Očkování během těhotenství: výhody a rizika

Očkování před těhotenstvím

Spalničky, zarděnky, plané neštovice, záškrt, tetanus & Co.: Existuje několik infekčních onemocnění, které mohou představovat riziko pro matku a/nebo dítě během těhotenství. Proto by se ženy měly před infekcí chránit očkováním.

Jaká očkování by měla být provedena před těhotenstvím?

  • Spalničky: Jedna dávka vakcíny MMR (kombinovaná vakcína proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám) pro ženy narozené po roce 1970, které v minulosti nedostaly žádnou nebo pouze jednu dávku vakcíny proti spalničkám nebo u nichž není stav očkování jasný.
  • Varicella (plané neštovice): Očkování dvakrát u séronegativních žen v plodném věku („séronegativní“ znamená, že v krvi nelze detekovat žádné protilátky proti patogenu planých neštovic).
  • Tetanus, záškrt, dětská obrna: Chybějící nebo neúplná očkování proti těmto nemocem by měla být nahrazena v souladu s obecnými doporučeními STIKO.

U očkování živými vakcínami (např. vakcíny proti spalničkám, zarděnkám a planým neštovicím) by mezi očkováním a začátkem těhotenství měl uplynout alespoň jeden měsíc.

Povolené očkování v těhotenství

Očkování inaktivovanými vakcínami během těhotenství je obecně bezpečné. Obecně však platí, že ženy by měly před očkováním vždy informovat svého lékaře o již probíhajícím těhotenství. Může tak zvážit možná rizika očkování oproti očekávaným přínosům.

Corminaty od BioNTech-Pflizer proti korona infekci by neměly být očkovány do druhého trimestru.

Přehled: Povolené očkování v těhotenství

Očkování proti hepatitidě (A a B)

STIKO výslovně doporučuje očkování proti chřipce (chřipka), pertussis (černý kašel) a Covid-19 v těhotenství:

  • Očkování proti černému kašli: Těhotné ženy by měly být vždy očkovány proti černému kašli (pertussis), bez ohledu na to, jak dlouho bylo poslední očkování provedeno. Očkování proti černému kašli se doporučuje na začátku posledního trimestru těhotenství. Při zvýšeném riziku předčasného porodu je třeba očkování proti pertusi provést již ve druhém trimestru.

Těhotná žena by se také rozhodně měla nechat očkovat proti tetanu, protože patogen se může nacházet kdekoli na světě a kdekoli. Matka navíc přenáší své tetanové obranné látky (protilátky) na dítě a chrání tak novorozence před infekcí. Nejčastěji se očkování proti tetanu posiluje v kombinaci s očkováním proti záškrtu.

Kontraindikované očkování v těhotenství

Některé inaktivované vakcíny mohou být také aplikovány těhotným ženám pouze v nezbytně nutných případech – například z důvodu cestování do endemických oblastí nebo blízkého kontaktu s infikovanými osobami (např. vakcína proti choleře).

Přehled: Kontraindikované očkování v těhotenství

  • Očkování proti spalničkám
  • Očkování proti příušnicím
  • Očkování proti zarděnkám
  • Očkování proti planým neštovicím
  • Očkování proti žluté zimnici
  • Očkování proti cholře