Vaginální výtok během těhotenství: Co to může znamenat

Těhotenství: výtok je často prvním příznakem

Zvýšený vaginální výtok je často prvním příznakem těhotenství. Jakmile dojde k oplodnění vajíčka, častěji se produkuje mimo jiné hormon estrogen. Zvyšuje prokrvení poševní sliznice, a proto se více tekutiny uvolňuje ven. Aktivnější a více vylučují i ​​žlázy děložního čípku a tzv. Bartholinovy ​​žlázy na vnitřní straně malých stydkých pysků.

Tento normální výtok během těhotenství je tenký, čirý až bílý a bez zápachu. Největší část tvoří deskvamované buňky poševní stěny. Kromě toho se ve výboji nacházejí elektrolyty, močovina, volné mastné kyseliny a různé imunitní buňky.

Těhotenství: Zvýšený výtok jako ochrana proti choroboplodným zárodkům

Přirozená bakteriální flóra vagíny tak zabraňuje šíření patogenů. Pokud se však rovnováha posune a patogenní zárodky získají navrch, dojde k infekci. V těhotenství jsou ženy kvůli hormonálním změnám poněkud náchylnější k takovým vaginálním infekcím. Často se mění i barva sekretu – vzniká například nazelenalý nebo hnědý výtok.

Těhotná: výtok v důsledku nemocí

Pokud výtok změní konzistenci nebo barvu (na žlutozelený, zelený, hnědý nebo šedý), nepříjemně zapáchá a/nebo je provázen svěděním či bolestí, měli byste urychleně vyhledat lékaře. Pokud ano, je za tím téměř jistě infekce, kterou je třeba léčit. Je to proto, že některé infekce mohou být spojeny s komplikacemi, jako je předčasný porod, předčasné prasknutí blan a předčasný porod, jako je bakteriální vaginóza. To není neobvyklé: Vyskytuje se asi u jedné z pěti těhotných žen.

Tipy pro výtok během těhotenství

  • Vyhněte se používání tamponů, protože mohou zvýšit riziko vaginální infekce – zvláště pokud se tampon pravidelně nemění.
  • Preferujte slipové vložky nebo vložky bez obsahu plastu.
  • Oblékněte si bavlněné kalhotky a vyhněte se upnutým kalhotám.
  • Nepřehánějte to s intimní hygienou, jinak si zničíte přirozenou bakteriální flóru a tím podpoříte infekce.
  • K ochraně dítěte nepoužívejte vaginální výplachy nebo intimní spreje.
  • Jezte probiotika. Zdravé vaginální prostředí z nich může mít prospěch.

Tato rada vám pomůže vypořádat se s někdy obtěžujícím zvýšeným výtokem během těhotenství a předejít vaginálním infekcím.