Vibriony: Infekce, příznaky, nemoci

Stručné shrnutí

  • Vibriony – popis: Skupina bakterií, které se vyskytují celosvětově zejména v teplejších vodách. Zvláště dobře se množí při určité slanosti (např. Baltské moře, Neziderské jezero, laguny).
  • Vibrionová onemocnění: Cholera a jiné gastrointestinální infekce, infekce ran, infekce uší.
  • Příznaky: Při gastrointestinálních infekcích, např. průjem, zvracení, bolesti břicha (často zvláště závažné u cholery). Při infekcích rány, bolestivá, zarudlá, oteklá rána, možná hlubší poškození kůže, horečka a zimnice. U ušních infekcí, bolesti ucha, horečky a výtoku sekretu z ucha.
  • Diagnóza: Detekce vibrií ve vzorcích pacientů (např. vzorek stolice, sekret z rány).
  • Prevence: dobrá hygiena pitné vody a potravin pro prevenci cholery v rizikových oblastech, očkování proti choleře pro některé rizikové osoby; jíst mořské plody a mořské ryby pouze dobře vařené; vyhněte se kontaktu se slanou vodou v létě, pokud máte rány, zvláště pokud máte špatný imunitní systém nebo chronická kožní onemocnění.

Co jsou Vibriony?

Některá vibria mohou způsobit onemocnění u lidí, hlavně Vibrio cholerae, V. vulnificus a V. parahaemolyticus.

Existují dva kmeny (séroskupiny) druhu Vibrio cholerae, které mohou způsobit onemocnění cholerou. Jiné séroskupiny V. cholerae, stejně jako další druhy Vibrio způsobující onemocnění (jako je V. vulnificus), toho nejsou schopny. Jsou proto seskupeny pod pojmem „necholerové vibrios“.

Vibriony se cítí jako doma především v teplé vodě nad 20 stupňů Celsia – mohou se pak rychleji množit. Globální oteplování jim tedy velmi pravděpodobně prospěje, protože také zvyšuje teplotu v oceánech a dalších vodních plochách. V důsledku toho by mohlo celosvětově přibývat případů vibriózy, ale zejména v mírných pásmech, obávají se vědci.

Infekce Vibrionia v Německu

V několika zprávách z německého pobřeží Severního moře se postižené osoby nakazily patogeny v oblasti ústí řek. Tam je voda kvůli přílivu sladké vody poněkud méně slaná než v otevřeném Severním moři.

Jaké nemoci vibria způsobují?

Vibriony jsou v mnoha zemích považovány za hlavní příčinu bakteriálních gastrointestinálních onemocnění. Nejznámějším příkladem je cholera, vyvolaná určitými kmeny Vibrio cholerae. Necholerová vibria však mohou také infikovat trávicí trakt a způsobit onemocnění.

Jak se nakazíte vibriemi?

Vibriony, které způsobují gastrointestinální onemocnění, se přenášejí orálně. To znamená, že vstupují do těla ústy. V případě cholery se to obvykle děje prostřednictvím kontaminované pitné vody a potravin obsahujících patogeny prostřednictvím stolice nebo zvratků nemocných lidí. Toto nebezpečí hrozí zejména tam, kde jsou špatné hygienické podmínky, například v chudých oblastech Afriky a v uprchlických táborech.

Gastrointestinální infekce způsobené vibriem bez cholery (jako V. vulnificus, V. parahaemolyticus) se mohou nakazit také orální cestou: Konzumace syrových nebo nedovařených mořských plodů (např. ústřice, mušle) nebo ryb, které pocházejí z kontaminovaných vod, se může stát zdroj infekce.

Vyskytly se také případy infekcí ran, kdy lidé utrpěli drobná poranění při zpracování mořských plodů nebo syrových mořských ryb a nakazili se tak patogeny.

Inkubační doba

Jaké jsou příznaky infekce vibriózou?

Příznaky způsobené vibriem závisí na tom, kterou část těla infikují. Pokud se dostanou do těla ústy, mohou způsobit gastrointestinální příznaky: postižené osoby mohou pociťovat křečovité bolesti břicha, vodnatý průjem a zvracení a nevolnost. Zvláště závažné příznaky se mohou vyskytnout u cholery, zatímco ostatní vibrační onemocnění gastrointestinálního traktu jsou obvykle mírnější.

Prvním příznakem infekce rány vibri je obvykle to, že infikovaná rána je neobvykle bolestivá. Kromě toho může být rána a okolní kůže zarudlá a oteklá. Povrchová infekce se může rychle rozšířit a poškodit hlubší tkáň, pokud se neléčí. U postižených osob se pak obvykle objeví horečka a zimnice. Infekce ran způsobené Vibrio vulnificus mohou být zvláště závažné a život ohrožující, zejména pro osoby s oslabenou imunitou.

Ať už jde o gastrointestinální infekce, infekce ran nebo ucha: Ve všech případech se může v těžkém průběhu rozvinout život ohrožující „otrava krve“ (sepse).

Jak se léčí infekce vibriózou?

Lékaři léčí vibrační infekce antibiotiky. Kromě toho podávají léky na příslušné příznaky, například léky na snížení horečky a léky proti bolesti. Zda jsou nutná další opatření, závisí na konkrétní nemoci a jejím průběhu.

Cholera se musí léčit co nejdříve! Ztrátu tekutin a soli v důsledku silného průjmu a zvracení lze kompenzovat speciálními nápoji, pitnými roztoky a infuzemi. Lékaři předepisují i ​​antibiotika.

Více o terapii cholery se můžete dozvědět zde.

Terapie infekcí necholerovými vibriemi

To platí zejména pro pacienty se zvýšeným rizikem závažné progrese onemocnění. Patří mezi ně lidé v pokročilém věku a lidé s oslabeným imunitním systémem, například kvůli již existujícím onemocněním, jako je těžké srdeční onemocnění, rakovina, cukrovka nebo cirhóza jater.

Závažné infekce ran často vyžadují chirurgickou léčbu. Pokud je rána například na noze nebo paži, mohou chirurgové muset v extrémních případech odstranit postiženou končetinu (amputaci).

Infekci vibrií lze spolehlivě diagnostikovat laboratoří detekující patogeny ve vzorcích pacientů. V závislosti na případu mohou lékaři odebrat krev nebo výtěry z podezřelých ran. V případě průjmu je užitečný vzorek stolice. Laboratoř pak může připravit bakteriální kulturu: Bakterie lze kultivovat na vhodném živném médiu a následně přesně identifikovat. Je možné vidět patogeny pod mikroskopem.

Povinnost hlásit

Akutní infekce způsobené necholerovými vibriemi se také hlásí. Výjimka: Pokud má někdo pouze ušní infekci, musí to být hlášeno zdravotnickým orgánům pouze v případě, že je spouštěčem Vibrio cholerae.

Jak lze vibracím zabránit?

Vyhněte se také kostkám ledu v nápojích a syrové stravě v postižených oblastech. A pravidelně si dezinfikujte ruce – většina lidí se čas od času nevědomky dotkne úst. Patogeny na rukou se tak mohou snadno dostat do těla. Nově existuje i očkování proti choleře.

Jak funguje a komu se doporučuje, zjistíte v našem článku Cholera.

Při přípravě takového jídla dávejte pozor, abyste si neporanili pokožku. Jinak hrozí riziko infekce rány.