcí močových cest. Čím jsou ženy starší, tím častěji se infekce močových cest vyskytuje. Muži většinou onemocní až ve vyšším věku, kdy dochází k poruchám proudění moči souvisejícím s věkem.

Klasifikace infekcí močových cest

Lékaři rozlišují infekce močových cest podle různých hledisek:

 • Kde se infekce vyskytuje? V horních močových cestách (pyelonefritida) nebo v dolních močových cestách (močová trubice, močový měchýř, prostata)?
 • Způsobuje infekce příznaky? Existuje symptomatická UTI nebo tzv. asymptomatická bakteriurie (patogeny jsou přítomny v močových cestách, ale nevyvolávají žádné příznaky)?
 • Existují určité rizikové faktory, jako je zúžení močové trubice, těhotenství nebo imunodeficience, které mohou, ale nemusí vést ke komplikované infekci močových cest (nekomplikované UTI)?

Jaké jsou příznaky?

Jako většina bakteriálních infekcí způsobuje infekce močových cest zarudnutí a otok tkáně.

Typickými příznaky infekce močových cest jsou bolest a pálení při močení, krev v moči a celkový pocit nemoci. V těžkých případech je infekce močových cest někdy doprovázena horečkou a zimnicí. Pokud se infekce rozšíří do ledvinné pánvičky, je typickým znakem onemocnění bolest v boku.

Mnoho nemocných, kteří opakovaně trpí infekcemi močových cest, rozpoznává první příznaky infekce močových cest brzy a ví, jak hrozbu cystitidy odvrátit pomocí domácích prostředků.

Domácí léčba má své limity. Pokud příznaky přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Které domácí prostředky mohou v některých případech pomoci s cystitidou, se dozvíte v článku Cystitida – domácí léčba.

Jak se s ním zachází?

Lékaři většinou vycházejí při léčbě z takzvaných guidelines. Jde o léčebná doporučení odborných skupin pro konkrétní onemocnění, která vycházejí z nejnovějších vědeckých poznatků.

Váš lékař poskytne vhodnou léčbu infekce močových cest. Obvykle předepíše léky (například antibiotika nebo léky proti bolesti) a obecná opatření, která jsou důležitá pro infekci močových cest. Patří mezi ně následující:

 • Pijte hodně tekutin (alespoň dva litry denně), abyste propláchli močové cesty
 • Pravidelně a často vyprazdňujte močový měchýř
 • Aplikace tepla, například ve formě lahví s horkou vodou
 • Klid na lůžku, pokud se jedná o pyelonefritidu

Pokud trpíte srdečním selháním, je důležité, abyste si s lékařem ujasnili denní množství tekutin. Někteří lidé se srdečním selháním mají limit na pití.

Pokud máte mírný nekomplikovaný zánět močového měchýře, lékaři někdy doporučují symptomatickou léčbu léky proti bolesti, jako je ibuprofen, ale ne těhotným ženám.

Pokud infekce močových cest vyžaduje léčbu antibiotiky, rozhodne lékař na základě různých faktorů, které antibiotikum použít. Léčba antibiotiky někdy závisí na tomto:

 • zda jsou přítomny příznaky
 • zda je infekce močových cest komplikovaná nebo nekomplikovaná
 • přesné místo zánětu
 • závažnost infekce

V případě nekomplikované infekce močových cest lékař obvykle předepisuje krátkodobě působící antibiotika na jeden až tři dny, která poměrně rychle přinesou spolehlivé vyléčení.

Pokud se i přes zjištěný patogen nevyskytují při infekci močových cest žádné příznaky jako bolest, není léčba antibiotiky ve většině případů nezbytně nutná. Výjimkou jsou těhotné ženy a osoby, které se chystají podstoupit operaci močových cest nebo hrozí-li šíření infekce s infekcí močových cest.

Pokud dojde ke komplikované infekci močových cest, lékaři předepíší i antibiotika. Léčba však obvykle trvá déle a obvykle se nasazují i ​​jiná antibiotika. U těhotných žen a dětí například lékaři používají k léčbě infekce močových cest pouze určitá antibiotika, která tyto skupiny lidí lépe snášejí.

Co způsobuje infekci močových cest?

Střevní bakterie přecházejí z řitního otvoru do vnější močové trubice a poté stoupají do močových cest a pohlavních orgánů (urogenitální trakt). Často za to může nesprávná hygiena po použití toalety. V ostatních případech dochází k zánětu močových cest po nechráněném pohlavním styku.

Zejména ženy mnohem častěji onemocní infekcí močových cest. Je to proto, že ženy mají kratší močovou trubici než muži a vstup do močové trubice je blíže k řitnímu otvoru. Z tohoto důvodu se choroboplodné zárodky dostávají do močového měchýře snadněji. Infekcemi močových cest jsou často postiženy zejména mladé ženy.

Starší lidé s močovým katétrem také častěji trpí infekcí močových cest. Zde bakterie používají katétr jako „vodicí kolejnici“. Miminka a děti jsou také postiženy infekcemi močových cest. Zvláště když jsou v plenkách, protože ve vlhkém prostředí se bakterie velmi snadno rychle a silně množí.

Infekce močových cest – zvláštní rizikové faktory

Existují také určité faktory, které zvyšují riziko infekce močových cest. Tyto zahrnují

 • Imunodeficience, například v důsledku závažných onemocnění nebo léků, jako jsou imunosupresiva
 • Metabolické nemoci, jako je diabetes mellitus
 • Poruchy odtoku moči, například v důsledku močových kamenů, nádorů nebo zvětšené prostaty
 • Těhotenství

Jsou infekce močových cest nakažlivé?

V zásadě je možné, že bakteriální infekce močových cest jsou nakažlivé. Zvláště pokud se vyskytují v dolních močových cestách jako je močová trubice.

Ve většině případů však k infekci dochází prostřednictvím šíření tělu vlastních střevních bakterií. Například přenos během sexu je také možný a není spojen s pohlavím. V některých případech jsou muži infikováni také během pohlavního styku, i když k tomu dochází mnohem méně často než u žen kvůli jejich delší močové trubici.

Jak se diagnostikuje infekce močových cest?

Obvykle je možné, aby lékař diagnostikoval infekci močových cest na základě typických příznaků a pomocí testovacího proužku moči. Testovací proužek zjišťuje různé typické změny v moči, jako je obsah složek červených a bílých krvinek nebo některé produkty bakteriálního metabolismu (dusičnany).

V mnoha případech infekce močových cest ukazuje testovací proužek moči pozitivní výsledek na dusitany. Negativní test na dusitany však k vyloučení onemocnění nestačí. Je to proto, že existují některé bakterie, které dusitany neprodukují.

Krev obvykle vykazuje zvýšené zánětlivé hodnoty jako je zvýšení C-reaktivního proteinu (CRP), sedimentace erytrocytů a bílých krvinek (leukocytóza). Pokud je přítomna horečka, lékaři někdy nechají odebrat hemokulturu, aby určili patogeny.

V některých případech lékaři provádějí také ultrazvukové vyšetření (sonografii), aby zjistili případné překážky v odtoku moči. Jiné zobrazovací postupy, jako je počítačová tomografie nebo rentgenová vyšetření s kontrastní látkou, jsou nutné jen zřídka.

Jak probíhá infekce močových cest?

Infekce močových cest se většinou zcela vyléčí podáním antibiotik a prognóza je dobrá.

Obvykle nebývají poškozeny ani ledviny. Je však důležité, abyste se při podezření na infekci močových cest poradili s lékařem, abyste předešli komplikacím. Zejména při neléčení se může v některých případech rozvinout vzestupná infekce močových cest s následkem zánětu ledvinné pánvičky.

Riziko těžkého průběhu a tím i urosepse, otravy krve, která začíná infekcí močových cest, je při lékařském ošetření nízké. Urosepse je lékařská pohotovost, která může být za určitých okolností smrtelná.

Dá se předejít infekci močových cest?

Existuje několik obecných opatření, která mohou v některých případech zabránit infekci močových cest a pomoci udržet močové cesty zdravé. Existují také způsoby, jak zabránit opakujícím se infekcím močových cest.

Obecná opatření k prevenci infekce močových cest

Zdraví močových cest podporují mimo jiné následující opatření:

 • Dostatečný příjem tekutin (vypláchne všechny bakterie močí)
 • Pravidelné močení (působí proti růstu bakterií)
 • Zdravá strava s dostatkem vitamínu C a kyseliny askorbové
 • Před a po pohlavním styku se vymočte a používejte kondomy šetrné k močovému měchýři
 • Hygiena toalety je zvláště důležitá pro ženy (otírejte se zepředu dozadu a používejte pH neutrální mycí mléko)
 • Vyhněte se prochladnutí (vyměňte mokré spodní prádlo)
 • Prodyšné spodní prádlo, které lze prát na 60 stupňů

Prevence opakujících se infekcí močových cest

Pokud se infekce močových cest vyskytují opakovaně, zejména u žen, existují možnosti prevence medikace. Mezi ně patří kupř

 • Lékaři někdy předepisují nízké dávky antibiotik na delší dobu (několik měsíců), zejména u komplikovaných UTI.
 • Dále jsou k dispozici tablety pro imunoterapii pro profylaxi recidivujících infekcí močových cest, kdy je imunitní systém stimulován podáváním usmrcených patogenů.
 • Při opakovaných zánětech močových cest jsou vhodné i další přípravky jako D-manóza a bylinné alternativy jako listy medvědice (neužívat dlouhodobě!) nebo lichořeřišnice a kořen křenu (zejména kombinace obojího).

Lékaři definují chronickou nebo recidivující infekci močových cest jako více než dvě infekce močových cest za šest měsíců nebo více než tři infekce močových cest za rok.

Příjem prebiotik nebo brusinkových produktů může mít také profylaktický účinek na opakující se infekce močového měchýře. Pro to však chybí jasné a dostatečné vědecké důkazy.

Správnou prevenci je nejlepší probrat se svým rodinným lékařem, urologem nebo gynekologem.