Křečové žíly: Příznaky, léčba

Stručné shrnutí

 • Příznaky: Viditelně vystouplé žilky pod kůží, oteklé a těžké nohy, pocit těsnosti, svědění, v pozdních stádiích „otevřené nohy
 • Léčba: Léky, kompresivní punčochy, opatření jako žilní gymnastika
 • Průběh a prognóza: Při poruchách prokrvení se často stává, že se křečové žíly časem tvoří stále více. Křečové žíly jsou rozděleny do různých fází v závislosti na jejich závažnosti.
 • Diagnostika: Fyzikální vyšetření, duplexní sonografie, angiografie
 • Příčiny a rizikové faktory: Stáza krve v žilách v důsledku genetické predispozice, vyšší věk, obezita, kouření, ženské hormony
 • Prevence: pravidelný pohyb, Kneippovy koupele, střídavé sprchy

Co jsou křečové žíly?

Existují velké i malé křečové žíly. Nejčastěji se křečové žíly vyskytují na nohou – ale ne výhradně. V zásadě je možné, že se křečové žíly vytvoří ve všech oblastech těla: například na stehně, holeni, chodidle, koleni a kotníku, paži, ruce, obličeji, intimní oblasti u pochvy nebo stydkých pysků u žen a na penis nebo šourku u mužů.

Existují různé formy křečových žil:

Křečové žíly na nohou

V závislosti na jejich umístění a tvaru existují různé formy křečových žil na nohou.

Trunkální žíla a křečové žíly boční větve

Jedná se o křečové žíly středních a velkých žil. Tento typ varikózy je nejčastější a vyskytuje se většinou na vnitřní straně horní a dolní končetiny.

Perforující křečové žíly

Retikulární varixy

Retikulární varixy jsou velmi malé křečové žíly nohou. Průměr těchto drobných žilek je maximálně dva až čtyři milimetry. Retikulární křečové žíly se nacházejí hlavně na vnější straně horní a dolní končetiny a v prohlubni kolena.

Pavoučí žíly

Pavoučí žíly jsou tenké, síťovité křečové žíly. Zřídka způsobují nepohodlí. Někteří lidé je však považují za nepříjemnou vadu. Pavoučí žíly lze sklerotizovat snadno a bez komplikací. Obvykle je zapotřebí několik sezení. Jelikož jde o kosmetický problém, platí si to postižení sami.

Více informací na toto téma naleznete v článku Pavoučí žíly.

Křečové žíly v jícnu

Varikóza jícnu je obvykle způsobena poškozením jaterního oběhu při zjizvení jater (cirhóza). V tomto případě se krev vrací zpět do velkého oběhu. Obtokové oběhy v jícnu, břišní stěně nebo konečníku se naplní více krve. Tlak způsobuje vyboulení žil, tedy křečové žíly.

Křečové žíly: příznaky

V časných stádiích mírné křečové žíly obvykle nezpůsobují žádné příznaky. Zejména velmi jemné pavučinové žilky jsou většinou neškodné. V průběhu onemocnění se často objevují další obtíže, jako je zadržování vody, bolesti a pocit únavy, těžkých nohou.

Křečové žíly: Léčba

Jak se léčí křečové žíly bez operace?

Kompresní punčochy

Nejdůležitějším opatřením proti křečovým žilám jsou kompresivní punčochy. Jedná se o velmi těsné, pevné podpůrné punčochy, které stlačují lýtkovou tkáň. Často jsou první volbou léčby křečových žil. Tlak punčochy na nohy posiluje svalovou pumpu žil. Lépe se uzavírají žilní chlopně. Tlak zvenčí také zabraňuje úniku tekutiny z žil do okolní tkáně a zabraňuje edému.

Punčochy si navlékněte nejlépe vleže, protože ve stoje se v nohách rychle hromadí krev. Pak už punčochy nemají stejný účinek. Je také důležité, aby kompresní punčochy přesně seděly. Řada pacientů si je proto nechává vyrábět na míru. Dělí se do tzv. kompresních tříd (třídy I až IV).

Jak se léčí křečové žíly bez operace?

Kompresní punčochy

Nejdůležitějším opatřením proti křečovým žilám jsou kompresivní punčochy. Jedná se o velmi těsné, pevné podpůrné punčochy, které stlačují lýtkovou tkáň. Často jsou první volbou léčby křečových žil. Tlak punčochy na nohy posiluje svalovou pumpu žil. Lépe se uzavírají žilní chlopně. Tlak zvenčí také zabraňuje úniku tekutiny z žil do okolní tkáně a zabraňuje edému.

Punčochy si navlékněte nejlépe vleže, protože ve stoje se v nohách rychle hromadí krev. Pak už punčochy nemají stejný účinek. Je také důležité, aby kompresní punčochy přesně seděly. Řada pacientů si je proto nechává vyrábět na míru. Dělí se do tzv. kompresních tříd (třídy I až IV).

 • Pohyb: Jednoduché cvičení v každodenním životě zlepší krevní oběh v žilách. Snažte se vyhnout dlouhému stání a sezení. Pokud je to možné, pravidelně se trochu procházejte, abyste znovu stimulovali průtok krve v žilách.
 • Cvičení na žíly: Pomocí jednoduchých cvičení znovu rozprouďte krevní oběh. Balancujte na špičkách prstů u nohou. Lehněte si na záda a cyklujte nohama ve vzduchu. Lehněte si na břicho, zvedněte nataženou nohu a několikrát pomalu a silně vytáhněte špičku chodidla dopředu. Pak nohy vyměňte.
 • Udržujte nohy zvednuté: zejména v noci. To usnadňuje transport krve směrem k srdci. Většina pacientů uvádí, že zvedání nohou zejména zlepšuje pocit napětí v nohou a má výrazně ulevující účinek.
 • Střídavé sprchy: Střídejte studenou a teplou sprchu na nohou v 30sekundových intervalech. Studená voda způsobuje stažení křečových žil, zatímco horká voda roztahuje cévy. To procvičuje krevní cévy a stimuluje krevní oběh. Střídavé sprchy často snižují otoky nohou.

Domácí léčba má své limity. Pokud příznaky přetrvávají delší dobu a i přes léčbu se nezlepšují, nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Zbavit se již existujících křečových žil natrvalo vede většinou invazivními zákroky, jako je operace nebo laserová terapie. Přečtěte si více o odstranění křečových žil zde.

Křečové žíly: Průběh a prognóza

V závislosti na závažnosti příznaků jsou křečové žíly rozděleny do různých fází:

Počáteční fáze (fáze I)

Těžké nohy (fáze II)

Jak nemoc postupuje, pacienti s křečovými žilami na nohou často trpí těžkými nohami a pocity napětí. Jejich nohy se rychleji unaví. Křeče v lýtkách se objevují častěji v noci. Tyto příznaky se obvykle zlepší při ležení a pohybu, protože se pak stimuluje průtok krve v žilách.

Někteří pacienti také uvádějí výrazné svědění nebo zhoršení příznaků při vysokých teplotách. V teplém počasí se žíly rozšiřují, krev ještě hůře proudí a zhoršuje příznaky.

Zadržování vody (edém) v nohách (fáze III)

Čím déle krevní stáze v žilách trvá, tím jsou cévní stěny namáhanější a propustnější. Tekutina, bílkoviny a produkty rozkladu krve (hemosiderin) jsou pak vytlačovány z křečových žil do okolní tkáně.

Otevřené bércové vředy (stadium IV)

Pokud stagnace krve přetrvává delší dobu, okolní tkáň již není zásobována dostatečným množstvím kyslíku. Drobná poranění se pak již řádně nehojí. Na kůži se tvoří vředy a tkáň odumírá. Takto se vyvíjejí tzv. „otevřené nohy“ (ulcus cruris).

Snížený průtok krve umožňuje jen velmi pomalé hojení ran. Otevřené vředy jsou proto průběžně ošetřovány lékařem, aby se zabránilo šíření bakterií.

zánět žil (flebitida)

Pacienti s křečovými žilami trpí častěji dalším zánětem povrchových žil (flebitidou). Chronická stagnace krve stále více zatěžuje cévní stěny, takže se snadno zanítí.

Křečové žíly: Vyšetření a diagnostika

Správnou kontaktní osobou pro podezření na křečové žíly je specialista na cévní chirurgii nebo flebologii. Při vstupní konzultaci, tzv. anamnéze, se lékař zeptá na aktuální obtíže a případná předchozí onemocnění (anamnéza).

Položí například následující otázky:

 • Jak jsi starý?
 • Kouříš, a pokud ano, jak moc?
 • Trápí vás večer pocit sevření nohou?
 • Cítili jste v poslední době, že máte večer velmi těžké nohy?
 • Pro ženy: Kolik těhotenství jste zatím měla?
 • Trpí křečovými žilami i další členové rodiny?

Lékař poté fyzicky vyšetří pacienta, zda nemá křečové žíly. Podívá se na obě nohy a chodidla vedle sebe, aby identifikoval případné otoky, změnu barvy kůže nebo vředy.

Ultrazvuk (duplexní sonografie)

Angiografie žil (flebografie)

Pokud duplexní sonografie nestačí nebo není dostupná, provádí se zobrazení žil kontrastní látkou (flebografie). Flebografie také poskytuje diagnostické informace v případě podezření na trombózu žil nohou.

Za tímto účelem lékař propíchne žílu v třísle nebo na noze a zavede kontrastní látku. Kontrastní látka zviditelní žíly na rentgenovém snímku: přerušení průběhu kontrastní látky na rentgenovém snímku ukazuje na cévní okluzi.

Křečové žíly: Příčiny a rizikové faktory

Křečové žíly se vyvíjejí, když se krev hromadí v žilách. Úkolem žil je dopravit krev zpět do srdce proti gravitační síle. Tuto práci vykonávají okolní svaly žil spolu s elastickou cévní stěnou. Takzvané žilní chlopně v cévách navíc zajišťují, že krev neteče zpět.

Lékaři rozlišují primární a sekundární varixy (křečové žíly):

Primární křečové žíly

Primární křečové žíly tvoří 70 procent všech křečových žil. Vyvíjejí se bez jakékoli známé příčiny. Existují však některé rizikové faktory, které podporují primární křečové žíly:

 • Pokročilý věk
 • Nadváha
 • Kouření
 • Dědičné faktory
 • Ženské hormony

Dědičnost

Slabost pojivové tkáně se také dědí a zvyšuje riziko křečových žil. Větší vliv však mají další rizikové faktory jako obezita, nedostatek pohybu nebo pohlaví.

Hormony

Ženy dostávají křečové žíly častěji než muži. Ženské pohlavní hormony (estrogeny) činí pojivovou tkáň poddajnější. To podporuje rozvoj křečových žil.

Těhotenství

Nedostatek pohybu

Cvičení aktivuje svalové pumpy a zlepšuje průtok krve. Při dlouhém stání nebo sezení svalová pumpa povoluje a krev se snadněji vrací zpět. Pokud jsou při sezení ohnuté i žíly v zadní části kolena, dále to brání žilnímu návratu krve. Sedavý způsob života proto podporuje křečové žíly.

Sekundární křečové žíly

Sekundární křečové žíly tvoří asi 30 procent všech případů křečových žil. Vyvíjejí se, když se v žilách vytvoří obstrukce odtoku. K tomu obvykle dochází po krevní sraženině v hlubokých žilách nohy (trombóza žil nohy).

Křečové žíly: Prevence

Vzhledem k tomu, že genetická predispozice ke křečovým žilám zůstává po celý život, je vhodné přijmout preventivní opatření:

 • Pravidelně cvičte a sportujte. Pro posílení lýtkových svalů a prevenci křečových žil jsou vhodné zejména vytrvalostní sporty, jako je cyklistika, běh nebo plavání.
 • Jezte zdravě a hlídejte si váhu. Nadváha často zhoršuje žilní průtok krve a podporuje křečové žíly.
 • Častěji dávejte nohy nahoru. Krev pak nemusí proudit proti gravitaci a snižuje se pocit „těžkých nohou“.
 • Vyhněte se intenzivnímu teplu a dlouhodobému stání nebo sezení, které obojí podporuje a zhoršuje stázu krve a křečové žíly.