Správné používání brutnákového oleje

Jaký účinek má brutnákový olej?

Pro léčebné účely se brutnák lékařský (Borago officinalis) používá především ve formě semen nebo oleje z nich extrahovaného. Tento olej obsahuje hodně kyseliny gama-linolenové. Jedná se o polynenasycenou omega-3 mastnou kyselinu, která podporuje tvorbu protizánětlivých a spazmolytických látek v těle.

V minulosti se k léčebným účelům využívaly především listy a květy brutnáku lékařského. Obsahují například sliz a třísloviny, saponiny a kyselinu křemičitou. Ten druhý prý podporuje růst kůže, vlasů a nehtů.

K čemu se brutnákový olej používá?

Brutnákový olej lisovaný ze semen (olej ze semen brutnáku lékařského) je hlavní léčebné použití. Podléhá zkáze, a proto je komerčně dostupný také plněný v kapslích.

Kromě oleje ze semen se dodnes používají brutnákové květy a bylinky – například čerstvé jako salát nebo sušené jako koření či čaj. Kvůli pyrrolizidinovým alkaloidům by se však brutnák měl takto brát jen střídmě.

Rostlina se také někdy používá v tradiční medicíně. Například rány se ošetřují listy brutnáku, aby se zabránilo zánětu.

Jaké vedlejší účinky může brutnákový olej způsobit?

Od oleje z brutnáku lékařského se při správném používání neočekávají žádné vedlejší účinky. Dlouhodobé požívání listů a květů však může mimo jiné způsobit problémy s játry.

Co byste měli zvážit při použití brutnáku lékařského

Těhotné ženy, kojící matky a děti by pro jistotu neměly užívat přípravky z brutnáku lékařského.

Jak získat brutnák a jeho produkty

Olej ze semen brutnáku lékařského můžete zakoupit čistý nebo ve formě kapslí s brutnákovým olejem v lékárnách, drogeriích nebo prodejnách zdravé výživy. Dobře zásobené obchody s čajem a kořením nabízejí brutnák jako čaj nebo bylinnou směs.

Co je brutnák lékařský?

Brutnák má mnoho názvů: Okurková bylina, kukumerzelí, Liebäugelchen, hvězda modrého nebe, salátová bylina, hvězdice, srdeční radost nebo Wohlgemütsblume. Některé z těchto lidových názvů naznačují, k jakým účelům se tato rostlina v lidovém léčitelství a vaření odedávna používá.

Pro jeden pokrm je nepostradatelné celosvětově pěstované kuchyňské koření: frankfurtská zelená omáčka. Dokonce i v Goethově době byl brutnák součástí tohoto starodávného receptu spolu s šesti dalšími bylinami.