Urografie: definice, důvody, postup

Co je to urografie?

Při urografii lékař pomocí rentgenového vyšetření vizualizuje močové cesty. Tyto zahrnují

  • ledvinové pánve
  • Ureter (močovod)
  • Močový měchýř
  • Urethra (močová trubice)

Ledviny a močovody se označují jako horní močové cesty, močový měchýř a močová trubice jako dolní močové cesty. Tyto orgány nelze na běžném rentgenovém snímku vidět. Lékař k tomu potřebuje tzv. kontrastní látku, kterou pacientovi podá buď přímo močovými cestami, nebo žilou.

Pokud se při vyšetření vyšetřují pouze ledviny, nazývá se to pyelografie.

Retrográdní urografie

Při retrográdní urografii se kontrastní látka zavádí přímo do močové trubice tenkou hadičkou a odtud se šíří do zbytku močového systému. K zobrazení močové trubice a močového měchýře lékař používá cystoskop, speciální nástroj s kamerou, který se zavádí do močové trubice.

Vylučovací urografie

Při vylučovací urografii lékař nepodává kontrastní látku pacientovi přímo přes močové cesty, ale aplikuje ji do žíly. Proto je toto vyšetření také známé jako intravenózní urografie (intravenózní urografie). Ledvina filtruje kontrastní látku z krve a vylučuje ji močovými cestami. Lékař může tento proces posoudit na rentgenovém snímku.

Urografie se používá k diagnostice následujících klinických obrazů:

  • Ledvinové kameny
  • Rakovina močových cest
  • Zúžení (stenóza) ledvin nebo močových cest
  • Poranění ledvinové pánvičky
  • Vrozené vývojové vady močových cest

Kromě toho lze pomocí urografie kontrolovat průběh a úspěšnost zvolené léčby v urogramu (follow-up).

Opatrnost se doporučuje u pacientů se známou nesnášenlivostí kontrastních látek: Vzhledem k tomu, že tyto látky mívají závažné vedlejší účinky, musí lékař pečlivě zvážit, zda přínosy vyšetření převažují nad riziky.

Co děláte při urografii?

Pacient je připraven večer před urografií: Pacient nesmí večer předtím nic jíst, aby žádný střevní plyn nebo střevní obsah nezkresloval rentgenový obraz. Pacientovi jsou také podávány laxativní a dekongestivní léky. Bezprostředně před urografií by měl pacient znovu vyprázdnit močový měchýř.

Retrográdní urografie

Před urografií lékař obvykle pacientovi podá mírné sedativum a lék proti bolesti. Poté se pacient uloží do polohy na zádech s mírně pokrčenými nohami a roztaženými ven, vydezinfikuje se a překryje sterilní rouškou.

Vylučovací urografie

Před vlastním nitrožilním urogramem radiolog pořídí pro srovnání tzv. slepý snímek, tedy snímek bez kontrastní látky. Žilním vstupem je pacientovi podávána kontrastní látka, která se šíří cévami do ledvin. Po několika minutách lékař pořídí další snímek k posouzení horních močových cest. Asi čtvrt hodiny po podání kontrastní látky je pořízen třetí snímek, na kterém je patrné šíření kontrastní látky do močovodu a močového měchýře. Celé vyšetření obvykle trvá asi půl hodiny.

Jaká jsou rizika urografie?

Stejně jako u mnoha invazivních diagnostických výkonů i v urografii jsou spojena určitá rizika, o kterých lékař pacienta předem informuje. Mezi možné komplikace patří poranění močové trubice, močového měchýře, močovodu nebo ledviny, která mohou být způsobena buď nástroji, nebo – v případě retrográdní urografie – tlakem kontrastní látky.

Co musím zvážit po urografii?

Po urografii byste měli pít hodně vody nebo čaje. To pomůže vašim ledvinám vylučovat kontrastní látku zbývající ve vašem těle.

V případě potřeby lékař předepíše antibiotika. To má zabránit bakteriím, které se mohly dostat do močové trubice pomocí cystoskopu, aby se rozšířily a způsobily vzestupné infekce močových cest.

Podle nálezu na urografii s Vámi lékař následně probere další léčbu.