Kozlík lékařský: Účinky a vedlejší účinky

Jaký účinek má kozlík lékařský?

Léčivá síla rostliny je především v silice z oddenku a kořenů. Skládá se z různých účinných složek. Hlavní složkou kozlíkového oleje je bornylacetát.

Mezi další přísady patří:

 • β-karyofylen
 • Valeranon
 • Valerenal
 • Bornyl izovalerát
 • Kyselina valerenová

Z klinických studií je známo, že složky interagují s určitými dokovacími místy mediátorové substance (GABA receptory) v nervových buňkách. To vede k relaxačnímu a uklidňujícímu účinku. Nebylo však vědecky dokázáno, zda účinek kozlíku lékařského pochází z jedné složky, nebo zda k jeho účinnosti přispívá více složek.

Kromě silice obsahuje kozlík lékařský 0.5 až 2 procenta valepotriátů (v závislosti na druhu). Působí protikřečově a dodávají rostlině charakteristický zápach.

K čemu se kozlík lékařský používá?

Kozlík lékařský (Valeriana officinalis) se vnitřně užívá při mírném nervovém vypětí a poruchách spánku. Jeho účinnost pro tyto aplikace je lékařsky uznávaná.

Léčivá rostlina dosahuje svalově uvolňujícího účinku v plných koupelích.

Často se nabízí otázka, zda kozlík lékařský pomáhá proti demenci. Je jasné, že dlouhodobý narušený spánek znamená, že vlastní mozkový systém likvidace odpadu nefunguje správně. To podporuje Alzheimerovu chorobu. Jelikož bylinné sedativum usnadňuje usínání a noční spánek, má nepřímý vliv.

Z jednotlivých studií také existují náznaky, že kozlík lékařský je nápomocný

 • návaly horka během menopauzy
 • bolest způsobená premenstruačním syndromem (PMS)
 • Syndrom neklidných nohou

Jak se kozlík lékařský používá?

Kozlík můžete buď použít jako domácí lék a sami si připravit kozlíkový čaj a plné koupele s kozlíkem. Nebo se můžete uchýlit k hotovým přípravkům na bázi léčivé rostliny.

Kozlík lékařský jako domácí lék

Čaj z kozlíku lékařského připravíte tak, že jednu čajovou lžičku drceného kořene kozlíku (150 až 3 gramů) zalijete 5 mililitry vroucí vody.

Nálev necháme 10 až 15 minut přikryté louhovat a poté scedíme. Dvakrát až třikrát denně a před spaním vypijte čerstvě připravený šálek kozlíkového čaje.

Kdy působí kozlík lékařský? Mějte trochu trpělivosti: kozlík se naplno projeví až po asi 5 až 14 dnech.

Při použití kozlíkového čaje u dětí a dospívajících do 15 let se doporučuje nižší celková denní dávka:

 • čtyři až devět let: 1 – 3 gramy
 • 10 až 15 let: 2 – 3 gramy

Na nervozitu, napětí a nespavost si mohou dospělí připravit i plnou koupel s kozlíkem. Za tímto účelem zalijte 100 gramů oddenku kozlíku dvěma litry horké vody. Tento nálev pak nalijte do vody ve vaně (asi 34 až 37 stupňů).

Pro účinek uvolňující svaly byste se měli koupat 10 až 20 minut.

Domácí prostředky na bázi léčivých rostlin mají své limity. Pokud vaše příznaky přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se i přes léčbu zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Hotové přípravky s kozlíkem lékařským

Oddenek kozlíku lékařského v prášku se používá k výrobě kozlíkových pastilek a tablet. Koncentrovanější extrakty jsou nabízeny v tekuté formě jako kozlíkové kapky nebo šťávy a v sušené formě jako kozlíkové tablety, dražé a rozpustné instantní čaje. Existují i ​​spreje z kozlíku lékařského.

O způsobu aplikace a správném dávkování se prosím vždy informujte v příbalovém letáku příslušného přípravku nebo se zeptejte svého lékaře či lékárníka. To vám také řekne více o příslušné maximální dávce.

Jaké vedlejší účinky může způsobit kozlík lékařský?

Někdy se objevují mírné vedlejší účinky kozlíku lékařského, jako jsou gastrointestinální potíže, bolest hlavy, závratě nebo svědění. Velmi vzácně se objevuje i bušení srdce. Ve velkém množství kozlík poškozuje játra.

Také, pokud užijete příliš mnoho kozlíku lékařského, můžete zaznamenat průjem, nevolnost a zvracení. Předávkování kozlíkem však není smrtelné.

Zatím neexistují žádné vědecké důkazy o dlouhodobém užívání, a proto se od něj spíše nedoporučuje.

Co byste měli mít na paměti při používání kozlíku lékařského

 • Při užívání kozlíku lékařského dodržujte dávkování doporučené lékařem, lékárníkem nebo příbalovým letákem.
 • Léčivou rostlinu byste neměli užívat, pokud máte známou alergii na kozlík.
 • Vzhledem k nedostatku vědeckých studií by těhotné ženy, kojící matky a děti do dvanácti let neměly užívat preparáty z kozlíku lékařského ani se předem poradit s lékařem.
 • Kozlíkové kapky a tinktury často obsahují alkohol. Nejsou proto vhodné pro nezletilé, těhotné ženy a suché alkoholiky – zde jsou vhodnější přípravky bez alkoholu.
 • Neužívejte kozlík společně s alkoholem.
 • Nejsou známy žádné interakce mezi kozlíkem a antikoncepční pilulkou.