Infekce močových cest: Příznaky a léčba

Stručné shrnutí

 • Příznaky: Podobně jako zánět ledvinné pánvičky: bolest v oblasti ledvin a v břiše, křeče v podbřišku, bolesti při močení, někdy také horečka a zimnice
 • Příčiny a rizikové faktory: Převážně v důsledku vzestupných bakterií infekce močového měchýře, také v důsledku ureterálních kamenů, katetrů močového měchýře, vrozených vývojových vad močovodů nebo zúžených močovodů je možný přenos bakterií pohlavním stykem.
 • Diagnóza: lékařský pohovor s dotazem na obtíže, fyzikální vyšetření, vyšetření moči, někdy ultrazvukové vyšetření (sonografie), případně RTG snímky
 • Léčba: Obvykle pomocí antibiotik, k tomu obecná opatření/domácí léčba, jako je pití velkého množství tekutin, aplikace tepla.
 • Průběh onemocnění a prognóza: Průběh onemocnění je různý; včasná léčba antibiotiky obvykle dává dobrou šanci na uzdravení, pozdní diagnostika a léčba může mít za následek komplikovaný a těžký průběh onemocnění, život ohrožující průběh možný, pokud se patogen rozšíří do krevního řečiště (urosepse).

Co je ureteritida?

Ureteritida postihuje muže i ženy. U žen je však močová trubice výrazně kratší než u mužů, což usnadňuje vzestup choroboplodných zárodků. Ženy jsou tedy obecně náchylnější k infekci močového měchýře, což má za následek také zvýšené riziko ureteritidy.

Močovody jsou dvě jemné „svalové trubice“, které přenášejí moč z ledvin do močového měchýře. Když se zanítí sliznice uvnitř močovodů, někdy to způsobí silnou bolest a celkový pocit nemoci. Lidé s močovými kameny mají mnohem vyšší riziko vzniku ureteritidy.

Jaké jsou příznaky?

Příznaky ureteritidy jsou podobné jako u zánětu ledvinové pánvičky. Bolest vyzařuje z oblasti ledvin do zbytku břicha a zad. Břicho má často pocit stísněnosti.

Vzhledem k tomu, že ureteritida často stoupá z močového měchýře, je často bolest i při močení. V mnoha případech ureteritidu doprovází horečka a zimnice.

Jaké domácí léky mohou pomoci?

Pokud je již ureteritida přítomna, lze kromě lékařské léčby, která má obvykle podobu antibiotické terapie, použít jako podpůrný prostředek domácí léčbu. Je velmi vhodné poradit se s lékařem v rané fázi, aby se zabránilo závažnému průběhu onemocnění.

Domácí léky, které jsou užitečné při zánětu močových cest kromě antibiotické terapie, zahrnují:

 • Teplo zlepšuje cirkulaci v oblasti břicha a ledvin. To umožňuje tělu lépe využívat vlastní obranné mechanismy. Spodní košile, teplé punčochy a termofor pomáhají udržet tělo v teple. Teplé nohy jsou zvláště důležité u ureteritidy.
 • Pití je důležité k „propláchnutí“ močového systému. Je to proto, že čím vyšší je rychlost proudění, tím těžší je pro bakterie stoupat v močových cestách. Doporučují se tři až čtyři litry denně. Brusinková nebo rybízová šťáva navíc okyseluje moč a znesnadňuje množení bakterií.
 • Sedací koupele, například také s výtažkem z heřmánku, působí protizánětlivě a dokážou zmírnit nepříjemné pocity při ureteritidě. Celotělová koupel může mít také relaxační a bolestivý účinek.
 • D-Manóza: Podle prvních studií se zdá, že užívání dvou gramů manózy denně snižuje frekvenci opakujících se infekcí močových cest. Manóza na sebe váže bakterie a brání jim v přilnutí na sliznici. Léky obsahující manózu jsou obvykle volně prodejné v lékárnách nebo drogeriích.

Domácí léčba má svá omezení. Pokud příznaky přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Další tipy, jak používat domácí léky na cystitidu, jako jsou čaje z ledvin a močového měchýře nebo brusinkový džus, najdete v článku Domácí léky na cystitidu.

Jak se vyvíjí ureteritida?

Chlamydie nebo gonokoky se velmi často nakazí při nechráněném pohlavním styku. Bakterie migrují z močové trubice u genitálií do močového měchýře a poté pokračují vzhůru do močovodů a ledvinné pánvičky.

Zejména mladé ženy často dostávají cystitidu při nízkých teplotách. Občas se z toho vyvine ureteritida. Navíc lidé s tzv. zavedeným katetrem vykazují vyšší riziko vzniku ureteritidy. Zavedený katétr je močový katétr, který zůstává na místě po delší dobu a odvádí moč močovou trubicí do močového sáčku.

Kromě toho jsou pacienti s ureterálními kameny vystaveni dalšímu riziku rozvoje ureteritidy. Kameny brání odtoku moči a také dráždí sliznici. Díky tomu se potenciální patogeny hůře vyplavují a zároveň se lépe usazují na podrážděných sliznicích.

Jak se diagnostikuje ureteritida?

Ureteritida se prakticky nikdy nevyskytuje bez současného zánětu močového měchýře. Pokud existují příznaky zánětu močového měchýře a navíc se objevují příznaky zánětu močovodu – např. silná, vyzařující bolest břicha a zad – je pravděpodobný zánět močovodu.

Zpravidla však lékař diagnostikuje „pouze“ zánět močových cest. Patří mezi ně močový měchýř, močovody a ledvinová pánvička. Je to proto, že přesnou lokalizaci zánětu lze diagnostikovat pouze pomocí komplexních diagnostických opatření, jako je cysto-ureteroskopie. Ve většině případů však není ani nutná přesná lokalizace zánětu.

V zásadě vám lékař nejprve položí několik otázek o vašich příznacích a fyzicky vás vyšetří. Zkontroluje např. tlakovou bolest v úrovni močového měchýře nebo klepavou bolest v oblasti boku či ledvin. Nezbytný je také vzorek moči pro laboratorní vyšetření.

V některých případech lékaři konzultují i ​​další vyšetření, jako je ultrazvuk (sonografie) nebo rentgen – zvláště při podezření na močové kameny – k diagnostice ureteritidy.

Jak se ureteritida léčí?

Léčba závisí na příčině ureteritidy. Ureteritida není bez rizika, protože se někdy může rozvinout v život ohrožující onemocnění. To pak vede k tzv. urosepsi – otravě krve, jejímž původcem je zánět močových cest.

Z tohoto důvodu lékaři v mnoha případech ureteritidy nasazují v časném stadiu tzv. širokospektré antibiotikum. Jedná se o antibiotikum, které působí proti mnoha různým bakteriím současně.

Jakmile je patogen identifikován specifickým vyšetřením moči (kultivace moči), lékaři obvykle přejdou terapii na specificky působící antibiotikum. To umožňuje léku zaměřit se na bakterie. Bakteriálně specifická terapie („antibiotická terapie cílená na test“) je velmi důležitá pro snížení rizika vzniku rezistence bakterií.

Domácí léčba má své limity. Pokud příznaky přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

U některých nemocných infekce postupuje velmi rychle. Jakmile je v moči vidět krev nebo se objeví horečka, je nutné okamžitě vyhledat lékaře. V některých případech, a zejména pokud se neléčí, může ureteritida vést k těžkému a někdy i život ohrožujícímu průběhu.

Jaký je průběh ureteritidy?

Prognóza a průběh ureteritidy se mohou značně lišit. Při nekomplikovaném průběhu a včasné léčbě symptomy většinou do týdne při antibiotické léčbě ustoupí.

Čím dále však zánět močových cest postupuje, tím je nebezpečnější. V některých případech se ureteritida rozvine v život ohrožující urosepsi – otravu krve (sepse) způsobenou patogeny z močových cest. Vzhledem k tomu, že ledviny jsou orgány s velmi dobrým krevním zásobením, je přechod patogenů snadný.

Je možné předejít ureteritidě?

V některých případech je možné ureteritidě předcházet, protože je obvykle způsobena vzestupnou infekcí močového měchýře. Proto je nejlepší prevencí se mu vyhýbat. Následující opatření pomáhají udržovat močové cesty zdravé a posilují imunitní systém:

 • Dbejte na hygienu v intimní oblasti: otírejte zepředu dozadu, abyste se vyhnuli infekci způsobené choroboplodnými zárodky z anální oblasti. Provádějte pravidelné, ale ne nadměrné intimní čištění, nejlépe vodou. Noste prodyšné spodní prádlo, které lze prát na 60 °C.
 • Pohlavní styk: Pokuste se močit krátce po pohlavním styku, abyste okamžitě „vyplavili“ všechny bakterie, které se mohou objevit. Čištění intimní oblasti také v některých případech pomáhá předcházet infekcím. Některé antikoncepční prostředky, jako jsou kondomy, dále snižují riziko infekcí močových cest.

Navíc se počítají i výše zmíněná základní doporučení a tipy, jako je pít dostatek tekutin každý den a vyvarovat se podchlazení, zejména studeným nohám.