Dýhy na zuby: Aplikace, klady a zápory

Co jsou dýhy?

Zubní fazety jsou fazety, které se obvykle používají v přední oblasti. Zubař je připevňuje na poškozený zub tzv. adhezivní technikou, speciální technikou bondingu.

K výrobě fazet se dnes obecně používá sklokeramika nebo živcová keramika, která je svou tvrdostí dost podobná přirozené zubní sklovině. Existují však i fazety vyrobené z kompozitu, materiálu v barvě zubů, který se používá i na zubní výplně.

Rozlišuje se mezi konvenčními dýhami a tzv. non-prep dýhami:

  • konvenční fazety: vyžadují obroušení zubů před lepením, náklady jako přírodní zubní hmota. Za tímto účelem dostane pacient injekci lokálního anestetika.

Dýhy: Nevýhody

Největší nevýhodou klasických fazet je nutné odstranění zdravé zubní hmoty, kterou nelze znovu vytvořit. To znamená, že bez fazety zub ztrácí svůj přirozený vzhled a pokud si pacient cení krásného vzhledu zubu, bude fazetu vždy potřebovat.

Nepreparační fazety jsou výrazně dražší a vyžadují zvláště zkušeného stomatologa kvůli jejich složité výrobě. Díky malé tloušťce vrstvy mohou zuby s obzvláště tmavým zabarvením prosvítat a narušit estetický výsledek.

Vzhledem k tomu, že poskytování fazet je obvykle kosmetickým a lékařsky zbytečným ošetřením, nese obvykle náklady na fazety pacient sám. Část může pokrývat zdravotní pojištění nebo úrazové pojištění.

Kdy potřebujete dýhy?

  • Zbarvení
  • Poškození zubů v důsledku kazu
  • Zlomeniny předních zubů
  • Nedostatečné rozvinutí nebo degradace skloviny

Co se dělá při ošetření dýhami?

Zuby a dutina ústní jsou předem pečlivě vyšetřeny zubním lékařem. Nejprve pomocí speciálních přístrojů změří posuvné pohyby čelisti a sílu působící na jednotlivé části čelisti. K získání podrobného otisku polohy zubu zubař udělá otisk. K tomu se pacient zakousne například do voskové destičky. Z tohoto otisku zubař zhotoví sádrový odlitek, po kterém jsou fazety ručně vyráběny v zubní laboratoři.

Restaurování konvenčními keramickými fazetami

Při nasazování fazet vyrobených na míru zubař pečlivě osuší povrch zubu a vyčistí adhezivní povrch. Poté připevní fazety na zuby pomocí speciální techniky bondingu (adhezivní techniky).

Dočasně, tj. do dokončení finálních fazet, jsou pacientovi podávány provizorní fazety.

Ošetření bezpreparačními fazetami

Ošetření fazetami bez preparace nevyžaduje lokální anestezii nebo odstranění zubní hmoty. Zubař po pečlivém vyčištění připevní tenké lepicí skořepiny na suchý povrch zubu.

Ošetření kompozitními fazetami

Jaká jsou rizika dýh?

Zejména nutné broušení zubů klasickými fazetami může vést ke komplikacím. Například zub se může stát zvláště citlivým na teplo a chlad v důsledku odstranění skloviny a způsobit tak bodavou bolest při konzumaci teplých nebo studených jídel a nápojů. U fazet bez preparace (které nevyžadují broušení) nehrozí žádné riziko pro zuby citlivé na teplotu.

Dýhy se mohou ve vzácných případech uvolnit nebo zlomit. V tomto případě je nutné nové zubní ošetření a případně zhotovení nové fazety.

V případě fazet, které nebyly pečlivě nalepeny a nasazeny, mohou bakterie kolonizovat kontaktní místa mezi zubem a fazetou. To může vést k zubnímu kazu a dalším chorobám zubů souvisejícím se zárodky.

Na co si musíte dát u dýh pozor?

Navštivte svého zubního lékaře na prohlídku v šestiměsíčních intervalech. Zubař zkontroluje usazení fazet a může detekovat a léčit kaz v rané fázi.

Dýhy: Odolnost

Díky moderní keramice a velmi odolným lepicím spojům mají keramické fazety obzvlášť dlouhou životnost. Mnoho pacientů nosí fazety již více než 15 let. Pečlivá ústní hygiena může dále prodloužit trvanlivost vysoce kvalitních dýh. Vyvarujte se kousání čehokoli obzvláště tvrdého, abyste zabránili poškození vašich dýh.